Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След Covid – отидете на профилактични прегледи

| обновено на 15.01.21 в 09:04
Д-р Мариана Контева

Пациентите, прекарали коронавирус, е желателно да преминат профилактични прегледи, съветват лекари. При обостряне на специфична симптоматика, свързана със сърцето и съдовата система, задължително трябва да се потърси специалист.

Коронавирусът може да доведе след себе си усложнения на други органи и да засегне сърдечно – съдовата система. Задухът след Covid инфекция е нещо обичайно, посочва д-р Мариана Контева, началник сектор „Инвазивна кардиология“ в болницата „Дева Мария“. Ако той продължи, трябва да се потърси специалист, категорична е тя:

Един по-дълго протичащ задух и умора, след ковид инфекция, е добре да бъде насочен към специалист за консултация, защото ние се сблъскваме наистина с много тежки, масивни белодробни емболии. Които, без специфично лечение, не могат да бъдат преживени. Всеки един симптом или лечение, което трябва да бъде предписано, трябва да бъде предписано индивидуално, на конкретния човек, от конкретния специалист. Тоест – една такава масова практика – всички пием аспирин, всички си бием хепарин, не е подходяща. Даже е опасна и вредна“, поясни Контева.

Повече от 80% прегледаните пациенти след коронавирус се оказаха здрави, но тази сигурност ще им даде и по-стабилна психика, категорична е Мариана Контева. И обобщава - задължителен преглед от специалист при симптоматика, дори човек да е с Covid в момента. А след прекарано заболяване – да се посети общопрактикуващ лекар, вътрешни болести, кардиолог и пулмолог, ако се наложи – и съдов хирург.

Репортаж по темата можете да чуете в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва доставка на оборудване за детската болница в Бургас

Изграждането на новата детска болница в Бургас навлиза в следващ етап с доставка и монтаж на оборудване. По график се монтират вътрешноболничните системи, обзавеждането на пациентските стаи и ескалаторите, съобщи в социалните мрежи кметът Димитър Николов. Етажният паркинг е готов, а предстои внедряване на електронна система, благоустрояване на околното..

публикувано на 08.08.25 в 10:00

Какви са правата ни като здравноосигурени пациенти по време на отпуск

По време на летни отпуски и почивки често се случва да се наложи медицинска помощ, докато се намираме извън постоянния си адрес или здравен район. Какви са нашите права в такива ситуации и какви документи трябва да носим, разяснява  Цветанка Георгиева – главен експерт по методология и договаряне на извънболничната и денталната помощ в Националната..

публикувано на 08.08.25 в 08:30

От началото на годината у нас са установени 185 души, заразени с ХИВ

От началото на годината у нас са открити 185 заразени с ХИВ. При над 90% от тях най-вероятният начин на предаване на вируса е сексуален контакт. Данните са на Министерството на здравеопазването. Оттам обявиха, че през август се провежда лятната АНТИСПИН кампания.  Приблизително 200 000 българи са изследвали своя ХИВ статус от началото на..

публикувано на 07.08.25 в 11:00

Връщането на лимитите притеснява шефове на общински болници в Бургаско

Връщането на финансовите лимити притеснява ръководствата на общински болници в Бургаска област.   Това стана факт, след като депутатите отхвърлиха ветото на президента върху текстове от Закона за здравното осигуряване.  Управителят на многопрофилната болница в Айтос Златина Иванова , коментира, че в годините назад при такива лимити се е..

публикувано на 06.08.25 в 09:10

"Спартан" транспортира двегодишно дете по спешност от Бургас до София

С военнотранспортен самолет C-27J "Спартан" на Военновъздушните сили е транспортирано по спешност две годишно дете от Бургас. Самолетът е излетял в 13:08 ч. от летище "Васил Левски" с екип лекари от Университетска многопрофилна болница „Пирогов“ - София за изпълнение на задача за авиомедицинска евакуация по маршрута от София до Бургас и обратно,..

публикувано на 05.08.25 в 19:40

Конкурс за специализанти в 11 направления обяви болница в Бургас

Университетска болница "Дева Мария" в Бургас обяви конкурс за лекари специализанти в 11 ключови медицински направления. Възможностите обхващат клиниките по акушерство и гинекология, ортопедия и травматология, нервни болести, анестезиология и интензивно лечение, хирургия, урология и кардиология, както и отделенията по медицинска онкология,..

публикувано на 04.08.25 в 16:30

Обучение по Първа помощ показа как всеки може да спаси човешки живот

Обучение по Първа помощ за широката общественост се проведе днес в Областна администрация в Бургас. Д-р Светослав Тодоров, зам. директор на УМБАЛ – Бургас представи лекция на тема „Първата помощ спасява животи“. Тя беше съпътствана и с практически демонстрации.  Обучението се организира за втора година с помощта на БЧК – Бургас. В..

публикувано на 31.07.25 в 15:33