Национална пациентска организация поде инициатива за безплатни консултации по телефона. Двама специалисти – по епидемиология и имунология, предоставят информация на хора от цялата страна за всички аспекти на ваксините срещу СOVID-19.
Лекарите - д-р Бацелова и д-р Великова, са на телефон 0800 14 515 всеки делничен ден от 9.00 до 18.00 ч. Гражданите могат да задават въпроси за възможните странични ефекти, както и за ваксинирането при пациенти с различни хронични заболявания. Специалистите са запознати с характеристиките на препаратите за ваксиниране, следят новостите и съобщенията за ефектите от приложението им.
Безплатната телефонна линия 0800 14 515 подкрепя пациенти с хронични заболявания с възможностите за безплатно и анононимно консултиране със специалисти в лечението на COVID-19, на диабет, на онкологични и кардиологични заболявания, както на пациенти, нуждаещи се от консултации с психолог.
Д-р Христиана Бацелова е епидемиолог и преподава в Медицинския университет в Пловдив. Тя е направила своя избор и вече се е ваксинирала:
И двете ваксини са доказано безопасни, тогава, когато се прилагат според указанията и противопоказанията, нещо, което е много важно.Това обяснявам. При какви състояния, какво се прави.
Двете ваксини са много идентични и хората могат спокойно да бъдат ваксинирани или с едната или с другата.Те са информационни РНК ваксини.Механизмът на действие в човешкия организъм е един и същ. Има малки разлики в липидното нано, мехурче,ако мога така да го нарека, което въвежда информационната РНК в клетката.Това ги различава на базата, как се съхравява и транспортира ваксината. Коя от тях да изберат? Ако мене ме питате,коя да избера -тази, която бих имала като възможност, когато ми дойде реда.
Ваксините се прилагат в блонични уславия и от медицински екипи, уточни д- р Бацелова. Всеки един случай е индивидуален, това важи за хората с автоимунни или хронични заболявания.Те не са категорично противопоказание за отказ от ваксиниране с информационните РНК ваксини.Няма данни те да повлияят негативно на такива пациенти.Теоретично при хора с автоимунни заболявания има риск да бъде обострено състоянието им, обясни епедемиологът. Това е теоретичен риск, не можем да сме категорични, че при тези и тези лица не трябва да се слата ваксината.Те трябва да се ваксинират под внимание на медицинския екип, подчерта д-р Бацелова.
Тези,които са прекарали ковид, трябва също да се ваксинират. Тези, с по-тежки форми на заболяването, на които са преливали плазма, трябва да изчакат 90 дни между оздравяването и датата на ваксината.При останалите няма минимален интервал. Важно е да се знае:
Първата доза не ни осигурява необходимата сигурна защита. Затова хората трябва да продължават да се пазят. Те могат да се заразят не от ваксината, а комуникирайки по някакъв начин с някого, който е болен или заразен.Тогава може да се заразят между първата и втората доза.И за двете ваксини се смята, че след 14 дни на втората доза се осигурява добра защита.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..
Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..
Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..
В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..
Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести. Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..
Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..