Лозаро-винарският бранш претърпя сериозни загуби заради пандемията. Настъпилата икономическа криза се отрази пряко на гроздопроизводителите в България и конкретно в бургаска област. Заради затворените ресторанти и заведения, ограничения износ и липсата на туристи по Черноморието, консумацията на вино и реализацията на продукцията спадна. Бързата реакция от страна на Европа помогна хиляди стопани да получат финансова помощ, тя заедно с усилията на българските власти подкрепи и винопроизводителите от Регионалната лозаро-винарска камара „Южно Черноморие” .
В нея членуват производители от 11 общини от бургаска област. Те имаха възможност за кандидатстват за т.н подмярка COVID 1. Тя бе с общ с бюджет от 93,5 млн, в който, освен винени лозя, бяха обхванати ще 5 сектора от земеделието. Допустими за тази подкрепа бяха производители, кандидатствали и одобрени по няколко държавни помощи. Финансовите средства се изплатиха под формата на еднократна сума в в зависимост от хектарите винени лозя.Освен тях имаше и друга помощ, обясни деркторът на областна служба "Земеделие" Лидия Станкова.
По общо 4 мерки бяхме подпомогнати, подчерта Антон Полукчиев, председател на Регионалната лозаро-винарска камара „Южно Черноморие. Той уточни:
Компенсациите за ковид, това са 30 лева на декар, отделно лозарите можеха да получат компенкации по de minimis -25 лева на декар.По програма " Резитба на зелено" участваха една част от хората , а винопроизводителите получиха по подпомагане по " Кризисно съхранение на вино". Мерките бяха навременни за 2020 година, но общото мнение на лозарите в региона е, че прекалено малко е помощта, която получават за компенсация за отглеждане на винените сортове.Това,което е започнато като кризисни мерки е добре като основа, дано да продължи и има развитие.Тъй като много хора са ангажирани в отглеждането на лозята, ако лозарите започнат да се отчайват и да намаляват лозовите масиви, след време ще изпитаме трудности за намиране на винени сортове.Това ще доведе до дефицит на производство на вино.
Това, което очакват още производителите, е:
Субсидиите, тези 55 лева, които идват на декар може би са една седма от това, което те биха искали да получат като подпомагане. Може би размерът трябва да бъде между 350-400 лева на декар ,като бъде обвързано съответно с предаване, фактуриране на от 500 до 1000 кг грозде към нормалните винопроизводители.По този начин ще се изсветли голяма част от сектора и ще може да бъде проследявано всичкото произвеждано грозде къде отива и за какво се употребява.
Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро – Югоизток, клон Бургас. По БВП на човек от населението област..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от него трябва да бъдат и новите данъчни промени. Както вече е известно представянето му беше отложено със седмица. Ресторантьорите вече няколко месеца алармират, че скокът на данък добавена стойност..
Гражданският натиск срещу високите цени на храните трябва да продължи, докато правителството не осъществи обявените мерки след бойкота на хранителните вериги. Депутатите трябва да се заемат незабавно с проектозаконите за ограничаване на търговските надценки на основните хранителни стоки. За това призоваха обществените организации, които организираха..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това обаче обикновено им прави впечатление едва когато отворят кутията и видят необичайно голямото празно пространство в нея, защото в магазина дори не са си помислили да погледнат посочения от производителя..
С близо 30 процента е спаднал оборотът на търговските вериги в деня на потребителския бойкот 13-и февруари в сравнение с ден по-рано. Данните обяви финансовият министър Теменужка Петкова след края на извънредното съвещание в Министерския съвет за цените на храните. "На 12 февруари 2025 година оборотите на големите вериги са били на стойност 27 300 000..
Министър-председателят Росен Желязков свика днес извънредно съвещание на правителството. Темата на срещата - цените на хранителните стоки. Като правителство няма да се увлечем от популизъм, но ще направим необходимото за нормалното функциониране на пазара. Това заяви премиерът Росен Желязков. Той посочи, че ще бъдат разгледани всички елементи по..
Картелно споразумение стои зад високите цени на основните хранителни продукти. Така коментираха някои бургазлии причината да се стигне до бойкот на големите търговски вериги. Днес обаче повечето хора подкрепиха протеста само символично, защото магазините в Бургас отново бяха пълни. Нищо необичайно не се случи днес в Бургас, въпреки призивите за..
Месец мина откакто България има ново редовно правителство. Все още то не е решило най-спешната и важна задача-да бъде одобрен държавният бюджет. Част от..
Много от потребителите вероятно са забелязали, че през последните години опаковките на някои продукти стават все „по-широки“ за съдържанието в тях. Това..
Произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Бургас през 2023 г. възлиза на 8 458 млн. лв. по текущи цени и е с 14.4% по-голям в сравнение с 2022..