Парламентът гласува отпускането на пожизнени месечни парични награди в размер на 700 лева на писателя Антон Дончев, актрисата Цветана Манева, скулптора Георги Чапкънов и на още петима културни дейци за особени заслуги към българската държава и нация. Почетният списък на осмината, които получават пожизнената пенсия допълват актьорът Ицках Финци, дългогодшният режисьор на БНТ Ласка Минчева, преподавателят в Националната музикална академия проф. д-р Атанас Куртев, музикалният критик и джаз експерт Владимир Гаджев, както и фолклорният изпълнител Кольо Колев. 700 лева е сумата, която те ще получават.
Най-вероятно Министерство на културата си е взело поука от шума, който се вдигна около смъртта на Филип Трифонов и факта, че момчето си отиде без да получи държавната подкрепа въпреки безспорния му принос в киното и театъра. И при все, че няколко пъти кандидатства за нея. Огорчен, в свое интервю Трифонов предрича: „Чакат ме да умра и тогава да ми обърнат внимание“.
В началото на февруари Министерският съвет предложи на Народното събрание да гласува парични награди за срок от 3 години за особени заслуги на 65 души, основно певци, музиканти, поети и композитори. Срещу част от тях е посочена сумата 500 лева, срещу друга част 350. В списъка са легенди като Васил Найденов, Кирил Маричков, Данчо Караджов и почти който се сетите от първа величина в българската музика през последния половин век. Бургаски имена също не липсват - Недялко Йорданов, Стефан Диомов, Панайот Панайотов, Ваня Костова и Мустафа Чаушев са в списъка.
От предложението, което носи подписа на премиера Бойко Борисов, не стана ясно за какво е финансирането, защо срокът е 3 години и сумата различна. То не беше включено и в обичайното прессъобщение до медиите, което оповестява правителствените решения. От запитване на сайта Площад Славейков до Министерството на културата се разбра, че не иде реч за подпомагане в момент на пандемия, а за награда по повод 55 години от създаването на фестивала „Златният Орфей“. По-високата сума е за носителите на голямата награда и първа награда от изявилите се на сцената в Слънчев бряг през годините и оставили в популярната музика незабравими песни.
Има само едно странно обстоятелство - годишнината от "Златният Орфей" всъщност беше през 2020-а. Колкото и непредубеден да е прочитът на този акт, няма как да не отбележим - миналата година не беше важна за властта, но 2021 е изборна и по стара традиция към всички сфери започва да се пръска добра енергия и финансови стимули. В случая ухажването е към културата. В битката за повече места в парламента и от ляво и от дясно ще чуем, че културата е национален приоритет, а духовността на нацията най-важна, нищо че творци тънат в мизерия и пред временните финансовите облаги биха предпочели работещи закони и условия за изява.
Кандидатите за властта да не забравят също, че на истинския интелектуалец не може да се разчита. Той винаги ще намери сили да захапе ръката, която го храни, когато това е в разрез с духовната му мисия.
Феерия от цветове, изящество и артистизъм поднесоха малките възпитаници на ДГ „Калина Малина“, ДГ „Яна Лъскова“ и ДГ „Моряче“ в Несебър на благотворителния концерт под надслов „Край елхата“. Той се състоя в Артиум център в Несебър. Проявата бе в името на благородна кауза, а събраните средства от спектакъла са в размер на 1700 лв. Акцията бе за дете в..
И тази година на Йордановден на куражлиите ще бъде дадена възможност да се преборят с бурните и ледени води на Черно море и да извадят Светия кръст., съобщават от Община Бургас. Самият ритуал по спасяване на Светия Кръст символизира кръщаването на водата и напомня за това, че Исус Христос е бил кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител...
Новогодишният концерт в Бургас отново ще бъде на площад „Тройката“ от 22.30 часа на 31 декември. За да отброява с бургазлии последните минути до Новата 2025 година, на сцената до празничната елха ще се качи Тино. Веднага след него ще изгубим контрол от добро настроение с хитовете на друг неповторим и любим глас – Миро. След посрещането на Новата..
Акции за почистването на два от плажовете по Южното Черноморие организират неправителствени организации на 28-и и 29 декември, събота и неделя. Инициативата е под мотото „Чистата Коледа“ и се провежда за седма поредна година – разказа един от съорганизаторите, Никола Бобчев. Почистването ще се проведе на плаж Аркутино (28 декември) и в град..
Болярово е в готовност да посрещне зимата, на територията ѝ няма затворени пътища, нито населени места без ток и вода – съобщи кметът на пограничната община Христо Христов. Доставени са 92 куб. метра пясък. 50 куб. м са в град Болярово, а останалото количество е разпределено по населени места и според заявките им. Създадена е организация..
Състоянието на голяма част от храмовете в Ямболската духовна околия, както и и в цялата Сливенска епархия е плачевно, но същевременно продължава изграждането и ремонта на много от църквите, каза митрополит Арсений и допълни, че се надява с помощта на заможни хора и държавата тези Божии домове да бъдат възобновени и да има църковен живот в тях...
24% от българите определят отминаващата 2024-та година като "по-лоша“, докато 22 на сто я оценяват като "по-добра“ за тях и семействата им, показва национално представително проучване на"Алфа рисърч". изследването е проведено между 1 и 10 декември сред 1 000 пълнолетни българи. Оценките на българите за изминалата година в личен план вече..
Година на политическо противоборство-така отминаващата 2024-та определи кметът на Община Поморие Иван Алексиев. Градоначалникът изрази надежда да..
В 33-ата българска антарктическа експедиция участват за първи път много международни учени и изследователи. Има и двама орнитолози, които изследват..
Към момента пътят за селата Синеморец и Резово е отворен за движение, съобщи Община Царево. Водите на река Велека са се отдръпнали и..