„Най-малък е броят на регистрираните младежи в общините Малко Търново, Приморско и Камено. Последните обявени официално данни за безработицата в страната показват, че към 31 декември 2020 г. регистрираните безработни младежи до 29 г. в област Бургас са 1574, което представлява близо 11.6 % от всички безработни лица. От тях 961 са жени“, поясни тя.
Една от успешните програми за наемане на безработни младежи е „Старт на кариерата“, допълни Пенка Кирилова. В началото на тази година се очаква 33 души да започнат работа в различни структури на централните администрации в област Бургас. За разлика от предходни години по програмата се осигурява заетост не за 9, а за 12 месеца.
Европейският съюз поддържа и развива т. нар. Младежка Гаранция. Това е пакет от програми в рамките на европейския социален фонд, поясни евродепутатът Радан Кънев.
„Крайната цел на този европейски проект е в Европа да няма безработни или учещи млади хора. Това на настоящия етап звучи по-скоро утопично. При всяко положение в предстоящите бюджети на Европейския съюз, т.нар. Многогодишна финансова рамка са заложени изключително много средства, които могат да бъдат разходвани единствено за борба с младежката безработица. Това включва както програми за заетост, така и най-вече програми за продължаващо обучение, за стажове, за чиракуване в занаятчийските професии. Много активно работим и върху тестове, които предвиждат ограничаване, а в перспектива и забраняване на безплатните стажове“, обясни той.
Според Радан Кънев един от начините за справяне с младежката безработица е инвестирането и подобряването на образованието.
Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.
Димо Колев от туристическо сдружение "Насам-натам" е готов с втората част на пътеводителя си за Странджа. Той надгражда първата и включва основна информация за 14 населени места, предимно в Малко Търново и Царево, както и всички маршрути и забележителности достъпни пеша и с велосипед. Всяка забележителност е придружена със снимки и информация,..
За втори път Федерацията на потребителите, Съюзът на пенсионерите, "Системата ни убива" и Сдружението за достъпна и качествена храна призовават потребителите за бойкот на големите търговски вериги. Седмица след 13 февруари апелът отново е гражданите да се насочат към малките квартални магазини. Да се купуват български стоки и храни. За нас..
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между министър Мирослав Боршош и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на фирмата концесионер на летищата в Бургас и Варна. На нея е имало представител и на сдружение „Алианс Българско Черноморие“...
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното швейцарското правило за всички пенсионери. Това заяви Деница Сачева след Съвета за съвместно управление. Тя добави, че ще бъде запазен дефицитът в размер на 3% от БВП, а еврозоната ще продължава да..
До 28 февруари предприятията и самоосигуряващите се лица, които са изплатили през 2024 г. доходи на физически лица, включително и от трудови правоотношения, са длъжни да представят по електронен път в НАП справки за изплатените суми. В справката по чл. 73, ал. 6 от ЗДДФЛ, освен изплатените през 2024 година облагаеми доходи по трудови правоотношения и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия период..
Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи. Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация...
Значително увеличение на туристическия поток от Германия към Българското Черноморие през следващите три години. Такива са очакванията след среща между..
Търсенето на недвижими имоти в бургаско надвишава предлагането, а новото строителство се купува още на хартия. Това коментира брокерът Ирина..
Бюджетът, който ще бъде внесен от Министерския съвет окончателно в Народното събрание, ще бъде с увеличаване на пенсиите от 1 юли при прилагане на пълното..