Копродукцията между България и Германия “Уроци по немски” е част от програмата на 19-ия “София филм фест на брега” в Бургас. 100-минутната лента е в конкурсната програма на фестивала и ще се бори за Наградите на журито и на публиката, които са статуетки “Сребриста чайка”, изработени от художника Никола Станчев.
Гости на фестивала ще бъдат режисьорът Павел Веснаков и актьорът в главната роля Юлиан Вергов. Вергов получи Наградата за най-добър актьор на фестивала в Кайро през 2020 г., където беше световната премиера на филма. За първи път пред българските зрители копродукцията ще се появи в конкурсната програма на 25-ия София Филм Фест.
“Уроци по немски” е първият пълнометражен игрален филм на Павел Веснаков и разказва за два дни от живота на мъж на средна възраст, загубил своята идентичност и решил да емигрира от България. Никола работи като шофьор в България, но решава да замине за Германия, където да започне на чисто и да се отърве от неприятното минало. Преди пътуването той преосмисля миналото си, за да реши дали може да обърне тази страница и да започне отначало. Никола се опитва отчаяно да възстанови отношенията си с всички свои любими хора само ден преди да отпътува. Филмът ни запознава с един антигерой – характерът на Никола е изтъкан от противоречия: любов и насилие, желание да остане с любимите си хора и нужда да замине. В тази трагична драма всяка негова стъпка е непредвидима. Дори когато всичко изглежда изгубено, той продължава своята битка, заставяйки зрителя да се пита: кога ще спре да опитва?
„Моята метафора за Германия е смисълът, който липсва на все повече хора у нас. Вманиачеността от заминаването помага на главния герой да осъзнае и види нещата, които има тук и на които не е обръщал внимание. Какво значение има къде отиваме, ако не се чувстваме у дома си? Това търсене на усещането да се чувстваш у дома е в основата на пътя, по който героят в „Уроци по немски“ се опитва да тръгне“, казва режисьорът Павел Веснаков.
Освен Юлиан Вергов, във филма участват още Васил Банов, Елена Телбис, Стефка Янорова, Герасим Георгиев-Геро, Меглена Караламбова, Иван Налбантов. Оператор и продуцент на филма е Орлин Руевски.
Павел Г. Веснаков е роден в София през 1987 г. Завършва Нов български университет като студент на Георги Дюлгеров. Носител на Наградата Джеймисън за най-добър български късометражен филм от 2011 година с първия си филм „Влакове“, Павел Веснаков се утвърди като един от най-талантливите млади български режисьори, които приемат различни предизвикателства и обичат да експериментират, като преследват мечтата си да правят кино.
Третият му късометражен филм “Чест” получи Голямата награда на международния кинофестивал в Клермон-Феран, Наградата за най-добър късометражен филм на фестивала на българското кино “Златна роза” във Варна през 2014 и се състезава за номинация за “Оскар” за най-добър късометражен филм. Следващият му късометражен филм “Зевс” е носител на Голямата награда на кинофестивала в Брест, Франция.
Веснаков е познат на бургаската публика още от 12-ото издание на “София филм фест на брега”, когато бе отличен с приз за най-добър късометражен филм от конкурсната програма “Джеймисън” за филма “Чест” и пристигна в Бургас, за да приеме лично наградата си – Златен плакет на областния управител.
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота. "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев. Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста. Журито, което..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите...
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и..