3D мапинг на 8 езика в музея на комплекса разказва за Минералните бани през вековете. Информация с аудио файлове ва 4 езика е достъпна до Амфитеатъра. „Идват много организирани групи туристи от страната и чужбина. От българските преобладаващите са ученици като повечето са от Северна България. От чуждестранните туристи най-голям дял имат поляците, след тях са руснаците и англоговорящите. Има също така интерес от немски, турски, френски и чешки туристи“, допълва Христова.
Чуждестранните туристи проявяват изключителен интерес към минералната вода на мястото. Често дори се спират да си налетят от чешмите в туристическия комплекс. Минералната водата на Акве Калиде е термална с температура от 41 градуса като е препоръчително да се охлади с 2-3 градуса преди консумация. Водата е алкална с pH 9.73 и е слабо минерализирана. За разлика от други извори, водата няма хлор, а е богата на натриеви йони.
Подходяща е за питейно лечение, но не се препоръчва за ежедневна консумация, тъй като съдържа по-високо количество флор.Препоръчителните курсове на лечение са 20-дневни с 200 ml 2-3 пъти дневно, не повече от 2 или 3 пъти в годината. Помага при проблеми със стомашно-чревния тракт, жлъчно-чернодробната и бъбречно-отделителната системи.
„Силата на нашата вода е при външното балнеолечение. Тя оказва благоприятно въздействие върху кожа, стави, мускули, опорно-двигателна и нервна системи. След допир с водата, я усещате като след намазване с крем“, разказва Христова.
Периодично се извършва скрининг и мониторинг на качествата на водата от чешмите. В момента с минералната вода на Акве Калиде се захранват два балнеосанаториума. Преди около месец стартира проект на община Бургас, с който започна изграждането на модерна сграда на Туристическия комплекс. На първия етаж ще има експозиционна зала, където ще бъдат изложени артефактите, открити в района. На втория етаж ще има действаща реплика на римска баня.
Незрящите хора у нас ще се ориентират по специална матрица при въвеждането на еврото. Това обясни пред БНР Васил Долапчиев, председател на Съюза на слепите в България. Има разлика в размера на банкнотите в лева и евро и матрицата ще улеснява разпознаването им. Разработен е и макет с отвори на монетите. Разликата в дължините на някои от..
На работна среща в Малта са обсъдени основните приоритети в Програмата за морско дело и рибарство, която е за периода до 2027 година. Това каза за БНР Бургас изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев, след срещата в морската държава. Специален акцент в разговорите в Ла Валета, между зам.-министъра Стефан Бурджев и ресорният министър на..
Около половин милион туристи са посетили остров „Св. Анастасия“ за 11-те години от съществуването на комплекса там. На Успение Богородично островът празнува, както и храмът, разположен на късчето земя край Бургас. Поради силното вълнение на морето и вятъра, обаче, тържествената програма за днес е отменена, съобщиха във Фейсбук страницата си от..
Вероятност от фалити на малки бензиностанции поради липса на добавката биоетанол. Това прогнозира Росинка Бъчварова от сдружението на малките търговци на горива. От март месец тази година има задължителна директива, че бензина в Европейския съюз трябва да съдържа поне 10% от специфичната добавка. Тя се произвежда от житни култури, което е и една..
Четири организации през зимата призоваваха за бойкот на големите търговски вериги и настояваха за промени в ценообразуването, наличието на български продукти в търговските обекти и апелираха потребителите да избират малките квартални магазинчета.Сега управляващите предлагат промени от една страна - в закон, с който да се регулират българските..
100% от месото, млечните продукти, зеленчуците, предлагани в големите търговски вериги у нас да са българско производство. За това настояват производители. Асоциация "Обединени български животновъди“ ще защитава и искането си за таван на търговските надценки на всички храни. Към момента това не е залегнало в законопроекта за веригата на доставки..
Тройно се вдига началната цена за обезщетение при отчуждаване на земеделски земи. Новите цени са определени с министерско постановление за промени в наредбата за реда за определяне на цени на частни имоти, които държавата иска за свои нужди. С промените в наредбата на практика, при отчуждаване от страна на държавата на определен имот, който е..
Незрящите хора у нас ще се ориентират по специална матрица при въвеждането на еврото. Това обясни пред БНР Васил Долапчиев, председател на Съюза на..
На работна среща в Малта са обсъдени основните приоритети в Програмата за морско дело и рибарство, която е за периода до 2027 година. Това каза за БНР..