Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕС променя правилата на играта при цифровите услуги и пазари

Снимка: pxhere.com

Закон, който Австралийският парламент прие задължава технологичните гиганти да възмездяват медиите за публикуване на създадено от тях съдържание. Благодарение на него, се очаква двете водещи компании в дигиталния сектор Google и Facebook, да инвестират десетки милиони долара в споразумения за ползване на местно съдържание.

Това доведе и до големия скандал в края на февруари, когато „Фейсбук“ ограничи информационното съдържание на територията на Австралия.

Вени Марковски, председател на Интернет общество в България е на мнение, че това е въпрос, който не трябва да се решава законодателно, а чрез преговори.  

"Ако трябва да се плаща за публикуване на препратки, в един момент може да се окаже, че трябва да се плаща за всички препратки. Това при предположение, че те не генерират печалба от подобни действия, не виждам как може да се финансира. Тъй като едно е да се споделят част от рекламните приходи, ако някое издание публикува издание, което се популяризира във Facebook, може да се преговаря за процент от рекламата да отиде при изданието. Но да се плащат пари, само защото човек е получил възможност да кликне някъде и да прочете информация..."

За БНР Анджела Милс Уейд, изпълнителен директор на Съвета на европейските издатели, сподели, че подходът на Австралия има подкрепа в много европейски страни.

„Някой членове на ЕП призовават за механизъм за арбитраж за разрешаване на спорове по Австралийски модел, който да бъде добавен към проекта на закона за цифровите пазари (DMA), с който да се контролират големите технологични компании. Бихме подкрепили това.

Съветът на европейските издатели, заедно с Microsoft излезе със становище, в което призоваваме за такъв механизъм в Европа." 

Според нея се нуждаем от механизъм, който да задължава т.нар. „дигинални портиери“, които контролират достъпът до информация, да сключат споразумение с всички издатели, независимо от големината и влиянието им.

Със Закона за цифровите услуги (DSA) и Закона за цифровите пазари (DMA) ЕС иска да подложи цифровата икономика на нови правила. Първият предефинира правата и задълженията на доставчиците на съдържание в интернет. Особено големите платформи, които достигат до повече от десет процента от населението на ЕС, трябва да бъдат регулирани много по-строго. Това включва премахване на незаконно съдържание и поддържане на свободата на словото.

Законът за цифровите пазари трябва да адаптира законодателството в областта на конкуренцията към платформената икономика. Големите доставчици като Google, Facebook и Amazon постигнаха голяма пазарна мощ и вече имат т. нар. функция "пазачи на входа“. Тоест те дават достъп на по-малките компании до пазара. Ето защо е особено важно да се отнасят справедливо с тези компании и да не ги дискриминират заради собствените си предложения.

Нидерландския евродепутат Kим Ван Спарентак от Групата на зелените коментира, че нашето общество зависи от няколко големи платформи.

„Досега не успяхме да справим с предизвикателствата в цифровия пазар. Този закон за цифровите пазари цели да се ограничи растежа на тези големи играчи и да ги спрем да използват своята сила, за да навлизат във всички сфери на нашия живот. Така ще се намали ролята на дигиталните портиери върху нашите потребителите.“

Именно конфликтът между австралийското правителство и Facebook показа, че държавите и корпорациите са готови да предприемат строги мерки. 

И още, френският евродепутат Дидие Жофроа предложи да е ясна самоличността на всеки с профил в социалните мрежи.


Подробностите в звуковия файл. 

Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Тренд": 43% от българите не са прочели нито една книга през последната година

Над 80 процента от българите определят четенето на книги като важно. 43 на сто признават, че не са прочели нито една книга през последната година. Това показва проучване на социологическа агенция "Тренд", по поръчка на "24 часа", посветено на това колко и какво чете българинът. Изследването е направено между 12 и 18 май тази година чрез пряко..

публикувано на 24.05.25 в 12:00

Шествие, концерт и дрон шоу на 24 май в Сливен

В Сливен празникът на Българската просвета, култура и славянската писменост ще бъде отбелязан с шествие, концерти на звездите Миро, Вениамин и ансамбъл „Филип Кутев“, а 250 дрона ще направят светлинно шоу в нощното небе.  Празничното шествие започва от градската градина от 11.00 часа. В него ще се включат ученици, студенти, културни деятели и..

публикувано на 24.05.25 в 09:05

Жълт код за интензивни валежи в Ямбол и Сливен

За днес Националният институт по метеорология и хидрология издаде предупреждения от жълт и оранжев код за интензивни валежи и гръмотевични бури, които ще обхванат части от страната. Оранжев код е обявен за София област, София-град, Пловдив и Стара Загора. Жълт код важи за 16 области от Западна, Северна и Южна България, сред които Ямбол и Сливен...

публикувано на 24.05.25 в 08:25

Многохилядно шествие ще премине по улиците на Бургас днес

Рекорден брой 2 410 абитуриенти изпраща Бургас на днешния празник на българската просвета и култура и на славянската книжовност. 17 хиляди ученици, студенти и дейци на просветата и културата се очаква да се включат в мащабното шествие за 24-ти май.  За първи път в тържественото шествие ще има празничен блок с чуждестранни студенти. Празничната колона..

публикувано на 24.05.25 в 07:07
Правният комитет на Европейския съюз за радио и телевизия с мандат 2025-2027 г.

Милен Митев е новият председател на Правния комитет на Европейския съюз за радио и телевизия

Генералният директор на БНР Милен Митев беше избран за председател на Правния комитет на Европейския съюз за радио и телевизия (EBU) с мандат от 2 години. Изборът се състоя по време на 29-ата редовна сесия на Правната асамблея на EBU, която се проведе на 22 и 23 май 2025 г. в Осло, Норвегия. Ролята на Правния комитет е да популяризира и защитава..

публикувано на 23.05.25 в 16:15

Атриум на книгата правят Търговската гимназия в Бургас

Атриум на книгата откриват в Търговската гимназия в Бургас, съобщи директорът на учебното заведение Павел Чепов. Иновативната идея предстои да бъде реализирана на 24-ти май – празника на българската просвета и култура. Библиотеката обаче ще остане на разположение на бургазлии и след това. "Реално, в пространството между църквата и гимназията,..

публикувано на 23.05.25 в 14:39

Агенцията за борба с градушките в готовност за обработка на градоопасни облаци

Изпълнителната агенция „Борба с градушките“ е в готовност за обработка на градоопасни облаци с цел защита на земеделските площи. Причината е  предупреждение  за усложнена метеорологична обстановка в страната през предстоящите почивни дни. От ведомството посочват, че разполагат с необходимия брой ракети за ефективно провеждане на защитни мероприятия в..

публикувано на 23.05.25 в 14:15