Частен съдебен изпълнител ще събира задълженията на собственици, не заплатили изготвянето на технически паспорт на сградата. Възлагането в този случай ще извършва кметът на съответната община. Срокът за извършване на техническото обследване е до края на декември 2022 година и няма да бъде удължаван.
Техническият паспорт обобщава информацията за изграждането на сградата, въвеждането ѝ в експлоатация и всички нейни технически характеристики – елементи на строежа, конструктивна устойчивост, пожарна безопасност и други. Изготвя се, за да се установи устойчивостта на сградите и безопасността на обитаване на строежите, отразява и необходимите мерки за тяхното подобряване, поясняват от Министерство на регионалното развитие. Какво се случва при липсата на такъв паспорт след декември 2022 г, обяснява зам. ресорният министър Валентин Йовев
„След изтичане на крайния срок кметът на общината възлага изготвянето на техническия паспорт на строежите, на които не са съставени такива и това е за сметка на собствениците. И след това си изважда изпълнителен лист да може да си възвърне вземането“
Техническият паспорт е нещо полезно и абсолютно необходимо, категоричен е Душко Опърлаков от регионалната колегия на камарата на инженерите, но посочва и друг проблем:
„Там, където няма техническа документация, т. е. няма проекти на тези стари сгради трябва да се възстановят, да се заснемат, а това е нещо скъпо, което могат да си позволят собствениците“
Изготвянето на технически паспорт чисто организационно и финансово ще е много трудно изпълнимо, смята секретарят на Асоциацията на дружествата, управляващи етажна собственост Ламбро Попов. Според него цялата отговорност е вменена на собствениците, без да имат информация за какво е нужен този технически паспорт
„Не сме свидетели на масирана информационна кампания от страна на местната администрация, която е задължен субект по смисъла на закона да провежда тези информационни кампании и лесно и смилаемо да се обясни на хората защо е необходимо изваждането на такъв технически паспорт. Периодично излизат заглавия, че ЧСИ ще ни дава на съд, ако няма технически паспорт. Действителност такава възможност е предвидена“
Спорен е въпросът кога кметът на общината ще има правомощията да възложи техническия паспорт на външна фирма за сметка на собствениците - при липса на решение или при липса на изготвен паспорт, коментира още Ламбро Попов. Това ще създаде опасен прецедент, защото някои собственици са в чужбина, други апартаменти са празни по други причини, смятат експертите.
Изготвянето на технически паспорт ще струва между 50 ст. до 3-4 лева на кв. метър, гласят първоначалните изчисления.
Държавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В..
Кръстовището на бургаските улици „Георги Шагунов“ и „Емил Де Лавеле“ се затваря за автомобили от 9:00 ч. днес до 17:00 ч. на 25 юли заради ремонт на ВиК..