Суперкомпютър, чрез който ще се правят бързо големи изчислителни масиви и изследване на човешкия мозък са само малка част от възможностите, които ще дадат 4 лаборатори и един научноизследователски комплекс на бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Те са част от мащабния проект "УНИТе", който се реализира в пет висши учебни заведения в страната. В Бургас ще се изработват печатни платки, ще се симулират интелигентни мрежи и модели, ще се обучават хора как безопасно да управляват самолети. Проектът е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ и чрез нея Европейският фонд за регионално развитие осигурява над 29 млн. и 780 хиляди лева.Той се реализара по приоритетна ос "Научни изследвания и технологично развитие" и цели създаването на първия в България Център за върхови постижения. Чрез дейностите заложени в него, ще се повиши качеството на научните изследвания и ще се развият иновативни технолии, които са част от общоевропейската политика.
Пандемията забави частично реализацията на проекта. Доставките на апаратурата станаха по-сложни и се забавиха обществените поръчки. До дни се очаква необходимата техника, каза проф. Сотир Сотиров, който е ръководител на административния екип на "УНИТе":
Лабораториите са абсолютно готови.Построени са всички периферни неща, които са към тях, климатизацията. За една от тях имаме много специални условия, които са във вид на вентилации и специална влажност и т.н. Изчакваме апаратурата.
Ситуацията се отрази и на комуникацията ни с партньорите, уточни проф.Станислав Симеонов, ръководител на научния екип по проекта. Един от важните елементи в проекта е суперкомпютърът:
Успяхме да вкараме един много голям лазер,който ще ни даде големи възможности за изследвания.Очаква се в момента оборудването, което е свързано със суперкомпютъра, който ще бъде тук.Ние ще направим опит да го свържем със суперкомпютъра, който е в Софийския унитерситет и подобен, който има и в Техническия университет.
Прототипната лаборатория предизвика интереса на бизнеса, добави проф.Симеонов. Фирми от бургаски регион, от София, от Португалия и от Германия са проявили интерес към работата на учените:
Ние не изпълняваме директно производство, а може да прототипираме и респективно да верифицираме съответните продукти.
Проф. Сотиров допълни:
Нашите усилия са насочени към изследване на човешкия мозък. Има една много специфична апаратура, която ще бъде там.256 канален енцефалограф, който да следи мозъчните вълни.Там сме се насочили към прототипиране и изпълнение на управление на липсващи крайници.Трябва да се изследва как мисли човешкия мозък, какви функции има.Като помислете, че искате да си вдигнете дясната ръка, това нещо да бъде отчетено от системата, да ес отрази върху хуманоидното роботче, за да може да сме сигурни, че това нещо наистина работи. Представете си, колко много хора, които поради някаква причина им липсва този крайник, как ние бихме могли да създадем прототип и да помогне на много хора.
Проектът трябва да приключи 2023 година.
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.
Доброволческа акция по засаждане на дръвчета ще се проведе на 16 април (сряда) от 10:30 часа в парк „Славейков“ в Бургас. Инициативата е организирана от Община Бургас в рамките на проект „ПОДМЛАДИ ГРАДА: Иновативни възстановителни мерки в отговор на градските предизвикателства към здравето и включването“. Целта е да се насърчи създаването на..
До започването на основен ремонт на пътя Царево - М. Търново ще се извършва текущо поддържане. Към момента е направено изкърпване на компрометираните участъци. Това става ясно от отговор на регионалния министър Иван Иванов на питане на бургаския депутат Петър Кънев. Основният ремонт на 59 км. на отсечката от село Изгрев до граничния пункт М...
Община Несебър ще предостави безплатен достъп до всички паркинг зони по време на Великденските празници. Мерките са част от специалната организация за улесняване на придвижването в града. Гражданите и туристите ще могат да паркират свободно на шест паркинга, включително до Морската гара, Мелницата и в ж.к. „Черно море“. Вече е активиран..
Около 5% е увеличението в цените на козунаците за Великден. Това коментира в навечерието на големия християнски празник хлебопроизводителят Димитър Людиев. Причината е връщането на 20% ставка за хляба и тестените изделия. Средната цена в момента е около 5-6 лева, но може да се намери и за 50 , уточни Людиев: „Около 400 гр е..
Семинар на тема „Водолазна физиология – биологично въздействие на повишеното налягане“ събра в Бургас водолази от цялата страна. Лектор на форума беше проф. д-р Никола Шопов от ВМА – Варна, който представи актуални научни данни и практически аспекти от областта на водолазната медицина. Професорът говори за ефектите от високото налягане върху..
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ ще бъде представен днес от 17.30 часа с обществено обсъждане в Дома на НХК-залата на общинския съвет на втория етаж. Макрорамката е завишена с близо 57 милиона лева спрямо миналогодишната. Държавно делегираните дейности са за над 262 милиона..
Предстои 16-тата поред кампания на "Капачки за бъдеще". Тя включва повече от 20 града, като в Бургас ще се проведе на 26-ти април, традиционно на паркинга на хипермаркета до кръстовище "Трапезица". Там от 9 до 14 часа доброволци ще очакват всички, които искат да дарят за добра кауза своите капачки и алуминиеви кенчета. Със събраните средства..
Над 563 милиона лева е рамката на проектобюджетът на Община Бургас за тази година. Финансовият документ ще бъде представен днес от 17.30 часа с обществено..
С протест и шествие по главните улици на Бургас, над 100 жители на града, се обявиха срещу насилието и неспазването на законите у нас. Протестът пред..
Силвия Георгиева е доброволец от „Бъди човек – Ямбол“, сдружението, което този уикенд реализира 26 – тата си благотворителна кампания. Организацията..