Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Ясна поляна чакат щъркела Толстой

| обновено на 23.03.21 в 11:05
снимката е илюстративна
Снимка: БНР Бургас

22 семейства щъркели са избрали село Ясна поляна. Местните правят аналогия с някогашната толстоиска колония и ги чакат с нетъпление. Тази година обаче миграцията закъснява. 

Щъркелът Толстой е емблемата на село Ясна поляна. Кръстен е на известния  писател, с когото колонията толстоисти поддържа оживена кореспонденция. а по-късно селото приема и името на родното му място. По традиция той идва първи, но не и тази година, казва кметът Георги Георгиев:

"Повече от 13 години един и същи щъркел всяка година идва. Обикновено около 1 март. Първи пристига мъжкия щъркел, преработва гнездото. После пристига и женският щъркел, те държат едно и също гнездо- заедно са до живот. По-близко са до Африка, студено ли им е още, позакъсняват. Минават цели ята нагоре, нашият щъркел го няма. Чудят се хората в селото какво ли може да се е случило, дали нещо по пътя."

Друг от колонията щъркели вече се е появил. Това връща вярата на жителите на Ясна поляна, че и Толстой ще дойде. Ако реда в природата се запази, и човешкият свят ще се подреди, смятат местните:

"Знамение е за радост, щастие за селото. Предвестник са на хубавите неща!"

 В Ясна поляна живеят над 560 души. В селото има музей, една част от който е посветена на Лев Толстой и неговите последователи – толстоистите. Другата част е етнографско-историческа и представя  старите дървени рала, становете и огромни делви. На километър от селото, в сянката на вековните гори се намира аязмо с параклис „Св. св. Константин и Елена“. Твърди се, че водата на чешмичката до параклиса е лековита. Селото е известно и със симпозиума по скулптура и дърворезба. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първи "Палеоуикенд" в Бургас до 30 юни

След традиционния за Бургас уикенд на тема "Етно" и мидени деликатеси, следва Палеоуикенд. Акцентът в него ще бъде организираният от Регионален исторически музей - Бургас и Националния природонаучен музей при БАН Палеофест 2024. Лекции, изложби и открити уроци по рисуване ще пренесат всички жители и гости на града с машина на времето хилядолетия..

обновено на 28.06.24 в 08:43

Реставрираха стара сграда на ул. "Фердинандова" в Бургас

Стара сграда на  ул. „Фердинандова“ в Бургас е изцяло реставрирана, съобщават от Община Бургас.  Преди това тя беше в лошо състояние. Поради тази причина Общината е издала предписание преди няколко години. Собствениците на сградата са я възстановили изцяло със собствени средства.  От Община Бургас посочват, че имат готовност да съдействат при..

публикувано на 27.06.24 в 15:12

Бургаският жаргон на Митко Иванов отново среща читатели

Второ допълнено издание на книгата на Митко Иванов „Бургаският жаргон до 1989“   ще бъде представено от 18.30 часа в двора на Регионалната библиотека в Бургас. Изданието е богато илюстрирано с документални снимки, към него има и речник. Над 350 думи, които носят специфичния дух и атмосферата на морския град и неговите хора, допълват..

обновено на 26.06.24 в 12:15

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27