Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Русев: Може да се прави изкуство и в природните науки

| обновено на 06.04.21 в 14:32
Снимка: Георги Русев


Музикантът Георги Русев вече е и с дипломен проект на тема „Предсказване вероятното токсично влияние на нефтосъдържащи сяроорганични съединения върху живите организми и околната среда“. Той  ще бъде разработен чрез изчислителни методи за оценка на свойствата и въздействието на дадено съединение. 


Георги Русев е бас китарист на групите „G.R.A.S.“ и „Горещ пясък“, но е и докторант във факултета по природни науки към университет „Проф.д-р Асен Златаров“ в Бургас. Той е и един от шестимата млади учени, които Българска фондация Биоразнообразие подкрепя финансово. Това става факт чрез проект, финансиран с европейски средства, и който дава възможност на учени от 8 европейски държави да работят заедно за намаляване на климатичните промени.Може да се прави изкуство и в науката, твърди  Русев и обобщи предисторията към  дипломния проект:

„Това беше едно бакалавърско обучение, което бях започнал преди да се отдам на музиката.
Завърших органични и химични технологии, след това една магистратура за компютърни системи и технологии, сега  втора. Стартирах и докторантурата си преди месец и половина, към университет „Проф.д-р Асен Златаров“  Музиката и математиката вървят ръка за ръка. Може да се прави изкуство и в науката, а провокацията дойде с тази втора магистърска програма. Проектът „Предсказване вероятното токсично влияние на нефтосъдържащи сяроорганични съединения върху живите организми и околната среда“, дойде с обявен конкурс за финансиране на дипломни работи от Българска фондация Биоразнообразие. Реших да го свържа с предишното ми образование за органичната химия и бакалавърската ми степен. Идеята ни хрумна с научния ни ръководител доц. Яна Колева, с която ще направим тази дипломна работа.  Проктът е свързан и със специализиран софтуер, като този метод е много използван в световен мащаб. Това позволява т.нар. метод „in silico“. Идва от употребата на силиций. Чрез интерактивни изчисления да се направят предсказания, в случая на серни съединения, които са доказани, че се съдържат в петролните продукти. Нашата цел ще бъде да проверим има ли метаболитна активация, как това  съединение влияе на околната среда и на живите организми.“

Никой не трябва да се страхува да експериментира със себе си в област, която намира за интересна за развитие, уточни още Георги Русев.  

За прехода от музика към наука - чуйте повече от Георги Русев в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Тодорова, "Кралица на Бургас 2024": Момичета, бъдете естествени и винаги себе си!

Александра Тодорова, носителката на титлата „Кралица на Бургас“ гостува в студиото на БНР - Бургас в предаването "Ева в неделя". Тя е на 17 години, ученичка в Търговската гимназия и учи счетоводство. Преди дни тя спечели короната в конкурса за красота, който се проведе в Летния театър.  В него се включиха още 15 момичета с перфектни..

публикувано на 07.07.24 в 15:00
Виктор Францес е първият вляво

Виктор Францес - успешният предприемач отдаден на хинду философията

Виктор Францес е успешен интернет предприемач с опит в развитието и управлението на иновативни интернет компании в Азия и Източна Европа. Той е софтуерен ентусиаст, някои от разработките му се използват от компании за сигурност, а също в настоящите му организации. Виктор Францес е един от основателите Орбител, алтернативна..

публикувано на 07.07.24 в 13:00

Гигантските охлюви се завръщат в Бургас

Изложбата на гигантски африкански охлюви се открива днес в Бургас. Експозицията на „Флората“ включва над 20 вида. В зала 6 ще може да видите и да докоснете истински великани сред сухоземните охлюви. Разнообразието от форми и размери сред сухоземните охлюви е поразително - с черупки, без черупки, кръгли, спирални, винтообразни, с фантастични..

обновено на 06.07.24 в 09:14

Фестивалът на пясъчните фигури в Бургас е открит (ВИДЕО)

Фестивалът на пясъчните фигури бе открит тази вечер в Бургас. Темата на 17-тото издание е „В света на цирка“. С изпълнения на Бургаския духовен оркестър и деца от балетната школа на Марина Змеева бе даден старт на фестивала . Заместник-кметът по култура Диана Саватева заяви: "Всяка година надграждаме. Тук на това място идват от..

публикувано на 05.07.24 в 19:53

В петък отваря врати цирковата арена на Пясъчните фигури в Бургас

Фестивалът на пясъчните фигури, ще отвори врати този петък за 17-та поредна година. Откриването е от 18:00 часа, а за доброто настроение ще се погрижат музикантите от Духовия оркестър на Бургас и децата от балетната школа на Марина Змеева. Фестивалът е с вход свободен в деня на откриването. Темата тази година е „В света на цирка“, а експозицията на..

обновено на 05.07.24 в 10:39

Канят на "Изложба в селския двор" във Вълчаново тази събота

Третото издание на „Изложба в селския двор“ ще се проведе тази събота в средецкото село Вълчаново. То се намира на 50 км от Бургас в полите на Странджа планина. След година прекъсване арх. Ангелина Маркова отново отваря вратите на къщата си и кани в зеления си двор познати и непознати да се насладят на красиви творби...

публикувано на 05.07.24 в 09:30

Тибет представя философията и културата си в Бургас

Тридневен фестивал на тибетската култура и традиции предстои в Бургас. Ще гостуват танцьори на традиционни танци и монаси от манастир на Далай Лама. Те ще пеят будистки мантри, ще гадаят със зарове МО, и ще рисуват на живо пясъчна мандала, съобщи  Виктор Францес, ръководител на фондация „Калпатару“, организатор на събитието:   „Тибетската..

публикувано на 04.07.24 в 12:40