Гара Карнобат е четвъртият по големина железопътен възел в страната и единствената железопътна връзка между южните и северните части на Източна България. Напълно ремонтираният гаров комплекс предстои да бъде открит официално.
За състоянието на гарата преди реконструкцията архитект Александър Туджаров, ръководител на проекта, посочва:
"От изграждането на гарата до момента на основния ремонт бяха правени частични аварийни ремонти. Изключително лошо беше техническото състояние на всички инсталации. Нямаше добри условия за пътниците и служителите."
Peĸoнcтpyĸциятa нa жп гapa Kapнoбaт вĸлючвa пълнo apxитeĸтypнo oбнoвявaнe нa пpиeмнoтo здaниe, oтгoвapящo нa вcичĸи eвpoпeйcĸи изиcĸвaния зa eнepгийнaтa eфeĸтивнocт, тexничecĸa бeзoпacнocт и дocтъпнa cpeдa. Основната реконструкция бе извършена без да спира работата на гарата. Преобрази се цялостният облик на сградата като същевременно се опитахме да запазим духа й, казва архитект Туджаров и обобщава дейностите:
"Обновиха се всички инсталации и се внедриха нови системи-система за пожароизвестяване, система за контрол на достъпа, система за видеонаблюдение. Направиха се редица функционални промени в сградата. Направени бяха редица ремонти по съоръженията на гаровия комплекс на 6 постови кабини, над 4 км водопровод, ремонт на помпената станция, транспортните обслужващи рампи, на пешеходния подлез и на пероните на гарата."За хората в неравностойно положение има достъпен маршрут с рампи и асансьори и достъп до всички обществени зони. Сред удобствата за пътниците е стая за родители с малки деца. В чакалнята има нови санитарни възли и търговски обекти. Направени са навеси на пероните, където пътниците спокойно да изчакват влаковете и на открито, както и паркинг.
Проектът се финансира по приоритетна ос 3 „Подобряване на интермодалността при превоза на пътници и товари и развитието на устойчив градски транспорт“ на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ чрез средства от Европейския фонд за регионално развитие и от националния бюджет. Той е на обща стойност 6 381 000 лева като 5 400 000 лева са безвъзмездна финансова помощ.
Работещи в бургаското образование ще бъдат отличени за високи професионални заслуги през учебната година днес. Събитието е от 13.00 часа в конгресния център. Поводът е предстоящият 24 май - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. 97 педагози, работили активно и успешно от детски..
Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..
Нестинарски игри в Странджа ще има на 3 юни. Това потвърдиха от нестинарската общност пред БНР-Бургас. Никой обаче от практикуващите ритуала не пожела за коментира официално забраната на Сливенския митрополит Арсений нестинарските игри да започват от православен храм и да се насят иконите на светците Константин и Елена. Общината не влиза в спор с..
Населените места в община Болярово вече се надпреварват за отличието „Най-приветливо и чисто село“ – инициатива, организирана от общинската администрация, която цели да стимулира грижата за местната среда и активното участие на жителите в поддържането на добър облик на селата. Конкурсът е разделен в две категории – за кметства и за кметски..
Община Несебър започна реализацията на проект „Иновативни здравно-социални услуги в община Несебър“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027, съфинансиран от Европейския съюз. Целта е да се подобри достъпът до здравно-социални грижи за самотноживеещи възрастни хора и лица с увреждания, които не могат да се обслужват сами. Ключов..
Фотоизложбата „Морски пазители: Истории за есетри и рибари“ бе открита днес до Часовника в центъра на Бургас. Тя акцентира върху критичните предизвикателства пред Черноморските страни, свързани с опазването kd морското биоразнообразие. Нейни организатори са фондациите „Опазване на биоразнообразието в България“ и „За нашето море“...
Забрана нестинарските игри да започват от православен храм, издаде Сливенския митрополит Арсений по повод празника „Св.св. Константин и Елена“, при който се преминава през жарава с боси крака, а танцуващите носят иконата на двамата светци. Нестинарството се практикува в основно странджанските села, които попадат в територията на Сливенска епархия...
На 21 май православната църква почита паметта на светите равноапостолни царе Константин и Елена. В Странджа този ден се свързва с нестинарските игри,..
Центърът за психично здраве „Проф. д-р Иван Темков“ в Бургас вече е собственост на Общината. Това съобщи кметът Димитър Николов по време на днешната..
Пожар засегна почивна станция "Велинград" в местността "Косата" край Поморие. Изгорели са пет бунгала, разположени на брега на морето, съобщиха от Община..