Влогърът Крис Захариев е посланик на наградите в България.
"Според мен това е най-вълнуващата част, защото всички могат да бъдат част от това огромно жури, което избира Филма на годината и получава тази награда Lux. Усилията са всички филмови награди, които са били в различните категории, да се обединят в една.
Идеята подкрепя и кинорежисьорът и депутат в Европейския Парламент Андрей Слабаков.
"Аз не вярвам, че има човек, който прави филми, за да си ги гледа сам или с част от своите роднини. Изглежда напълно естествено гласът на публиката да е важен. Не говорим да се правят комерсиални филми. Трябва да се правят филми за хора, които мислят."
За първото издание на Наградата LUX на публиката бяха номинирани три филма: „Тяло Христово“ на Ян Комаса (Полша, Франция, 2019 г.), „Колектив“ на Александър Нанау (Румъния, Люксембург, 2019 г.) и „Още по едно“ на Томас Винтерберг (Дания, Нидерландия, Швеция, 2020 г.)
За Андрей Слабаков фаворит е филмът "Още по едно".
"Лентата е на един датски режисьор, съратник на Ларс фон Триер. Това са хората, които направиха "Догма". Той е много добър режисьор и е естет. Филмът му е много любопитен и много интересен.
Крис Захариев е завършил кинорежисура в НАТФИЗ и също има своя поглед над лентите.
"И трите са много различни, много вълнуващи, едни от най-добрите филми за тази година.
Първият филм е на Томас Винтерберг "Още по едно". Той беше на София филм фест. Мисля, че много хора успяха да го видят, той е много нашумял. Драма за един учител, който се бори с търсенето на смисъл. Има и комедийни моменти, но е много човешки, много искрен филм. Той има няколко номинации за "Оскар". Самият режисьор е с номинация за режисура.
Другият филм е "Тяло Христово". Драматичен филм за един млад човек, който израствайки в сфера на престъпност, го пращат в интернат. Той бяга от там и се крие в една църква, където се представя за свещеник. Много истински и човечен филм за един млад човек, който търси своето място в този студен свят.
Най-неочакваният филм е на нашите съседи румънци.Документален филм, който се казва "Колектив". Той получи награда за най-добър документален филм на един от най-големите европейски фестивали. Той е филм разследване."
И трите филма имат номинация и за наградата „Оскар“.
През последните повече от 10 години филмовата награда LUX спомогна за популяризирането на над 100 филма, подкрепяйки разпространението на европейски продукции и копродукции.
Въпреки това и депутатите и кино гилдия признават, че европейското кино е изправено пред езикови и дистрибуторски бариери.
За сравнение: през 2019 г. европейските кинотворци са продуцирали 1881 филма – над два пъти повече от направените в САЩ. Американските филми обаче представляват 63% от пазара в ЕС.
"Много голяма промяна настъпи в начина, по който Холивуд работи. Ние виждаме за втора поредна година, най-обсъждания филм на годината не е американски филм. Миналата година на "Оскарите" спечели южнокорейският "Паразит", а тази година е датският "Още по едно". Виждаме отваряне и на Холивуд, на американската публика към европейското кино, към човешките истории. Все повече се отварят към онова кино, което изследва душата и разказва едни други истории", смята влогърът Крис Захариев.
23 май е срокът, в който всеки европейски гражданин може да гласува за своя филм-фаворит на специалния сайт на наградите.
Спечелилият филм ще бъде обявен на церемонията по връчване на Наградата LUX на публиката на 9 юни 2021 г. в Европейския парламент.
Репортажът е създаден като част от рубриката "Рестартирай Европа. По-силна - за теб", която се излъчва с финансовата подкрепа на Европейския Парламент.
На 20 февруари (четвъртък) 2024 г. в Бургас своя премиера ще има лентата, посветена на един велик човек, чието име и постижения всеки българин трябва да познава: проф. Минко Балкански. Знаменитият световен учен в областта на физиката, е най-големият съвременен дарител в сферата на образованието у нас , като е подкрепил изключително много..
Държавният куклен театър в Бургас ще представи премиерната си постановката „Пепеляшка" в Младежкия международен център в комплекс "Меден рудник" тази събота. "Какво е да мечтаеш и кой може да мечтае. Това е идеята, залегнала в драматизацията и постановката "Пепеляшка". Ако си отворен към света около теб, ако си добронамерен и искрен, получаваш..
Поетът, писател и драматург Недялко Славов ще представи новия си роман „Илюзионистът“ на 20 февруари, от 18.00 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. В едно свое интервю Недялко Славов сам дава ключа към романа „Илюзионистът", а и към цялото си творчество - свободната воля. Тя прави човека различен от всяко друго творение, от..
В зрителна зала на Община Ямбол от 19 часа ще се играе постановката „Денят, в който спрях да си изневерявам“. Спектакълът е на драматичния театър "Невена Коканова" по пиесата на Жан Ануи „Среща в Санлис". Преводът на Светлана Панчева. Режисьор е Стоян Радев. Да останеш верен на себе си или да оставиш другите да контролират живота ти е основният..
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от вестник „Черноморски фар“и в момента могат да бъдат разгледани в галерията. Вернисажът е по повод 105-годишнината на изданието. Колекцията е събирана, съхранявана и пазена от времето, когато..
Литературният критик и журналист Митко Новков ще представи книгата си с избрани есета „Вслушвания“ в Бургас на 24 февруари /понеделник/. Домакин на премиерата ще бъде Центърът за съвременно изкуство и библиотека. Инициативата се организира по покана на Община Бургас и има за цел да диалог между читателите и успешните български автори...
Вече са известни носителите на стипендии и отличия в тазгодишното издание на ежегодния литературен конкурс за любовен разказ на името на бургаския писател Атанас Радойнов. През 2025 г. конкурсът се проведе за 9-ти пореден път от своите традиционни организатори: Община Бургас, Бургаска писателска общност и семейството на белетриста. Журито, което..
Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e..
Конкурсът „Любовта е извор“ се провежда по идея на малкотърновеца Димитър Кукузелов, който предоставя наградния фонд за победителите...
Картини на известни бургаски художници влизат във фонда на Градската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас. Те са предоставени от..