Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По новата ОСП:

Две еко-схеми подкрепят биопроизводството у нас

Снимка: архив



За първи път ще се прилагат еко-схеми по Първи стълб в новата Обща селскостопанска политика (ОСП 2023-2027 г.). Целта е да се осигури допълнителен стимул за биопроизводителите, като добавка към основното подпомагане за устойчивост в директните плащания, което ще насърчи развитието на сектора. Евродепутатът от ДПС/група "Обнови Европа" Атидже Алиева-Вели коментира:

„Биологичното земеделие, животновъдство, въобще зелената икономика, знаете, е сърцевината на зелената сделка в следващите 30 години. За първи път комисията излиза с ясен план по отношение на биологичното производство. Този план включва 23 мерки като е важно да се уточни, че той обхваща цялата хранителна верига. В комуникация съм със сектора и земеделските асоциации, старая се да чувам тяхното мнение, искания и проблеми. Като всяко ново нещо еко-схемите са и плашещи и очаквани от нашите земеделци. Плашещи от гледна точка на изискванията, на това, че преминаването към зелена икономика изисква значителни инвестиции. Основният въпрос, който стои пред земеделците е, дали ще получат нужното подпомагане, за да направят инвестициите и да отговорят на новите изисквания.“

Едната еко-схема е насочена към отглеждани по биологичен начин на селскостопански животни, а другата към био земеделски площи. Разработването им е по предложение на браншовите организации в сектора.
Подкрепата ще е под формата на годишно плащане на хектар земеделска земя или животинска единица.

В последните две години биологичните оператори у нас са намалели заради двете нулеви години, в които нямаше прием на заявления за подпомагане и административната тежест, която съпътства биологичното земеделие. Обнадеждени сме за новите еко-схеми, коментира Веселина Ралчева, член на управителния съвет на асоциация "Биопродукти“. Тя отглежда био рози, лавандула, лайка и картофи:

„Преминаването на част от подпомагането към Първи стълб като цяло е добро-там административната тежест е много по-малка. Не става дума за пет годишни ангажименти при които проследяването, документацията и риска да възстановиш всичките пари е доста голяма. Тук проблемът е дали ще могат да се комбинират  всички други възможности за подпомагане. Ще помогне на сектора и ще осигури необходимия финансов ресурс, за да не се стига до нулеви за подпомагане години.“

Бенефициентите по схемите трябва да спазват изискванията относно биологичното производство и етикетирането на биологични продукти. Друго условие за подпомагане е те да имат сключен договор с Контролиращо лице за биологично производство, одобрено от министъра на земеделието, храните и горите.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да плажуваме край дюни, без да ги унищожим

Как туристите да плажуват край дюни, без да ги унищожат? Отговор на този и други въпроси ще дадат от Българска фондация "Биоразнообразие" тази вечер по време на акция по почистването на Бургаската дюна днес ,  в рамките на която ще поставят и две информационни табели.  "Когато има плажуващи, няма много голям шанс дюната да се развие според..

публикувано на 04.07.24 в 12:59

Проверка установи: Няма инвазия на медузи по българското Черноморие

Висока концентрация на медузи в Черно море показва видео в TikTok с хиляди гледания. Не се уточнява откъде и откога е заснето, но сред хаштаговете на видеото е и #България. Към 25 юни видеото е гледано над 725 900 пъти, споделяно над 10 000 пъти и харесано от близо 36 000 потребители.  Сред коментарите има и въпроси за точното местоположение на..

публикувано на 02.07.24 в 12:41

Лабораторни изследвания показаха, че морската вода в Поморие е чиста

След ветровитото време и мъртвото вълнение последните 5 дни по Южното Черноморие, днес морето се успокои. Лабораторни изследвания на морската вода на плаж Поморие-изток показаха, че тя е чиста. Проби за чистотата на морската вода извършиха от независима лаборатория на плаж Поморие-изток. "Резултатите са чисти. За микробиология по-скоро се взема...

публикувано на 02.07.24 в 12:23

Браншът: Държавата бави пристигането на работници от трети държави

Проблемите на туристическия бранш с работниците от трети страни се оказа, че не се изчерпват само със забавените с месеци визи, които трябваше да издадат консулските ни служби. Цялата процедура по престоя им в страната ни също се оказа минирана от законодателите.  Липсата на синхронизация между действията на българските институции води до..

публикувано на 01.07.24 в 16:25

Ретро уикенд от 5 до 7 юли в Бургас

Ретро уикенд ще предложи Община Бургас в края на седмицата. Поредното тематично събитие ще се проведе в периода 5-7 юли, а програмата му включва ден на китайската култура с много активности, киноложка изложба, Гръцка вечер на остров Света Анастасия, както и интересни събития, свързани с духовността и изкуството на Изтока - тридневното събитие в КЦ..

публикувано на 01.07.24 в 11:24
Сниката е илюстративна

Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието

Националната агенция за приходите започва лятната си контролна кампания за спазване на данъчното и осигурително законодателство по българското Черноморие. В нея ще се включват и командировани фискални инспектори от вътрешността на страната. До края на сезона предстоят над 6 000 проверки на ресторанти, нощни заведения, магазини, атракциони, паркинги и..

публикувано на 01.07.24 в 10:19

Първи исторически чартър от Узбекистан кацна на Летище Бургас

Първи исторически чартърен полет със 135 туристи от Узбекистан посрещнаха с воден салют на Бургаското летище. Гостите получиха от ръководството на летището и сувенири за спомен от страната ни. Българският посланик в Узбекистан Н.Пр.Стояна Русинова заяви, че вече се работи да бъдат осигурени полети от азиатската държава и за зимния..

публикувано на 30.06.24 в 17:24