„Пристанище Бургас” отбелязва днес 118-та годишнина от откриването на първото съвременно българско пристанище в Бургас.
Днес бе представен и първият в България хибриден екокатамаран.
Моделът е разработен с хибридни двигатели и слънчеви панели от завод в Царево. Обясни изпълнителният директор на „Пристанище Бургас“ Диян Димов.
"Проектът се случи трудно. Трима партньори - Грузия, България, Гърция. Но в момента имаме един прекрасен син, екологичен кораб със забавното име Мави. Това е първият двигател, който е хибриден. Той може да работи едновременно на електрически батерии и на дизелов двигател на по-големи разстояния."
Капитан Георги Събев обясни, че екокатамаранът ще развива скорост от 14 възела при използването на дизеловите мотори.
Новата туристическа дестинация, рибарското пристанище Ченгене Скеле, както и това в "Крайморие" се очаква да бъдат спирки по маршрута на новия екокатамаран на Бургас. Курсовете ще започнат от 1 юни.
Освен за превозване на пътници в бургаската акватория, екокатамаранът ще изследва и качеството на морската вода, допълни капитан Събев.
"Където отиде корабът, имаме сензор, четири различни параметъра, данните автоматично се качват на нашата платформа."
Плавателният съд ще се използва и като учебна база на бургаското Морско училище, каза кметът на Бургас Димитър Николов.
Партньори по проекта са пристанищната администрация в гръцкия град Александруполис, българското сдружение по спортен риболов „Гларус“, както и Международният център за социални изследвания и анализи на политики в Грузия. Той е на стойност 1 237 786,24 евро.
В Българово стартира вторият етап от проекта за изграждане на пречиствателна станция и доизграждане на битовата канализация. Началото беше дадено от кмета на Бургас Димитър Николов. Проектът се реализира с финансиране от ПУДООС и средства на Община Бургас. До момента са изградени основните колектори, а сега предстои изграждането на станцията и над..
Водоснабдяването в ниската зона на бл. 39 в ж.к. „Зорница“ в Бургас ще бъде прекъснато днес от 9:00 до 17:00 ч. Причината е извършването на строително-монтажни работи в района.
35-годишната Стела Севдалинова от Бургас се нуждае от спешна животоспасяваща операция на гръбначния стълб в Турция. След неуспешна хирургична интервенция в България и последвали усложнения, единствената ѝ надежда за възстановяване остава операция, насрочена за 19 август в клиника в Истанбул. В Болярово организираха благотворителен базар в подкрепа..
Благотворителен базар в подкрепа на Стела Севдалинова се организира в Болярово. Инициативата има за цел да помогне за събирането на средства за животоспасяваща операция на младата жена в Турция. Стела Севдалинова е майка на две деца. След неуспешна операция в България, здравословното ѝ състояние се е влошило и се налага спешна хирургическа намеса в..
Одобрените домакинства по проекта за подмяна на стари отоплителни уреди в Бургас ще могат да подпишат договорите си в периода от 11 до 30 август в офисите, в които са подали заявленията. В списъка с одобрените са включени всички домакинства, получили между 14 и 3 точки при класирането, както и тези с 4 и 3 точки, кандидатствали през първия прием от 6..
Днес от 18:30 часа в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас ще се проведе събитие, посветено на индустриалното наследство, екологичната чувствителност и културния потенциал на града. Акцент ще бъде дискусията около възможностите за ревитализация на Бургас и Атанасовското езеро, представена през погледа на млади архитекти и..
Бургас е третата община, в която стартира пилотният проект не само за България, но и за Европейския съюз, свързан с предоставянето на алтернативни социални услуги за непридружени непълнолетни бежанци. В създаването на тези услуги се включват няколко институции на местно, национално и международно ниво. Община Бургас е предоставила Преходно..
Бургас е третата община, в която стартира пилотният проект не само за България, но и за Европейския съюз, свързан с предоставянето на алтернативни..
Участъкът между ул. „Цар Самуил“ и ул. „Христо Фотев“ ще бъде затворен за движение поради ремонт на асфалтовата настилка след подмяна на ВиК мрежата...
Днес от 18:30 часа в конферентната зала на Регионална библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас ще се проведе събитие, посветено на индустриалното наследство,..