Бургас отбелязва тържествено Деня на Кирил и Методий в миналото. Градът е бил украсен с венци и цветя, провеждало се е и шествие на ученици и учители. Празникът е на 11 май, когато православната църква почита светите братя. Денят е бил „бляскав“, това пише в протокол от заседание на Общинския съвет 1899 г., разказа Данка Георгиева – директор на Държавния архив в Бургас.
„Това е най – старият документ запазен при нас, в който се описва подготовката за празника. Описва се, че трябва да се отделят средства за закупуването на „цветя и шума /зеленина/“, за да се направят венци и да се украсят училищата. Очакват се и ученици от Сливенската гимназия, за да се отбележи заедно с тях празникът на Светите братя.“

В архива е запазен и още един документ, заповед на кмета от 1901 г. , която точно и ясно подрежда събитията в този ден:
„В нея се казва, че ще има молебен и парад за да се отбележи празника. Като в нея кметът задължава, въз основа на Закона за градските общини, всички заведения да бъдат затворени, да бъдат украсени със знамена, а вечерта добре осветени!“
В снимките, които се съхраняват от края на 20 и 30 години на XIX в. се вижда дефилирането на ученици от различни училища. Старите ленти са запечатали празничното настроение по лицата на учители и деца, включително и празничното облекло, което показва, че денят е бил специален и бляскав.
снимки – Шествие на ученици от училище "Кирил и Методий" – Бургас по повод празника на Светите братя Кирил и Методий и деня на славянската писменост.
повече може да чуете в звуковия файл:Ученици от ОУ „Климент Охридски“ в Бургас завършиха днес своите морски картички. Те, заедно с посланията за едно по-чисто море, ще бъдат изпратени на деца от Русе за Международния ден на Черно море - 31 октомври. Инициативата "Морето и децата" се провежда за девета поредна година от НЧ "Изгрев 1909" в Бургас разказа неговият секретар Кристина..
В навечерието и навръх празника на Сливен – Димитровден, жителите и гостите на града ще могат да се повозят на ретро автобус от модела „Икарус“. Инициативата е на Сдружение „Исторически градски превози“ с подкрепата на Община Сливен. Освен носталгично преживяване, инициативата има и благотворителна цел. Идеята е да се предложи едно по-различно..
Останки от параход са открили преди две години край Созопол учените от Центъра за подводна археология. По първоначални данни плавателния съд има вероятност да е потънал преди близо два века. Той в момента е на дълбочина от 8 метра, пред плаж Харманите, обясни д-р Найден Прахов, директор на института. Корабът е много засегнат от бурното море, но..
В Ахелой завърши поредният тренировъчен лагер на всички участници в предстоящата 34-та Българска антарктическа експедиция. Тя ще потегли на 7 ноември от Варна. Ще се изпълняват 20 научни проекта, от които 6 са ръководени от екипи на чуждестранни партньори. Командирът на базата „Св. Климент Охридски“ Камен Недков представи задачите, които..
Близо 9 000 лв са събрали дамите от Инър Уийл Клуб Бургас до момента в подкрепа на ДТ „Адриана Будевска“. Целта е закупуване на осветителна и озвучителна техника за външни събития на театъра. В подкрепа на каузата от организацията откриха благотворителна фотоизложба през тази седмица. Тя представя фотографии на Надя Драгиева от остров..
Стефка Делчева е фотограф от Бургас. Обича да снима природата и е сред първите, които са завършили фотографския курс към бургаската фотографска общност през 2015 година. През тази година започва неговото 11 издание, в което любителите на фотообектива ще могат да научат повече за тайните на хубавите снимки. Делчева обича да снима пейзажи и..
Президентът на Българската федерация по ушу Стефан Колев преговаря в Китай със звездата на Холивуд Джет Ли за евентуална визита в България. 62-годишният актьор е посланик на ушу по света, специалист по бойни изкуства и действителен шампион по ушу. Сред запомнящите се роли на Джет са „Манастирът Шао Лин“, „Смъртоносно оръжие 4“,“Ромео трябва да умре“,..
Ученици от ОУ „Климент Охридски“ в Бургас завършиха днес своите морски картички. Те, заедно с посланията за едно по-чисто море, ще бъдат изпратени на..
Останки от параход са открили преди две години край Созопол учените от Центъра за подводна археология. По първоначални данни плавателния съд има..
В навечерието и навръх празника на Сливен – Димитровден, жителите и гостите на града ще могат да се повозят на ретро автобус от модела „Икарус“...