Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредно напрежение на къмпинг „Каваци“

Снимката е илюстративна.
Снимка: БНР Бургас

Собственици на реституирани имоти в района на къмпинг „Каваци“ са подали жалби към Община Созопол. Те искат да бъдат премахнати бараки и навеси на каравани, на хора, които са се настанили на техните терени. Те от своя страна посочват, че са там, тъй като са платили наем към фирма, която заявява, че стопанисва района.

Над 15 заповеди за премахване на временните обекти е издала Община Созопол, посочи кметът Тихомир Янакиев. Дейностите са започнали в края на миналата година и бяха подновени днес.

„Ние бяхме изпратили заповеди тези навеси да бъдат премахнати. Част от заповедите се върнаха невръчени. Наехме фирма, сключихме договор с нея. Бяхме уведомили и собствениците и днес хора, които явно са платили някакъв наем, защитаваха и браниха правото си да бъдат там. Те също показваха някакви документи. Имаше и представители на собствениците, които също показваха документи. Ние показвахме нашите документи. В крайна сметка се стигна до решение, тези хора сами да премахната обектите. Това е най-удачният вариант – сами да премахнат тези навеси и да изнесат караваните от местата“, обясни кметът. Това трябва да се случи след 1 октомври.

Проблемът е трупан от много години насам, допълни Янакиев. Земите са били възстановени предимно на местни хора, които се опитват да си влязат във владение в имотите. Последват много дела с фирма, която претендира, че е собственик на имотите.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Институциите с конкретни действия за обезопасяването на пътя Аркутино – Приморско – Китен

Представители на всички отговорни институции – Полиция, Пожарна, ДЛС Ропотамо, АПИ и РИОСВ са обсъдили в Приморско най-доброто решение за справяне с последствията и превенция на нови усложнения, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Припомняме, че десетки, паднали от натежалия сняг дървета, блокираха за часове движението по пътя..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Тестват във вторник сирените в Ямбол

Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана  в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на техническата проверка.  Тестът на..

публикувано на 24.02.25 в 16:36

Студенти картографираха фалшиви новини за ЕС

Първи по рода си онлайн хакатон за картографиране на фалшиви новини за Европейския съюз в интернет пространството проведе екипът на Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” - Бургас. Събитието е част от инициативата „Информационната грамотност – сигурно оръжие против дезинформацията”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански..

публикувано на 24.02.25 в 16:00

Бави ли се и по чия вина прехвърлянето на държавния имот за детска градина в Сарафово?

Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това заявиха от администрацията в отговор на разпространено от партия „Възраждане“ съобщение, в което се твърди, че заради непълна документация от страна на Община Бургас, се бави процедурата. Изводът е..

публикувано на 24.02.25 в 14:11

Кукерските хлопки и звънци огласиха Камено

В слънчевата, но мразовита неделя участниците в карнавалните игри спазиха традициите, предавани от век на век. В двата поредни дни – 22 и 23 февруари, те прогониха злите сили от местните домове, благославяха и изиграха своите танци, с които гонят злите духове и приветстват благоденствието на приближаващата пролет. Костюмите на местните кукери от Камено са..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си

Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си.  На 24 февруари 1878 г. в града са посрещнати руските освободителни войски, водени от майор Вишняев.  С това слагат край на вековното османско владичество в Малко Търново. Тази дата завинаги остава в историята като символ на жертвоготовността и стремежа към свободата. "Нека..

публикувано на 24.02.25 в 13:27

Украински илюстратори с визуален разказ за военния конфликт

Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..

публикувано на 24.02.25 в 11:00