Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва „Атлиманска огърлица“ в Китен

10-тото юбилейно издание на Международният фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“ започва днес в Китен. Ретроспективна фотоизложба се открива в 15 часа, дефилето на участниците е от 17, а час по-късно започва конкурсната програма. Фестивалът е под патронажа на кмета на Община Приморско д-р Димитър Германов и е част от календара на Министерството на културата. БНР-Бургас е медиен партньор на събитието.

Над 45 фолклорни групи, ансамбли, индивидуални изпълнители и музиканти от всички фолклорни области у нас и представители на Украйна, Беларус, Косово и Северна Македония са заявили участие, съобщи основателят и директор на фестивала народната певица Златка Ставрева:

„Всички те имат много голямо желание да се изявят на живо. Зажаднели са да представят на сцена духа и таланта, с който претворяват българския фолклор. А в него е събрана хилядолетната история на нашия народ. Чрез музиката и песните се получава добро приятелство. Фестивалът носи силен творчески заряд за запазване на родовите корени и националната идентичност.“

Фестивалът е с конкурсен характер. 10-членно жури оценява изпълнителите. Председател е професор д-р Лозанка Пейчева, фолклорист, музиколог, преподавател в Музикалната академия в Пловдив: 

„Водещите ни критерии при оценката е изпълнителите да са носители на репертоар, който да е характерен за техните родни места. Важно е с какви умения и майсторство ще го представят на сцената. Това е специален фестивал. Говорим за тази магическа планина Странджа и това загадъчно Черно море. Самото пространство излъчва енергия и хората се чувстват по специален начин събрани от музиката.“

В журито са още голямата Янка Рупкина, проф. д-р Венцислав Димов, етномузиколог и преподавател в Софийския университет, народният певец Костадин Михайлов и др. изтъкнати специалисти в областта на фолклора, а сред почетните гости на фестивала ще е председателят на Съюза на българските музикални и танцови дейци Станислав Почекански.

„Атлиманска огърлица“ е едно от най-важните културни събития, които се провеждат на територията на Община Приморско, коментира кметът Димитър Германов:

„Без активното участие, богатия опит, талант и организационни умения на г-жа Ставрева това събитие нямаше да съществува. Община Приморско и кметство Китен го подпомагат.  Фестивалът е знаков и необходим по ред причини. Показва богатството на българския фолклор, в полза е и на туризма.“

Международният фолклорен фестивал „Атлиманска огърлица“ ще се проведе в морския парк на Китен при спазването на всички противоепидемични мерки.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Играят комедията „Неделя сутрин“ на сцената на Летния театър в Бургас

Комедийният спектакъл „Неделя сутрин“ ще бъде представен тази вечер на сцената на Летния театър в Бургас. Публиката ще види в ролите Филип Буков, Павел Иванов, Христо Пъдев, Стоян Дойчев и Скилър. Постановката под режисурата на Ивайло Ненов разказва как може да „се събудиш“ в „Неделя сутрин“. Освен актьорска игра, в представлението има танци и..

публикувано на 10.09.25 в 09:20

Кукленият театър обявява прием за школата „Училище за таланти“

Държавният куклен театър в Бургас организира прием на нови деца в куклено-театралната школа „Училище за таланти“. Прослушването ще бъде днес, 10 септември, от 18:00 ч., в залата на театъра. Кандидатите трябва да подготвят кратък текст, песен или история, с която да се представят пред комисия. Занятията ще се провеждат два пъти седмично – всеки..

обновено на 10.09.25 в 09:18

Празничен концерт на Мери бойс бенд на 15 септември до "Флората"

Мери Бойс Бенд ще изнесат концерт "Отива си лятото, идва есента" на 15 септември на сцената до "Флората" в Бургас. Групата се завръща в родния град по покана на кмета на Бургас - Димитър Николов. "Всяка година по това време получаваме обаждания от цялата страна да гостуваме на Първия учебен ден. Десетки училища откриват Новата учебна година с..

публикувано на 09.09.25 в 15:30

Деница Младенова: Дишате ли?

 Младата поетеса Деница Младенова ще представи своята дебютна стихосбирка. Тя е озаглавена „Първи живот“ и събира писани през годините стихотворения.  Редактор е преподавателят по литература и ръководител на литературния клуб“За хвърчащите хора“ Добрина Топалова.  Деница пише и поезия, и проза.  Започва с опитите от малка, но в девети клас се..

публикувано на 09.09.25 в 13:06

Художникът Кольо Кехайов представя ретроспективната си изложба "Фрагменти" в Бургас

Ретроспективна изложба на художника Кольо Кехайов ще бъде представена в Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски". Платната в експозицията се обединяват около заглавието "Фрагменти". Кольо Кехайов е роден 1944 г. Завършил е Художествената Академия в София, специалност „Стенопис“, в класа на проф. Георги Богданов.  Автор е на..

публикувано на 09.09.25 в 11:30

Милен Николов: В част от крепостта Русокастро открихме антични материали от III-II век преди Христа

Община Камено ще разполага с бюджет от близо 325 хиляди евро, по транграничен проект с Турция, за реставрация и консервация на част от крепостта Русокастро. Предвидено е тези дейности да приключат през 2027 година. Целта е археологическите открития, които са направени до момента да бъдат запазени от постоянното въздействие на атмосферните условия...

публикувано на 08.09.25 в 17:55

До 15 септември продължава НЛК "Морето!"

Сдружение "Лумен” обяви десетото издание на Националния литературен конкурс „МОРЕТО!”. Той е до 15 септември (включително) и е  за кратки (непубликувани в печатни или електронни издания) произведения на морска тема. В него могат да участват автори от цялата страна, навършили 18 години. Това обясни Катя Съева, от сдружението и инициатор на..

публикувано на 08.09.25 в 17:30