Не може да се каже откогa е възникнало нестинарството, но се предполага, че е от времето на траките. Това коментира пред БНР-Бургас етнологът проф. Диана Радойнова. Знае се произходът му, той е доказан от акад. Михаил Арнаудов:
„Нестинарството възхожда към най-старинния култ в историята на човечеството – култът към Слънцето. И тъй като се знае, че нестинарският култ най-ярко се проявява около датата на лятното слънцестоене, тоест – тогава, когато денят е най-дълъг, а нощта е най-къса. Осмисляло се е, че в тези дни Слънцето е мъж в зряла възраст, който трябва да получи съпруга“, разказа тя.
Затова се смята, че най-вероятно нестинарството е възникнало като жертвена практика, посочи Диана Радойнова. Първоначално жени са се принасяли в жертва буквално, за да отидат на небето и да станат съпруги на Слънцето. Сега жаравата символизира слънчевия диск и интензивността на слънчевото греене, уточни етнологът.
Нестинарството, както и много ритуали и обреди от българския фолклор, са езически, защото са възникнали много преди християнството, добави тя. Като пример на езически ритуал, възприет от църквата, проф. Диана Радойнова посочи боядисването на яйца на Великден. Яйцата, уточни тя, са важна част от много древни култури, добави етнологът.
Интервю с нея можете да чуете в прикачения файл.Звездата на бургазлията Вениамин Димитров изгря на сцената на шоуто „Като две капки вода“ - към момента той е единственият участник, който има победа в два лайфа. Това означава, че за превъплъщенията си е получил одобрението, както на журито, така и на публиката. Успехът му донесоха образите на Шакира и двойната имитация на Rose & Bruno Mars...
Днес от 16:00 часа в Конферентен център „Сочи“ ще се проведе концертът „Младите музиканти на Несебър“. Творческият проект обединява усилията на музикални преподаватели от различни образователни институции в региона. Инициативата има за цел да предостави възможност за изява на талантливи ученици от града, които свирят на класически музикални инструменти...
Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои днес 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..
Благотворителен спектакъл под надслов „Бъдеще за магията” ще събере на една сцена трима млади таланти в илюзионното изкуство – Александър Димов, Димитър Георгиев и Божидар Колев. Събитието ще се проведе днес 5 април, събота, от 18:30 часа в сградата на Младежкия международен център (ж.к. „Меден рудник”, ул. „Апостол войвода” №15). Магическото шоу е с..
С три концерта, които ще се проведат днес и утре в Националния дворец на културата, роденият в Бургас композитор Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей. Българската публика е винаги готова да се срещне с творчеството на Диомов, както и с изпълнителите, които винаги са до него. Няколко са поколенията, израснали с музиката на..
Обща изложба „Еволюция“ откриха в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия (НХА) – Филиал Бургас студенти, на които предстои дипломиране. Те са от специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ (КИПГ). Експозицията показва дългия и нелесен път, който изминава всеки студент, през 4-годишното си обучение. В изложбата участват и..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят да местното дружество Петър Тепсизов: „Има живопис, има рисунки доста, има керамика. Пролетта винаги..
Звездата на бургазлията Вениамин Димитров изгря на сцената на шоуто „Като две капки вода“ - към момента той е единственият участник, който има..
Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои днес 5 април от 18:30 часа в..
Благотворителен спектакъл под надслов „Бъдеще за магията” ще събере на една сцена трима млади таланти в илюзионното изкуство – Александър Димов, Димитър..