Изпълняват ли се общински проекти с национално финансиране и имат ли притеснения кметовете за реализацията им, след назначаването на служебното правителство? С тези въпроси потърсихме кметовете на няколко общини в Бургаски регион.
В община Карнобат няма забавяни плащания от страна на държавата по проекти с национално финансиране. В момента няма министерски постановления за раздаване на пари, но ние и преди не сме получавали, каза кметът Георги Димитров
„Работим главно със собствени средства в момента. Имаме само един проект, по „Красива България“, напрактика всички европейски проекти са приключени, но като правя изключения по продължаващите проекти по ОП „Развитие на човешките ресурси“. Нямаме забавяния в плащанията. В момента нямаме постановления за раздаване на пари под масата, защото с ковид мерките бяха раздавани пари на някои общини за неща, които нямат никаква връзка с ковид кризата. Община Карнобат е единствената в Бургаска област, която през последните пет години не е получавала нито един лев от министерски постановления. Нямаме такива пари и не ги и искаме“
Община Малко Търново работи по три основни проекта с финансиране от държавния бюджет и засега няма индикации за проблеми.
„Нямаме проблеми със служебното правителство, но ако трябва да съм откровен, ги „хванах“ нещата по-отрано, защото най-вероятно по-късно ще се появат проблемите. Но засега получаваме финансирането, което очакваме“, каза кметът Илиян Янчев.
Траншът по проекта за рехабилитация на уличната мрежа е изплатен още в края на мината година, очакват се следващи плащания по друг проект в сферата на образованието, каза Деян Йотов, шеф на дирекция “Инвестиционни проекти“
„Проектът в сферата на образованието, във връзка с 3-годишната програма за управление на образователната инфраструктура на Министерството на образованието, която финансира една пристройка към детската градина в село Звездец и е на стойност 600 000 лева. В момента текат процесите по проектиране и ще започне изграждането“
В община Средец очакват финансиране по проекти към ДФ "Земеделие" чрез местната инициативна група. Засега не се очертават затруднения по тях, каза кметът Иван Жабов
„Имаме Посетителски центрове да изграждаме в две села – в Голямо Буково и Факия. Трябва да поставяме места за отдих, по които договорите вече са пристигнали. Също така очакваме да пристигне и договора за изграждане на парк в село Факия.“
Повече чуйте в звуковите файлове:Започва поетапното изплащане на държавната помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от измръзване и слана. Очаква се днес по сметките на стопаните да постъпят над 3 млн лв. Бюджетът за държавната помощ, утвърден от Държавен фонд "Земеделие", е 32 млн лв. Помощта е за измръзнали и осланени череши, вишни и кайсии, като на този..
От днес до четвъртък в сливенския участък на автомагистрала „Тракия“ временно се променя организацията на движение между пътните възли „Нова Загора“ и „Ямбол“ от 240-и до 273-и км., заради премахване на крайпътна растителност съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Премахването ще става поетапно в двете посоки София и Бургас...
След края на лятото в община Несебър ще правят анализ на летния туристически сезон, но впечатленията са че и това лято има много туристи. Това коментира пред БНР Бургас кметът Николай Димитров. Той подчерта, че политиката на местната администрация е насочена към подобряване на инфраструктурата и на подобряването на условията за живот. На това..
Потушен е пожарът, пламнал на обяд в района на пътен възел „Петолъчката“. Огънят е обхванал десетки декари сухи треви и храсти. На терен остават три противопожарни екипа, тъй като заради силния вятър има риск от повторно разпалване. От полицията уточниха, че няма опасност за близки населени места. Движението по подбалканския път и отсечката..
Няма промяна в състоянието на Христина и 4-годишния ѝ син Мартин, които остават в тежко състояние след инцидента с АТВ в Слънчев бряг. Това съобщи Юлиян Здравков, чийто две деца също пострадаха при инцидента. Той потвърди, че в УМБАЛ – Бургас пристига националният консултант по анестезиология проф. Николай Младенов. Заедно с лекарите от болницата той..
Църногоровският панаир е акцент в днешния трети ден на Летните културни празници в Малко Търново. Празничната програма ще се проведе в местността Черногорово. Тя се намира около 4 км югоизточно от Малко Търново, около Църногоровската река. Това е една от най-красивите местности в района, любимо място за отдих на малкотърновци и гостите на града...
Започва 11-то издание на Скейт фестивала в Бургас. Днес в района на Съдебната палата ще има състезателна част, а след това ще бъде открита изложба с тематични фотографии в Конгресния център. Един от организаторите Ивайло Найденов, управител на Скейтборд клуб Бургас, каза че тази година форма е по-различен. " Състезанията няма да само на..
Няма промяна в състоянието на Христина и 4-годишния ѝ син Мартин, които остават в тежко състояние след инцидента с АТВ в Слънчев бряг. Това съобщи Юлиян..
От днес до четвъртък в сливенския участък на автомагистрала „Тракия“ временно се променя организацията на движение между пътните възли „Нова Загора“ и..
Потушен е пожарът, пламнал на обяд в района на пътен възел „Петолъчката“. Огънят е обхванал десетки декари сухи треви и храсти. На терен остават три..