Созопол е туристически град, но до този момент няма автогара. Това посочи главният архитект на Общината Радост Георгиева. Тя допълни, че автобусите спират и стоварват пътниците по средата на пътя. Според нея по този начин се генерират много икономически загуби за града.
„Ако ние имахме автогара, всеки автобус, който влиза в територията на Созопол, ще плаща такса. Поради тази причина искаме да изградим автогара и сме избрали това място, защото то е одобрено в ПУП на местността „Провлака“ и е фиксирано за автогара. Това е срещу Община Созопол. Автогарата е съвсем в началото на „Провлака“, умишлено, защото е най-близо до основния път. Самата идея да имаме автогара и пристанище едно до други, мисля, че подхожда за един туристически град. Пероните за автобусите са предвидени да бъдат 6 – 4 ще се ползват, а 2 ще бъдат резервни, в случай, че някой ден ще имаме градски транспорт. Стремим се да бъде първа категория автогара. Пероните ще са в задната част и няма да се виждат от улицата“, поясни Георгиева.
Архитектурата на самата сграда на автогарата ще бъде в класически стил. „Тя е с абсолютно симетрична форма, от двете страни има по-ниски тела. Влизайки в автогарата, има отворено помещение през два етажа, т.е. доста ще е просторно. Ще има 3-4 каси. В ниското тяло от лявата страна ще има кафене, а в другата част ще има туристически информационен център, който града също няма. Цветовата гама е светла – бяло, бежово, с всички естествени материали, които са в духа на нашата архитектура“, допълни архитектът.
По време на общественото обсъждане на проекта хората посочиха, че сградата е твърде голяма за това пространство. Един от бившите главни архитекти на Общината Диана Карабаджакова попита дали е обмислено как ще влизат автобусите в самата автогара, защото е възможно да се създаде конфликт. „Автогарата в Бургас е доста по-малка като мащаб от този проект. В един момент тя ще се обезсмисли и ще се изпразни от функция. На кого са необходими 4 гишета, при положение, че всички хора купуват билети вътре от самия автобус?“, допълни тя.
Хотелиери от региона попитаха дали е възможно самата автогара да бъде изместена в новата част на града, за да не се налага те допълнително да извозват туристите си.
„В новия град има парцел, който е определен за автогара. Той се намира в края на града. Да изключим факта, че той е далеч, предвижда се да има вътрешен градски транспорт и ще има някаква връзка с него. Има обаче друг парцел, който не е наша собственост, а е държавна. Той ограничава достъпа между този парцел и околовръстния път. Тогава целият автомобилен трафик ще минава през ул. „Одеса“, която е особено натоварена през лятото. Ние на този етап нямаме възможност за свързване на двете автогари“, обясни кметът Тихомир Янакиев. Той допълни, че престоят още обсъждания на проекта.
Представители на всички отговорни институции – Полиция, Пожарна, ДЛС Ропотамо, АПИ и РИОСВ са обсъдили в Приморско най-доброто решение за справяне с последствията и превенция на нови усложнения, причинени от неблагоприятни метеорологични условия. Припомняме, че десетки, паднали от натежалия сняг дървета, блокираха за часове движението по пътя..
Локалната система за ранно оповестяване на предприятие, съхраняващо отровни вещества , ще бъде тествана в Ямбол на 25 февруари. При проверката на техническата изправност от свирените системи ще бъдат излъчени гласови съобщения за техническа проверка, акустичен сигнал за тревога и гласово съобщение за край на техническата проверка. Тестът на..
Първи по рода си онлайн хакатон за картографиране на фалшиви новини за Европейския съюз в интернет пространството проведе екипът на Сдружение с нестопанска цел „Хоризонти” - Бургас. Събитието е част от инициативата „Информационната грамотност – сигурно оръжие против дезинформацията”, финансирана от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански..
Няма забавяне на процедурата по прехвърляне на държавния имот в квартал „Сарафово“, планиран за детска градина по вина на община Бургас. Това заявиха от администрацията в отговор на разпространено от партия „Възраждане“ съобщение, в което се твърди, че заради непълна документация от страна на Община Бургас, се бави процедурата. Изводът е..
В слънчевата, но мразовита неделя участниците в карнавалните игри спазиха традициите, предавани от век на век. В двата поредни дни – 22 и 23 февруари, те прогониха злите сили от местните домове, благославяха и изиграха своите танци, с които гонят злите духове и приветстват благоденствието на приближаващата пролет. Костюмите на местните кукери от Камено са..
Малко Търново отбелязва 147 години от освобождението си. На 24 февруари 1878 г. в града са посрещнати руските освободителни войски, водени от майор Вишняев. С това слагат край на вековното османско владичество в Малко Търново. Тази дата завинаги остава в историята като символ на жертвоготовността и стремежа към свободата. "Нека..
Две изложби, посветени на третата годишнина от началото на военния конфликт в Украйна гостуват в Бургас. Експозициите са подредени в бургаската библиотека и културния център Морско казино. Те ще запознаят българската общественост с реалностите на конфликта и екологичните последици от руската инвазия, започнала на 24 февруари 2022 г.. Лариса Михалева,..
Благотворителен концерт „Заедно за Радослав“ предстои в Бургас на 2 март, тогава ще се проведе и базар в негова подкрепа. Младият мъж има нужда от..
Кукерската група „Козият рог“ от кв. Меден рудник дари над 14 хиляди лева за лечението на Милена Матева, която се бори с тежко онкологично заболяване...
Утре от 9 до 15 часа няма да има вода в част от бургаския к-с „Братя Миладинови“, информират от ВиК дружеството. Водоподаването ще е спряно в района..