Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят най-новото издание за историята и археологията на Бургас

Излезе от печат том 7 от „Известията на Бургаския музей“. Изданието се финансира по проект, спечелен пред Министерството на културата от Регионален исторически музей – гр. Бургас. В него намират място 24 научни статии и съобщения, посветени на културно-историческото и природното наследство на Бургас и Бургаския край. Тематично това са 7 археологически, 9 исторически и изкуствоведски, 2 етнографски, 4 природонаучни и археозоологически публикации, един отзив за книга и музейна хроника. Сред авторите са всички уредници и екскурзоводи от РИМ – Бургас, както и учени от НИМ – София, РИМ – Варна, Център за подводна археология – Созопол, както и зоолози, историци и архитекти от Бургас.

Изданието е особено богато на съвсем нова историческа и археологическа информация за Бургас и Бургаския регион. Редица материали са подчертано приносни – като например публикациите за архаичната епоха на п-в Хрисосотира в Черноморец, неизвестни данни за археологическите обекти в землището на с. Миролюбово, интересни типове монети и медальони от Несебър и Емона, съвсем нови данни за византийските печати от Бургаския музей, неизвестни находки от Созопол, откупени преди близо 100 г. от Варненския музей, и мн. др.

Заслужават подчертано внимание историческите статии в сборника. Там има съвсем нови данни за възрожденската иконопис в Бургаско, за някои опълченци, общинските такси и налози в Бургас след Освобождението, промишленото производство в Бургас преди Освобождението, създаване и функциониране на Рибната борса в Бургас, създаването на туристическата инфраструктура по Южното Черноморие. Трябва да се обърне внимание на статията за периодичния печат в Бургас от Освобождението до  1944 г. – тема, която ще е безкрайно интересна за журналистическата гилдия в града.

Също така интересни са етнографските статии в сборника – как са празнували старите Бургазлии Васильовден и Никулден, и отговорите на папа Николай до българския княз Борис като извор за етнологията.

В сборника намират място и особено важните изследвания на археозоолозите и биолозите. Това са статии за костните останки от Източна България, които са извор за това какво са консумирали хората тук през различните исторически епохи.

Описан е и опит за гнездене на жълтокрака чайка, или гларус, в градска среда.

В сборника за пръв път намира място сериозното изследване за едно прочуто корабокрушение, особено известно през 19 в. в британската преса, но за което в България не се знаеше нищо до този момент. Става въпрос за потъването на английския ветроходен клипер „Хелпмийт“ при н. Зунарита, гр. Приморско.

В сборника за пръв път в историографията са представени и най-ранните документи за скелята, или пристанището Бургас. Това е безценно и основополагащо за историята на нашия град проучване.

Главен научен редактор на изданието е проф. д.и.н. Светлозар Елдъров, с редактори проф. д-р Иван Христов, проф. д-р Николай Ненов, доц. д-р Светла Далакчиева и д-р Милен Николов. Художествен редактор е Яна Славянска.

Изданието ще бъде официално представено пред широката публика на 11 юни 2021 г., петък, в зала „Георги Баев“ на КЦ „Морско казино“, от 17.30 ч., от проф. д-р Иван Христов и д-р Милен Николов.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
снимката е илюстративна

Бургас ще почете с поредица от събития своето освобождение

Бургас ще почете с поредица от събития, 147 години от своето освобождение. На 6 февруари програмата предвижда полагане на венци и цветя, изложба и празничен фолклорен концерт. На 6 февруари 1878 година под звуците на църковните камбани бургазлии с въодушевление и радост посрещат руските воини от отряда на полк. Лермонтов. След столетия на чуждо..

публикувано на 03.02.25 в 13:30

Георги Дюлгеров планира филм за бурните времена на бургаския театър

Бурната история на Бургаския театър в края на 50-те и началото на 60-те години, през погледа на режисьора Георги Дюлгеров предстои да бъде пресъздадена в игрален филм. В него бургазлията ще разкаже за събитията от първо лице. "Това е театъра на Вили Цанков, Леон Даниел и Юлия Огнянова. Действието се развива в Първа мъжка гимназия..

публикувано на 03.02.25 в 12:30

Любим автор на Роби Уилямс и Боно от U2 идва за премиера на своя книга в Бургас

Любимият автор на Роби Уилямс и Боно пристига в Бургас, за да представи лично своята книга “Черната книга – медитации за всеки ден”, издадена на български език от Фондация „Калпатару”. Световно признатият изследовател - индолог и автор на няколко книги и филми Свами Тиртха ще се срещне с читатели в София, Бургас, Варна и Пловдив...

обновено на 03.02.25 в 09:31

В Бургас подредиха изложба на открито в деня на влажните зони

Трима фотографи - Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков подредиха изложба на открито в Бургас в Световния ден на влажните зони , който отбелязваме днес. Експозицията може да се види на главната улица „Александровска“ до общината.  Името й е „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“ и се организира от Фондация "Виа Понтика" в партньорство с..

публикувано на 02.02.25 в 12:22
Розови пеликани

Отбелязваме Световния ден на влажните зони 2025 с експозиция в Бургас

Експозицията  „Сини хоризонти: Вдъхновения от брега“,  на Фондация "Виа Понтика" ще бъде представена днес пред сградата на Община Бургас. Изложбата е посветена на уникалната красота на бургаските езера и морския бряг, заснети през обективите на фотографите Венелин Тодоров, Христо Анестев и Милуш Киряков.  Експозицията ще бъде открита в 11 часа...

обновено на 02.02.25 в 09:07

Бургазлии гледат филма за Мария Калас преди европейската му кино премиера

7 хитови филмови заглавия гледат бургазлии в Дома на НХК от днес до 11 февруари. Филмовият маратон започва в петъчната вечер от 18 часа с „Майсторът и Маргарита“. Поради огромния интерес това е втора прожекция за нашумялата лента по романа на руския писател Михаил Булгаков. На 8 февруари  любимият на няколко поколения детски образ Чебурашка също..

публикувано на 31.01.25 в 11:38
Петко Йорданов

80 творби на известни наши художници на изложба в Ямбол

Първата за годината изложба беше открита в ямболската художествена галерия „Жорж Папазов“.  В една от най-големите галерии в страната до края на февруари посетителите могат да разгледат над 80 творби на известни наши художници, работили през последните 120 години.    Творбите в експозицията са станали част от фонда на галерията в периода 2020-2024..

публикувано на 31.01.25 в 09:48