Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„За“ и „против“ реформата на съдебната карта



Предложението за реформа на съдебната карта предизвика недоволството на много юристи в страната. Според тях мярката за трансформирането на районните съдилища в териториални отделения ще натовари допълнително система. Те посочват и че по този начин ще се ограничи равният достъп до правосъдие на много хора от по-малко населените места.

Реформaта на съдебната карта предвижда да бъдат запазени съдилищата в Бургас и Несебър. Според доклада на Висшия съдебен съвет причината е, че само в тях биха останали за разглеждане достатъчно дела, които да обосноват работата на трима или повече съдии. Предвижда се съдилищата в Малко Търново, Царево, Средец,  Поморие, Карнобат и Айтос да бъдат трансформирани в териториални отделения към Районния съд в Бургас.

Един от мотивите за реформата е, че по този начин ще се реши натовареността в системата, която в момента е различна за отделните райони. „Има група дела, които показват, че са твърде много за районните съдилища. Те по същността си не са с особена фактическа правна сложност и не са различни от тези, които се гледат в Окръжен съд, просто различна е цената на иска“, обясни за предаването „Преди Всички“ на Програма „Хоризонт“ Боряна Димитрова, член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет и един от авторите на проекта за нова съдебна карта.

Според председателя на Районния съд в Бургас Евгени Узунов мярката ще се отрази добре на системата и ще се постигне баланс. „Например ако в Малко Търново има 10 дела за разглеждане на месец, няма нужда от двама съдии там. Дори няма нужда от един. Той може да ходи един път месечно там и ще разглежда делата. През останалото време ще работи в Бургас и ще помага на колегите, които в момента имат 60 дела. Тази балансираност ще доведе до това колеги да имат по 30 дела“, обясни той. Според него чрез реформата на съдебната карта ще се намалят разходите в системата за поддръжка на големите сгради по райони. Той допълни, че не се предвиждат съкращения на хора.

Една от критиките към проекта е, че хората от по-малко населените места няма да имат равен достъп до правосъдие. Беше посочен и пример, че дори за едно бракоразводно дело, хората ще трябва да пътуват до съседен град. „Във всяко населено място, където е имало Районен съд, ще има институция. Дали тя ще се нарича териториално отделение или районен съд, е въпрос на техника. В тези териториални отделения не само, че ще се разглеждат делата, които до момента са се разглеждали, но ние предлагаме да се разглеждат и делата, които са подсъдни на Окръжен съд“, поясни Боряна Димитрова. Тя допълни, че се предвижда в териториалните отделения да се подават съдебни книжа и да се извършват справки по делата.

Според председателя на Адвокатската колегия в Бургас Юрий Бошнаков, тези звена няма да могат да извършват всички услуги. „Нашият достъп до дела е една от страните на монетата. Другата е възможността гражданите сами да правят справки по дела и сами да се интересуват от движението на техните производства в съда. В преобразуването на териториални отделения на множество съдилища на практика ще се затрудни достъпът на гражданите до правосъдие така, както в момента то е близо до тях и е удобно“, поясни той.

Според адвоката, проблем се оказва и въвеждането на постоянни и непостоянни щатове. „Непостоянните щатове, в зависимост от вижданията на съответното административно ръководство на Окръжен съд, могат да бъдат командировани по конкретно дело или за определен период от време. Това създава у нас усещането, че е е възможно принципът на случайния подбор на съдии, които да разглеждат дела, да бъде нарушен“, обясни той. Според него преди въвеждането на реформата, трябва да има широк обществен дебат с всички заинтересовани страни. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илков: Към момента няма данни за заплахи от тероризъм заради напрежението в Близкия изток

Към настоящия момент няма данни от българските и партньорските служби за заплахи от тероризъм и влошаване на средата за сигурност заради напрежението в Близкия изток. Това обяви служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. Взети са мерки, сред тях - засилена охрана на Посолството на израелската държава в София и на други обекти. "Активни и..

публикувано на 02.10.24 в 13:31

Радев свиква извънредно заседание на КСНС заради конфликтите в Близкия изток

Президентът Румен Радев свиква извънредно заседание на Консултативния съвет за национална сигурност в петък в 10 часа, съобщиха от "Дондуков"2. От там уточниха, че темата на заседанието е "Рискове и заплахи пред националната сигурност в контекста на конфликтите в Близкия изток". Участниците в срещата ще обсъдят мерките, които трябва да бъдат предприети..

публикувано на 02.10.24 в 12:38

Жена ограби таксиметров шофьор в Бургас

55-годишна бургазлийка е откраднала 200 лева от чантата на таксиметров шофьор в Бургас, съобщават от полицията.  Кражбата е извършена на 24 септември около 06:40 часа.  Шофьорът е превозил жената от улица "Шар планина" към к-с "Изгрев". Бургазлийката е била на задната седалка в таксито, където е видяла чантата, съдържаща личните..

публикувано на 02.10.24 в 10:40

Започна удостоверяването на машините за гласуване

В 11:00 часа стартира процесът по удостоверяване на съответствието на машините за предстоящите извънредни парламентарни избори на 27 октомври. Техническите устройства бяха приети в Министерството на електронното управление (МЕУ), след края на работния ден вчера от Централната избирателна комисия. Първа стъпка от работата на екипите на МЕУ е да..

публикувано на 01.10.24 в 13:35

Левон Манукян излиза от ареста срещу 50 000 лв.

Директорът на филхармонията в Разград Левон Манукян е освободен от ареста срещу парична гаранция от 50 000 лв. Това е станало с решение на прокуратурата, потвърди наблюдаващият прокурор Галин Гавраилов. Директорът на разградския театър е в ареста, МК започва финансови проверки Диригентът е съдействал на разследването и е дал пълни показания,..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Двама румънци са задържани за контрабанда на 11 кг сребърни накити на Лесово

Мярка за неотклонение „задържане под стража“ е наложена на двама румънските граждани,  обвинени в контрабандно пренасяне на над 11 килограма сребърни накити на   ГКПП „Лесово“, съобщават от Окръжната прокуратура в Ямбол. Стоковата контрабанда, която е била предназначена за търговски цели, е в големи размери. Престъплението е осъществено на 27..

публикувано на 01.10.24 в 10:10

27-годишна с четири деца е майката на изоставеното бебе в Айтос (ОБНОВЕНА)

Близо 50 бебета годишно имат същата съдба. За тях се грижат в отделението докато бъдат намерени приемни семейства. Чуйте повече в звуковия файл.

публикувано на 01.10.24 в 08:35