Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят най-новото издание за историята и археологията в Бургас

В зала „Георги Баев“ на КЦ „Морско казино“ от 17.30 ч. проф. д-р Иван Христов и д-р Милен Николов ще представят том 7 от „Известията на Бургаския музей“. Изданието се финансира по проект, спечелен пред Министерството на културата от Регионален исторически музей – гр. Бургас. В него намират място 24 научни статии и съобщения, посветени на културно-историческото и природното наследство на Бургас и Бургаския край. Тематично това са 7 археологически, 9 исторически и изкуствоведски, 2 етнографски, 4 природонаучни и археозоологически публикации, един отзив за книга и музейна хроника. Сред авторите са всички уредници и екскурзоводи от РИМ – Бургас, както и учени от НИМ – София, РИМ – Варна, Център за подводна археология – Созопол, както и зоолози, историци и архитекти от Бургас.

Изданието е особено богато на съвсем нова историческа и археологическа информация за Бургас и Бургаския регион. Редица материали са подчертано приносни – като например публикациите за архаичната епоха на п-в Хрисосотира в Черноморец, неизвестни данни за археологическите обекти в землището на с. Миролюбово, интересни типове монети и медальони от Несебър и Емона, съвсем нови данни за византийските печати от Бургаския музей, неизвестни находки от Созопол, откупени преди близо 100 г. от Варненския музей, и мн. др.

Заслужават подчертано внимание историческите статии в сборника. Там има съвсем нови данни за възрожденската иконопис в Бургаско, за някои опълченци, общинските такси и налози в Бургас след Освобождението, промишленото производство в Бургас преди Освобождението, създаване и функциониране на Рибната борса в Бургас, създаването на туристическата инфраструктура по Южното Черноморие. Трябва да се обърне внимание на статията за периодичния печат в Бургас от Освобождението до  1944 г. – тема, която ще е безкрайно интересна за журналистическата гилдия в града.

Също така интересни са етнографските статии в сборника – как са празнували старите Бургазлии Васильовден и Никулден, и отговорите на папа Николай до българския княз Борис като извор за етнологията.

В сборника намират място и особено важните изследвания на археозоолозите и биолозите. Това са статии за костните останки от Източна България, които са извор за това какво са консумирали хората тук през различните исторически епохи.

Описан е и опит за гнездене на жълтокрака чайка, или гларус, в градска среда.

В сборника за пръв път намира място сериозното изследване за едно прочуто корабокрушение, особено известно през 19 в. в британската преса, но за което в България не се знаеше нищо до този момент. Става въпрос за потъването на английския ветроходен клипер „Хелпмийт“ при н. Зунарита, гр. Приморско.

В сборника за пръв път в историографията са представени и най-ранните документи за скелята, или пристанището Бургас. Това е безценно и основополагащо за историята на нашия град проучване.

Главен научен редактор на изданието е проф. д.и.н. Светлозар Елдъров, с редактори проф. д-р Иван Христов, проф. д-р Николай Ненов, доц. д-р Светла Далакчиева и д-р Милен Николов. Художествен редактор е Яна Славянска.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Провеждат благотворително бягане и куиз в Айтос

Сдружение „Бъди човек- Айтос" организира благотворителни крос и куиз, който ще се проведат днес. Целта е да се съберат средства за  осъществяването на кампанията „Дари Великденска вечеря на пенсионер в нужда“. Тичането с кауза ще се проведе в парк „Славеева река“. Бягането ще е 2 км и ще стартира в 10.30 ч. Всеки, който желае може да се..

публикувано на 13.04.25 в 10:00

Шарено дефиле и концерти за Цветница ще се проведат в Бургас

Парад на цветята, с участието на артисти на кокили и танцови ансамбли, концерти и пролетен базар са част от събитията в Бургас по повод Цветница. Мероприятията започват в 10 часа на ул. "Алеко Константинов" с арт базар , където над 20 занаятчии ще посрещат бургазлии на своите щандове.  Сливенският митрополит Арсений ще служи в катедралния..

публикувано на 13.04.25 в 08:30

Слънчево на Цветница, ще се затопли

В неделя, на Цветница, ще е предимно слънчево, с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток. Ще се затопли. Максималните температури ще са между 15° и 20°, София – около 17°. По Черноморието ще е предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен югоизточен вятър. Максималните температури ще бъдат между 9° и 12°...

публикувано на 13.04.25 в 07:30

От 1 юни трудовата книжка се превръща в електронен документ

От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да бъдат..

обновено на 12.04.25 в 17:14

Бургазлии на протест: Искаме целогодишни полети

В Междинародния ден на авиацията и космонавтиката жители на Южното Черноморие и представители на туристическия бранш протестираха срещу фирмата – концесионер на летище Бургас .  Недоволството е породено от липсата на целогодишни полети до различни дестинации, включително и до София, както и заради честите ремонти, заради които летището е затворено...

публикувано на 12.04.25 в 11:42

И Царево се включи в протеста срещу безумията по пътищата

И Царево се включи в протеста "България срещу безумията по пътищата". На градския площад се събраха граждани, провокирани от трагичната смърт на 12-годишната Сияна – поредната невинна жертва на агресията по българските пътища.  Исканията на хората са да б ъде дадена гласност на този проблем и да се вземат  решителни мерки срещу войната по..

обновено на 12.04.25 в 11:22

Ямбол протестира: „България няма деца за убиване“

Масов протест, въпреки лошото време, се състоя пред съдебната палата в Ямбол. Недоволството си от състоянието на пътищата в страната и липсата на адекватни наказания за нарушителите събра десетки  жители на областния град и региона.   Протестът се проведе под мотото "България няма деца за убиване“. "Моята братовчедка загуби живота си на 19..

обновено на 12.04.25 в 11:06