Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмокласниците писаха преразказ по "Череши" на Захари Карабашлиев

Над 3 900 седмокласници от Бургаска област се явиха на националното външно оценяване по български език.  

В рамките на час учениците решаваха тест от 25 задачи, сред които 18 с избираем отговор, шест - с кратък свободен отговор и една - с разширен свободен отговор.  Във втората част за 90 минути трябваше да напишат подробен преразказ върху неизучавано художествено произведение. Те имаха за задача да предадат текста подробно от името на неутрален разказвач. Разказът на писателя Захари Карабашлиев „Череши“ затрудни седмокласниците от СУ "Св. св. Кирил и Методий"  в Бургас:

"Дълъг беше разказът и труден. За едно момче, което не е ходило в родното си село от доста време и трябва да отиде, за да оправят документите за къщата, което ще се продава. Носталгията го кара да купи къщата и да си я запази."

"Текстът беше доста сложен. Не е точно разказ, без много смисъл. Имаше много описания. Не беше много свързан с череши."

"Беше за момче, което се връща от Америка и трябва да отиде в селото си, защото леля му е намерила купувач за къщата на бабата и дядото. Той не харесва селото. Отива с майка си. Но си променя решението и даже купува къщата. Вижда колко е красиво там, това променя решението му."

Творбата е част от банка с произведения на съвременни български автори с безспорен авторитет, поясниха от МОН. Още  миналата есен Центърът за оценяване в предучилищното и училищното образование на министерството се обърна с молба към известни писатели да предложат свои разкази, които отговарят на формата на изпита. Получиха се текстове с безспорни художествени достойнства, които ще бъдат използвани и през следващите години, уточняват от ведомството.

От седмокласниците се очакваше също да коментират в няколко изречения думите от Вазовата повест „Немили-недраги“: „Къщята, магазиите, кесиите, сърцата бяха затворени за тях.“

Според родители сложната година и редуването на обучение в клас и вкъщи не се е отразило негативно на подготовката на децата:

"Дистанционното обучение беше претоварено от тестове. За тях тестовото изпитване беше практика. В такъв изпит най-важното е да се запази спокойствие и да се направи проверка на написаното."

Тази година максималният брой точки на изпитите в VII клас е 100. Резултатите се вписват в удостоверенията на учениците като процент от максималния брой точки. В петък предстои национално външно оценяване по математика.  Резултатите от изпитите ще бъдат обявени на 28 юни. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Близо 1000 ученици се включиха във фестивал по утринна гимнастика в Ямбол

Близо 1000  ученици от цялата страна взеха участие в четвъртия Национален фестивал по утринна гимнастика в Ямбол. Десетки младежи се включиха и в инициативата „Спортувай с президента“. Повече от 50 ученически отбора от всички краища на страната се включиха турнира по утринна гимнастика. С всяка изминала година участниците стават все – повече, уточни..

публикувано на 19.05.25 в 15:00

Публиката избра фаворитите си в конкурса на Център „Алеф“ в Бургас

Международният литературен и филмов ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, организиран от Център „Алеф“, за четвърти пореден път ще отличи победител, избран чрез онлайн вот на публиката. Общо 4 979 читатели и зрители гласуваха в сайта на сдружението за най-добрите от 20 номинирани творби в категориите „Български..

публикувано на 19.05.25 в 11:30

Четирима млади бургазлии с отличие от международен конкурс в Турция

Адриана Ангелова, Муса Кадир, Сияна Васелич и Юлиян Калинчев от школата по изобразително изкуство към Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас с ръководител г-жа Трайкова спечелиха бронзови отличия от международен конкурс за детска рисунка, проведен в Турция. В надпреварата участваха 3750 деца от 27 държави, които изпратиха общо 4100..

публикувано на 19.05.25 в 11:00

Гимназията по компютърно обучение и иновации кандидатства да стане IB училище

Само за броени години старите изоставени сгради в края на Бургас, се превърнаха в модерен учебен кампус на Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации. Тя е с оборудвани с последна техника класни стаи, широки спортни площадки, общежитие и най-вече учители и ученици, които заедно успяват да приложат всички съвременни методи на..

обновено на 19.05.25 в 10:37

Петя Петрова от днес не е началник на РУО Бургас

Петя Петрова напуска Регионалното управление на образованието в Бургас. От днес тя не е начело на образователната структура в морския град, потвърди самата тя в пост в профила си във фейсбук. Тя пое РУО преди три години след спечелен конкурс. Преди това бе зам. директор на Немската езикова гимназия в Бургас. Петрова ще работи в Института по образование..

публикувано на 19.05.25 в 08:35

ПГСАГ "Кольо Фичето" празнува 65 години от създаването си (СНИМКИ)

Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Кольо Фичето" отбелязва днес по един различен начин своята 65-годишнина. През целия ден в Експозиционен център "Флора" и в пространството около него, училището представя по атрактивен начин своите специалности. В програмата на събитието бяха включени дейности..

публикувано на 16.05.25 в 14:20

В Бургас започва Републиканската студентска олимпиада по програмиране

19 отбора от 10 университета ще се включат в 37-мата Републиканска студентска олимпиада по програмиране, която започва днес в Бургас. В надпреварата участват отбори от университети, където се изучава информатика и програмиране. Домакин е Свободния университет.  Олимпиадата е единствено национално състезание по програмиране за студенти. То е..

обновено на 16.05.25 в 11:10