Стратегията на Европейския парламент е бъдещо нулево замърсяване на околната среда, посочи евродепутатът от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент Петър Витанов:
"Той е част от големия разговор за Зелената трансформация, защото за постигането на нулеви емисии е необходимо развитие най-вече в съхранението на енергията. Батериите се превръщат в много важен компонент от трансформирането, във въглеродно неутрална икономика. Глобалното търсене ще расте многократно. По прогнозни данни този пазар ще има обем около 250 млрд. през 2025 година. Обхваща всичко това, което е свързано с батериите, както производството, употребата, рециклирането, управлението на края на жизнения цикъл и повдигането на респективно много социални и екологични предизвикателства. Затова и предложената регулаторна рамка цели най-вече да гарантира устойчивост и конкурентоспособност. Тя по същество ще въведе задължителни изисквания на устойчивост, като примерно правила, свързани с отпадъците върху околната среда. Минимални количества на рециклиране, изисквания за управление на отпадъците. Батериите по своята същност са различни, те могат да бъдат не само обикновени, но и зареждащи се. Те трябва да се събират, рециклират, т.е. тяхното предназначение по този начин се променя по правилен начин. Те са за преносими електронни устройства, които се употребяват изключително много - за автомобили, за индустрията. Техният химически състав и вещества се различава от типа на батерията. Има доста условни материали, суровини, които предизвикват въпроси, свързани с безопасност, токсичност, именно затова са нужни регулации. Те за нужни и в самото начало, за производството им. Въглеродният отпечатък е също важен, най-голямото замърсяване идва от вида на енергия, която се използва за производството на тези основни материали. В края на жизнения си цикъл - 2 млн.тона са отпадъците на годишна база в Европа.", допълни Витанов.
Батериите са важен енергиен източник и един от ключовите фактори за устойчиво развитие и чиста енергия. Акумулаторните батерии осигуряват решения за съхранениена енергия и като такива имат потенциала да допринасят ефективно за постигането на целите на Европейския съюз за декарбонизация. Според хората обаче, нужно е да се напомня, че батериите трябва да се събират на определени места, както и че се рециклират:
"Събирам ги принципно отделно от другите отпадъци от бита. След това на определени места в търговските обекти ги изхвърлям, защото се рециклират.
Работа във фирма за компютри и при нас има специално място, в което се изхвърлят батериите."
Има и много други промени, които се правят по отношение на коментирания проект на Регламент – като новата дефиницията за „дисковите батерии“, които се използват за слухови апарати и ръчни часовници. Затова и от Комисията по околна среда в ЕП работят в тази насока, за по-чиста природа.
Продължава обработката на площи в община Бургас срещу комари. Екипите на дезинфекционната станция извършват лаврицидни и имагоцидни обработки. Със земеделски дрон ще продължат да се извършват ларвицидни обработки срещу комари над крайбрежните водни части и тръстикова растителност на Бургаските езера. Дезинсекционните мероприятия ще се извършват в..
Сливенските улици „Аксаков“ и част от улица „Никола Карев“ временно ще бъдат затворени за движение на пътни превозни средства. Причината е авариен ремонт на топлопреносната мрежа. Автомобилите няма да могат да преминават от Регионалната библиотека „Сава Доброплодни“ до Универмага. Мярката влиза в сила от днес до 7 юли, понеделник. При възможност и..
Министерството на транспорта и съобщенията публикува за обществено обсъждане промени в Наредбата за безпилотни летателни системи и надзора над техните оператори, които предвиждат по-строги мерки. Заложено е създаване на центрове за обучение на управляващите дронове, в които изискванията са почти идентични с изискванията към центровете за обучение на..
Студенти от Университета по библиотекознание и информационни технологии ще провеждат учебна практика в община Болярово. Практиката започва на 7 юли и ще продължи до 18 юли 2025 г. Групата ще работи в село Воден под ръководството на преподаватели от УНИБИТ и в сътрудничество с местната администрация. Студентите ще извършват теренни изследвания, ще..
Министерският съвет ще отпусне 1,8 млн. лв. допълнително за теренни археологически проучвания и консервация през 2025 г. в рамките на бюджетна програма „Опазване на недвижимото културно наследство“. Сумите ще подкрепят 10 обекта, сред които и античната колония „Аполония Понтика“ в Созопол и остров „Св. св. Кирик и Юлита“ край Созопол. Сред..
От Община Камено се обръщат с апел за даряване на кръв в помощ на млад моторист, пострадал при пътен инцидент. Случаят с 23-годишния Тоню Атанасов от Камено е от вечерта на 29 юни. Тогава на бургаското кръстовище на булевард „Христо Ботев“ и улица „Апостол Карамитев“, в района на Операта, лек автомобил предизвиква пътното произшествие...
Със заповед на Морска администрация от днес в Бургаския залив се въвежда 35-километрова зона, в която няма да се допуска танкери да чакат на рейд. Това беше решено на среща, свикана от кмета на Бургас Димитър Николов. В нея участваха областният управител Владимир Крумов, представители на Морска администрация, ръководството на Лукойл Нефтохим Бургас..
Плувно приключение с добра кауза предстои тази неделя, 6 юли в Бургас. За девета поредна година сдружение "Онкоболни и приятели" организира..
Пожар е възникнал в спортната зала до стадиона в комплекс "Лазур". Изгорели са около 30 кв. метра от пода. Огънят е потушен от два противопожарни автомобила..
Дидо е зад пулта на най-големите музикални събития в България. Неговата енергия и усмивка винаги са изпълвали залите, а професионализмът му е вдъхвал..