През 2020 година се навършиха няколко важни годишнини за музикалното минало на Бургас. Това са 110 години от създаването на Дружество „Родни звуци“ – Бургас, 100 години от рождението на Иван Христов, 90 години от рождението на Иван Вульпе, Лазар Гавалюгов и Стефан Лалчев, 80 години от рождението на Йордан Дафов.
През 2021-ва се навършват 60 години от основаването на Средното музикално училище в Бургас, сега НУМСИ „ Панчо Владигеров“. Тези важни годишнини ще бъдат отбелязани с класическа галавечер в Културен център „Морско казино” от 18.00 часа, на 4-ти юли /неделя/.
В зала „Петя Дубарова” ще прозвучат произведения на Моцарт, Вивалди, Шуберт, Владигеров и други именити композитори. Събитието ще представи Камерен ансамбъл „Арс музика“, а на сцената ще видим Новислав Михайлов – цигулка, Боян Кирилов – цигулка, Катя Вълева – виола, Михаил Арнаудов – контрабас, Кристина Иванова – виолончело, Галина Апостолова – пиано. В света на музиката ще ни поведат още 11-годишният Калоян Георгиев и 8-годишната Ерика Илитало със своите цигулкови изпълнения.
Камерен ансамбъл „Арс музика“ е съставен предимно от бургаски музиканти като идеен наследник на ансамбъл „Камерал“. Замисълът е музиканти, свирещи на различни инструменти, да изпълняват камерни произведения, композирани за различни състави.
Събитието се реализира с финансовата подкрепа на Община Бургас, по програмата за съфинансиране на културни проекти. Входът е свободен, а доброто настроение е гарантирано.
Музикалното дружество "Родни звуци" е основано през октомври 1910 година, с което се дава началото на организирания музикален живот в Бургас. По-късно, през 1921 година, към дружеството се открива и народно музикално училище.
Иван Христов е музикант и общественик, един от активните участници в дружество „Родни звуци“, директор на Музикалната школа към Нефтохимическия комбинат и диригент на ученически струнен оркестър към Транспортната школа, създател на камерен ансамбъл „Камерал“.
Големият български диригент Иван Вульпе работи дълги години в Народна опера – Бургас и Бургаската филхармония.
Лазар Гавалюгов – цигулар и педагог - е един от основателите на Държавно музикално училище – Бургас, обучил много стойностни български цигулари.
Стефан Лалчев е хоров диригент, директор на Бургаската опера и дългогодишен директор на Средно музикално училище – Бургас.
Йордан Дафов е виден български диригент и композитор, който и в момента е диригент в Бургаската опера.
Deep Zone Symphonic show предизвика овациите на публиката на седмото издание на музикалния фестивал. 30 души на сцената свириха най-емблематичните 90’s класики. Проектът на Deep Zone бе една от кулминациите на вечерта, представена с много ефекти и със страхотно отношение към публиката. Прозвучаха обичани ретро парчета и български песни, които запя..
Операта „Риголето“ от Джузепе Верди ще бъде представена тази вечер от 20:30 ч. на откритата сцена при тракийското светилище Бегликташ, край Приморско. Събитието е част от фестивала „Опера на светилището“, организиран от Държавната опера – Бургас и Община Приморско. Постановката разказва драматичната история на придворния шут Риголето, чиято..
Село Изгрев ще бъде домакин на концерта на Любо Киров, включен във фестивала „Странджа манджа“. Освен музикалната програма, гостите ще могат да се насладят на странджански рецепти, арт базар, демонстрация на занаяти и други активности. Началото на фестивала е в 18:00 ч., а концертът на Любо Киров ще започне в 21:00 ч. Входът за събитието е безплатен!..
За 57-и път село Ичера ще бъде домакин на традиционния събор, който всяка година събира родове, близки и гости от различни краища на страната. Официалното откриване на събора е предвидено за днес от 19:00 ч., на централния площад, където ще се проведе празнична програма с участието на деца и самодейни състави. Датата на събора не е фиксирана и..
Остров Света Анастасия ще отбележи 11 години от откриването си като туристическа атракция с двудневна празнична програма на 15 и 16 август. В програмата са включени концерти, плувен маратон, отворени врати на фара, фолклорни изпълнения и празничен водосвет. Празненствата започват на 15 август с посрещане на гости, фолклорна програма с младежки..
SPICE Music Festival 2025 започва тази вечер с откриващото изпълнение на R.I.O. feat. U-Jean. В първия ден на фестивала ще се качат на сцената изпълнители още Benassi Bros feat. Dhany, Whigfield и LayZee aka Mr. President, които ще пренесат публиката в енергичната атмосфера на 90-те години. Най-големият акцент за днешния ден ще бъде INNA , която..
Двудневно издание на фестивала SOLAR SUMMER ще се състои днес и утре на Пристанище Бургас. Събитието е част от утвърдена музикална платформа, която от години представя електронни изпълнители от международната сцена в България. На 8 август участие ще вземе Mahmut Orhan, а вечерта ще бъде открита от Benja (Нидерландия). Програмата на 9 август..
SPICE Music Festival 2025 започва тази вечер с откриващото изпълнение на R.I.O. feat. U-Jean. В първия ден на фестивала ще се качат на сцената..
Двудневно издание на фестивала SOLAR SUMMER ще се състои днес и утре на Пристанище Бургас. Събитието е част от утвърдена музикална платформа, която от..
Остров Света Анастасия ще отбележи 11 години от откриването си като туристическа атракция с двудневна празнична програма на 15 и 16 август. В програмата са..