Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Созопол ще предприеме правни действия за разрешаване на казуса със "Смокините -север"

Снимка: БНР Бургас

 Община Созопол ще предприеме правни действия по административния ред за разрешаване на казуса със " Смокините-север"в своя защита.Позицията на местната администрация беше оповестена чрез прессъобщение след като официално днес е  постъпил  сигналът  от началника на ДНСК София арх. Влади Калинов. Той се отнася за издадени от главния архитект на Община Созопол разрешения за поставяне на обекти на територията на морски плаж „Смокините-север“, в който същият твърди, че се предвижда изграждане на строежи.

Разрешения за поставяне на преместваеми обекти на плаж „Смокините-север“ са издадени съобразно Закона за устройство на черноморското крайбрежие, ЗУТ и одобрена схема на Министерство на туризма, в която конкретно са посочени площи, габарити, вид конструкция и функционалност, заявяват от общината и уточняват:

На 24.06.2021 г. в Община Созопол постъпи доклад от ДНСК София за извършена проверка на 18.06.2021 г. на морския плаж, който удостоверява, че „монтираните монолитни конструктивни елементи – бетонни пети съответстват на дефиницията за преместваем обект по смисъла §5, т.80 от ДР на ЗУТ, същите са неразделна част и са предназначени да гарантират тяхната конструктивна и пространствена устойчивост, поради което не представляват строеж или част от строеж“(цитат от Доклад на отдел УТК, ГД, СК при ДНСК с изх.№ СТ-859-02-292/24.06.2021 г.).





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НСИ: Влошаване на потребителските нагласи в началото на годината

Потребителските нагласи продължават да се влошават в началото на първото тримесечие на настоящата година, тъй като потребителите са по-песимистично настроени по отношение на техните финанси и общата икономика ситуация в страната, показват резултати от последното проучване на Националния статистически институт (НСИ). През януари 2025 г. общият..

публикувано на 07.02.25 в 16:30

Община Бургас връчи първите Годишни награди за туризъм (ВИДЕО)

Първото издание на Годишните награди на Община Бургас в сферата на туризма премина под знака на кандидатурата на морския град за Европейска столица на културата през 2032 година. Отличени бяха хотели, ресторанти, заведения и атракции. Целта на инициативата е Община Бургас почете приноса на бранша към доброто позициониране на морския град в..

публикувано на 07.02.25 в 14:00
Снимката е илюстративна

НАП: До 200 лева данък могат да се възстановят след ремонт вкъщи

С подаване на годишна данъчна декларация гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и подобрения на собствено жилище, напомнят от НАП.  Направените разходи за труд трябва да са в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена е до 200 лв , уточняват от агенцията по приходите...

публикувано на 07.02.25 в 10:30

Инвеститори искат концесия за минералната вода в село Стефан Караджово

Инвеститори искат да бутилират минералната вода в село Стефан Караджово. Водят се преговори, съобщи кметът на община Болярово Христо Христов. Има решение на общинския съвет за отдаването на водата на концесия, поясни той: "Обявили сме обществена поръчка и обявяване на процедура от страна на МОСВ.Много е важно за нас това. Има достатъчно дебит..

публикувано на 07.02.25 в 09:10

Минималната заплата у нас – най-ниската в ЕС

България е с най-ниската минимална работна заплата сред страните-членки на Европейския съюз през януари - 551 евро. Най-високата е в Люксембург - 2638 евро, сочат данните на Евростат. За 10 години - в сравнение с 2015 година, най-ниското възнаграждение у нас се е повишило с малко под 12 процента. Към 1 януари 2025 година общо 22 от всички 27 държави в..

публикувано на 06.02.25 в 16:30

Веселин Налбантов, БХРА: Това лято в Слънчев бряг отново ще се разчита на кадри от трети страни

Според ранните записвания за тази година в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг ще има повече туристи. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Ще има повишение на предлаганите туристически услуги през новия летен сезон. Според хотелиера тенденцията за наемане на..

публикувано на 06.02.25 в 15:00

Средната пенсия е 836,15 лева

С 24 стотинки се повишава средният размер на основната пенсия, без добавки през февруари спрямо януари тази година, сочат статистическите данни на Националният осигурителен институт. Достигната стойност вече е 836 лева и 15 стотинки. Средно мъжете получават 259 лева по-висока пенсия от жените. В София град средната пенсия е най висока - 1041..

публикувано на 05.02.25 в 10:30