Еко и селският туризъм в Странджа са в своя подем този сезон. Двойно повече туристи отчитат от община Малко Търново това лято в сравнение с преди началото на пандемията от коронавирус. Засилен интерес се наблюдава и в закупуването на терени и стари къщи за реновиране в странджанските села от общината.
„Покрай коронавируса много хора си отвориха душите и очите и видяха, че когато си сред природата си много по-пълноценен и работоспособен. Много хора започнаха да си купуват парцели и къщи с цел да ги реновират по селата, което е много радващо. Всяко едно село в община М. Търново почти всяка седмица има по една-две закупени места, за да започнат да строят“, посочва кметът на общината Илиян Янчев.
По думите му по-миналата година посетителите в местния музей през уикенда са били около 250 души, докато сега са двойно повече. За по-широко разгръщане на туризма и строителството на нови къщи е необходима и прилежаща инфраструктура, посочи кметът Янчев. За изграждането й обаче малките населени места трудно се преборват за финансиране. Затова той се надява през този програмен период ще бъдат приети промени в Закона за околната среда, от които общини, като тяхната, да се възползват. "Защото имаме готови проекти, които стоят по шкафовете“, допълва градоначалникът.
Повече възможности за екологичен и селски туризъм предлага това лято и едно от китните странджански села - Близнак. Една от новите атракции там са детски палаткови лагери.
„Очакваме с палатки деца да идват по десетина дни да бъдат на гости в Близнак. Те ще ходят до различни местности в околността – до Младежко, до долмени, до римската гробница. Това за тях е една почивка през ваканцията. Непрекъснато имаме движение - идват хора с колелета или ги оставят автобусите и ходят до Буковския манастир, от там до Младежко, Бръшлян, Евренозово“, казва кметът Янка Воденичарова. Организатор на палатковите лагери са "Тур Странджа", които са закупили терен в селцето.
Манастирът в Голямо Буково и долмените са сред най-привлекателните за туристите обекти в района на община Средец. Основните посетители са българи, най-често могат да се видят цели семейства.
„Това, което ми прави впечатление е, че има доста хора, които се движат към планината. Правят преходи, велотуризъм. Около Голямо Буково определено има интерес. С откриването на новия път манастирът е много по-достъпен и по-лесно се стига до него. Там се засили посещаемостта. Имахме обаждания за връзки и контакти как да стигнат хората до определени долмени“, казва директорът на музея в Дебелт Красимира Костова.
Тази година се поставят информационни и указателни табели с цел да се улесни достъпът на туристите до част от долмените.
Повече може да чуете в звуковите файлове:Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА. Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, се повиши с 1,16 процента до 2,240..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година, каза Емил Абазов, член на Управителния съвет на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. През 2025 г...
След влизането на България в сухопътния Шенген, НАП засилва контрола върху стоките с висок фискален риск, като проверките ще бъдат изтеглени във вътрешността на страната и на местата за разтоварване на стоки, за които Агенцията разполага с информация в реално време. Проверки, съвместно с останалите институции, ще продължат да бъдат правени и по линията..
Готов е проектът за музей на мановия мед в Царево. Идеята е на ръководителя на Центъра за върхови постижения към Софийския университет проф. Иван Илчев, който е и бивш ректор на висшето училище. Заедно с експозицията ще бъде изградена и лаборатория. Тя е изключително важна, обясни Манол Тодоров, председател на пчеларско сдружение..
Изплащането на пенсиите ще започне от 7 януари и ще завърши на 20-то число същия месец, потвърдиха от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод - парите ще бъдат преведени във вторник. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15..
Дългоочаквани проекти ще се реализират през 2025-а година в Бургаска област. Най-модерната пречиствателна станция, която се изгражда на язовир „Ясна поляна“ ще влезе в експлоатация, а в Бургас се очаква да приключи строителството на кръвен център. Реализацията и на двата значими проекта започна през 2024-а година. Над 20 млн.лева е инвестицията в..
Дефицитът в хазната достигна до 3.69 милиарда лева към края на ноември, показват данните на финансовото министерство. Това прави 1,8 % от прогнозния БВП. На месечна база за ноември се отчита подобрение на бюджетното салдо, като приходите за месеца превишават разходите с близо 0,3 млрд. лв. Принос за това основно имат по-високите постъпления от..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозираха туроператори пред БНР. С 20% повече са резервациите за изходящи..
Повечето основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по..