Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

При спасителни разкопки:

Откриха енорийски некропол край църквата "Преображение Господне" в Поморие

До момента са проучени 17 гроба и повече от 20 вторични препогребвания


Археологически проучвания се извършват край най – стария действащ храм по южното Черноморие, това е поморийската църква „Преображение Господне“. Целта е да се проучи историята на терена,а надеждата да бъдат открити интересни артефакти и елементи от миналото, които ще бъдат включени в бъдещия крайбрежен парк, които предстои да бъде изграден. 

Църквата е в най – източната част на полуострова и се оглежда в морето. Изградена е от камък и дърво и е на повече от 2 века и половина. Дълги години до нея е била разположена бившата почивна станция на МВР. След  като собствеността на терена е прехвърлена на общината преди 2 години започва разчистването на старите постройки и работници попадат на два архитектурни елемента – мраморен капител и мраморна база от колона, разположени в близост до църквата. Какво е имало тук в древни времена? Отговорът се очаква от екип от археолози от  Националния археологически институт с музей (НАИМ) – София, които съвместно с Исторически музей – Поморие проучват от две седмици мястото около храма. Ръководи ги доц. Сергей Турбатов:

Тук е съществувал енорийски некропол, за който до сега нямахме никаква информация. Намирането му беше изненада за всички. Той е от последните десетилетия на XVII и първата половина на XVIII в. До момента сме открили 17 гроба и повече от 20 вторични препогребвания.“  


Погребенията са без инвентар, което е характерно за християнските погребения, в някои от тях има открити парчета от керемида, върху които има кръстен знак и е изписвана формулата Исус Христос Ника. 

Църквата „Преображение Господне“ е част от културното наследство  на България, изградена е през 1763 – 64 година и е осветена през 1765 г.  Това е най – старата сграда в целия град. Храмът се отличава с това, че няма олтарна апсида, което е рядко срещано при строежа на храмовете по нашите земи, разказа директорът на Историческия музей Антон Карабашев:

Предполага се ,че тази църква лежи върху по – ранен, малък храм от Средновековието от XIX в., това е и целта на тези разкопки да покажат дали има по – ранен храм. Самата църква е от т.нар поствизантийски стил като архитектура. Тя има двускатен покрив, дъсчен птаван, като подът е покрит от големи каменни плочи. Църквата няма абсида, но не можем да кажем дали така е строена или абсидата е била премахната, когато тук в  двора на църквата е имало база на гранична милиция.“ 

 

Най – старата икона е от края на XV в., началото на XV I век. Иконостасът е дърворезбан, с разнообразни флорални мотиви. В него са поставени 17 големи икони от царския ред,изписани от различни зографи през ХVІІ – ХVІІІ в. , Във втория апостолски ред има 33 малки икони. Когато влезете в храма, погледът ви ще бъде привлечен от икона на Исус Христос Пантократор, която  е вградена в дървения таван, а местните хора разказват за нея легенда, каза свещеникът на църквата отец Яни:

„Пирати ограбили църквата през XIX в., взели и икони, сред които и тази на Исус Христос Пантократор. В морето, обаче ги застигнала страшна буря и изплашени те я хвърлили в морето. Иконата се „върнала“ и била открита от местните хора на брега до Църквата.“


Освен иконата, свещеникът показва на посетителите и аязмото „Сълзите на Христос“, което се намира до олтара под  иконата на Исус. Там е бликала вода, за която миряните са вярвали, че е лековита.

„От 4 – 5 години, обаче няма вода, като се предполага, че от преминаването на тежка техника за изграждането на ново пристанище, пластовете са се разместили. Господ в определеното време, когато заслужим, може пак да пусне водата, за да се благославяме от нея!“  

За съжаление състоянието на храмът е тревожно, по фасадата са се появили пукнатини. Първите са се появили преди година, а причината е ерозия на брега. Община Поморие, под влияние и на местните жители е предприела действия за запазването на църквата.  Предвидено е обследване от екип от Университета по архитектура, строителство и геодезия, които да проучат основите и самата сграда, за да бъде тя укрепена и запазена като културно богатство. 

повече може да чуете в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

1 300 мостри совиньон блан ще бъдат оценявани на винен конкурс в Бургас

За първи път България ще бъде домакин на „Селекция Совиньон“. Той е част от възникналия в Брюксел преди 30 години световен винен конкурс Concours Mondial de Bruxelles. Догодина Бургас ще събере 1 300 мостри от сорта совиньон блан от цял свят, които ще бъдат оценявани от експерти в сомелиерството. На пресконференция в общината бяха..

публикувано на 11.12.24 в 14:31

платена публикация
Подари спокойствие и пълноценен релакс в Ability Spa

Коледа е време на топлина, уют и споделени моменти. Това е сезонът, в който забравяме за натовареното ежедневие и се обръщаме към най-близките си хора с обич и внимание. И какъв по-добър начин да изразим тази обич от добре подбран коледен подарък? Но зад всеки красиво опакован дар се крие нещо повече от материална стойност – това е символ на..

публикувано на 11.12.24 в 08:00

Дядо Коледа зарадва децата на Болярово

Най-чаканите и желани гости посрещнаха  в Болярово. По покана на общинското ръководство, в града чак от Лапландия пристигнаха Дядо Коледа , Снежанка и джуджетата. Пред тях децата от детските заведения и училищата в пограничната община със стихчета, песни и танци показаха колко старателни са били и как напълно заслужават подготвените от джуджетата..

публикувано на 10.12.24 в 10:32

Какво е палеогенетика и как отключва мистериите на историята ще разкаже Светослав Стамов в Бургас

Знаете ли, че малко парченце от кост на човек, живял преди хиляди години, може да ни каже повече за нашата история, отколкото хиляди материални артефакти? Добре дошли в странния свят на палеогенетиката, където авангардната ДНК наука се среща с археологията, за да пренапише разбирането ни за човешката история.  Палеогенетиката дава отговори..

публикувано на 10.12.24 в 09:10

Пол и Реми Хогарт създават пясъчна фигура посветена на Коледа

Пол и Реми Хогарт, които създават скулптури от пясък ще изненадат бургазлии с творба  посветена на Коледа. Тя е озаглавена „Пясъчно Рождество в Бургас“. В нея ще бъдат изобразени св. Богородица, Йосиф и бебето Исус в православен стил.  Пясъчната скулптура ще бъде изработена на площад „Атанас Сиреков“ пред сградата на Община Бургас.  Пол и..

публикувано на 09.12.24 в 13:50

"Операция: Плюшено мече" ще зарадва с мечтани подаръци над 700 деца и младежи в неравностойно положение в Бургаско

" Операция: Плюшено мече" ще зарадва с желани коледни подаръци деца и младежи в неравностойно положение в цялата страна за 17 - та поредна година. Благодарение на дарители са изпълнени 11 865 желания. В Бургаска област те са 759, на деца и младежи от кризисни центрове, защитени жилища, центрове за настаняване от семеен тип, домове за хора с..

публикувано на 08.12.24 в 16:00

Венцислав Драчев, "Мистър Бургас" към младите: Бъдете отговорни, спортувайте и сбъдвайте мечтите си!

23-годишният Венцислав Драчев спечели конкурса  „Мистър Бургас“. Това е първият подобен конкурс, които се проведе в морския град. Събитието беше на 22 ноември. Негов организатор бе модната агенция на Ваня Маринова, която и лицензиант на конкурса. "Събитието протече много приятно и забавно, премина в спокойна атмосфера в три тура. Участваха 10..

публикувано на 08.12.24 в 14:00