Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Расте интересът към къщите в селата и кварталите около Бургас

Снимката е илюстративна.



Значително се е повишило търсенето на недвижими имоти в Бургас през тази година. Една от причините за това е ситуацията заради коронакризата, но не само. Промяната в предлаганите услуги на банките също оказва влияние. Данните показват и че доходите на българите са се повишили в последните години. Центърът на Бургас, комплекс „Лазур“, района около „Славейков“ и „Изгрев“ са сред най-атрактивните в града. Това коментира Анджелика Ковалева, управител на агенция за недвижими имоти в Бургас.

„Има определена тенденция след началото на пандемията. Хората започнаха да се преместват от по-населени места към по-малко населени. За Бургас означава, че излизат по квартали с по-ниско застрояване. Квартал „Сарафово“ е една предпочитана дестинация, както и районите около „Ветрен“ и „Банево“, поясни тя. През последната година в тези райони са разпродадени къщи, които са били предлагани на пазара между 3 и 5 години.

Според брокера, коронакризата е променила нагласите на купувачите на недвижими имоти. Наблюдава се тенденция, че те търсят жилища с повече стаи, които са по –просторни. Тези, които искат да инвестират в закупуването на имот пък търсят по-малки апартаменти. „Те гледат как да запазят парите, които имат, защото банките вече не дават добри лихви по депозитите, други съвсем не предлагат подобна услуга. Очаква се да навлезем в еврозоната, което също поражда опасения какво ще стане с парите. Имаме и не много стабилна политическа обстановка. Всичко това провокира българина да инвестира в нещо сигурно, т.е. в имот. Купувачите гледат в момента ликвидността, защото тенденциите сега са, че двустайните и по-малки жилища са по-лесно продаваеми“, обясни Ковалева. Тя допълни, че хората се интересуват както за колко пари ще отдадат под наем един имот, така и ако им потрябват средства колко бързо ще могат да го продадат.

В момента специалистите наблюдават и друга тенденция – цикълът на сделките с недвижими имоти е доста по-кратък. Това се случва за около 60 дни, поясни Анджелика Ковалева.

През последната година в Бургас се строят по-малки апартаменти, предимно двустайни. Това посочват от Националната асоциация на строителните предприемачи. Цените на част от имотите в центъра на града вече се доближават до тези в столицата. Около 120 нови проекта са започнали в началото на тази година в Бургас. В момента все по-популярни се оказват затворените жилищни комплекси.

През първото тримесечие на тази година в Бургас са въведени в експлоатация 69 жилищни сгради. Сходна е била статистиката за същия период миналата година, но има спад с 19 % спрямо 2019 г. Това посочи Николай Ламбуров от Националната асоциация на строителните предприемачи. Все по-предпочитани се оказват затворените жилищни комплекси с апартаменти и къщи. „Такива се строят и ще се строят в района на „Сарафово“, по пътя към Поморие и в района на входа на Бургас от София. Има и такива проекти в самия град, но те са единици. Индексът на цените на нови жилища в Бургас за една пандемична година е нараснал с 5 % според националната статистика и е двойно над средното в страната. Клиентите вече са основно българи“, поясни Ламбуров.

Относно жилищните ваканционни проекти, предпочитан район се оказва община Созопол. „Конкретно около местността „Каваци“, там успешно се разгръща най-големият комплекс в региона. Реализират се още два проекта с апартаменти и няколко със серия къщи в местността „Буджака“, поясни той. Проблем обаче там се оказва изграждането на канализационна мрежа, подобряването на пътната инфраструктура и обособяването на общински паркинги. „Клиентите там са предимно българи, като интересното е, че голям процент от тях са лекари“, допълни той.

Интерес има и към района на Лозенец, но проектите там са по-малки – по единично се строят къщи, поясни Ламбуров.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Виделов от Министерството на туризма и Бранислава Недялкова от Комисията за защита на потребителите.

Проверки по морето: инспектори засякоха "частни" плажове и липса на категоризация

Неохраняеми плажове, превърнати в "частна собственост", непочистени пясъчни ивици и  липсваща категоризация на заведения са установили при съвместни проверки вчера екипи на Министерството на туризма, Комисията за защита на потребителите, НАП и "Икономическа полиция", съобщиха пред медиите днес Иван Виделов от Министерството на туризма и Бранислава..

публикувано на 29.06.24 в 13:11

Несебър ще развива подводния туризъм

Община Несебър и Центърът по подводна археология разработват нов туристически продукт – разходка из подводните археологически забележителности на Несебър. За целта са набелязани няколко маршрута до места, на който са идентифицирани интересни за науката обекти, останали потопени  вследствие на покачване на морското равнище. Голяма част от тях са в..

публикувано на 28.06.24 в 14:24

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж

Удължава се срокът за обществено обсъждане на проекта за Стратегия за син растеж, съобщават от Община Бургас.  Събитието ще се проведе на 3 септември от 17:00 часа в залата на Общинския съвет в Културния дом на Нефтохимика. Материалите са качени на сайта на Община Бургас . Стратегическата рамка за развитие определя няколко основни мерки...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Бизнес сътрудничеството между България и Индия беше обсъдено в Бургас

Да бъде подписано сътрудничество за обмен на кадри между България и Индия ще предложи на българското правителство посланикът на азиатската страна у нас Н. Пр. Санджай Рана. Тази година се навършват 70 години от икономическото сътрудничество между двете страни, а началото на събитията, посветени на годишнината даде бизнес среща в Бургас.  В..

обновено на 28.06.24 в 11:46

Липсата на закон и политическата нестабилност са спънка за приемането на еврото

Политическата нестабилност и несигурност са основния препъни камък пред приемането на еврото у нас. Според старши изследователя в Института за пазарна икономика - Петър Ганев, дори страната ни да покрие инфлационните критерии за влизане в еврозоната това няма да е достатъчно. "Като основно предизвикателство е нуждата от закон за регулиране..

публикувано на 28.06.24 в 11:37

В Бургас се провежда двудневно предприемаческо обучение

За четвърта поредна година в Бургас се провежда двудневното предприемаческо обучение ABLE Weekend Activator. То ще се проведе зо 30-ти юни в Младежки международен център - Бургас. В следващите дни са предвидени  интерактивни модули и занимания, с обща продължителност от 12 часа на ден.  Заключителната част на събитието е представянето на..

публикувано на 28.06.24 в 08:40
Министър Росен Карадимов (ляво) и кметът Стефан Радев

Близо 14 млн лв получи Сливен за нова индустриална зона

Близо 14 милиона лева ще бъдат дадени на община Сливен по Плана за възстановяване и развитие за изграждане на довеждаща инфраструктура в новия индустриален парк. Той е планиран да заема площ от 450 декара в района летище „Бършен“. Днес министъра на иновациите и растежа Росен Карадимов бе в Сливен, за да проведе работна среща по този повод с кмета на..

публикувано на 27.06.24 в 18:00