Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ИАРА провери сигнала за тралене в района на "Корал"




Сигнал за нарушения от рибари с лодки, които излизат през нощта и дълбаят дъното на къмпинг Корал за бяла мида изпрати слушател до БНР.  От изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури извършиха проверка за нерегламентираната дейност.

Катерина Димитрова лично е наблюдавала лодките, които излизат през нощта. Обикновено се трали от 10 вечерта до 5 сутринта, посочи Димитрова, която от една седмица е на къмпинг Корал. Тя уточни, че не може да сбърка това с друга дейност.

"То е един много специфичен звук. Нали, то когато е бръмчене на лодка е бръмчене на лодка, но когато започват да се вадят металните мрежи, то има едно много специфично стържене".

По думите на Катерина Димитрова царевските рибари тралят всяко лято в периода по цъфтежа на планктона.

Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури извърши проверка за нерегламентирано тралене в района на къмпинг „Корал". Такива сигнали зачестиха, вече имаме и санкционирани, но най-трудно е да се докаже тази дейност, коментира директорът на агенцията Галин Николов.

"Такъв сигнал има получен, отразен в нашите журнали, колегите са реагирали, свързали са се и със сигналоподателя, а лошото е, че не са успели да разчетат номера на лодката, за да можем да го санкционираме".

От 1 500 до 4 000 лева може да достигнат санкциите за нерегламентирано тралене, допълни още Галин Николов. При повторно нарушение тя може да достигне и до 10 хиляди лева. По думите на Николов в закона за рибарството и аквакултурите е направена препратка и към наказателния кодекс, така, че такива бракониери има шанс да лежат минимум 2 години в затвора. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Конгресният център на Морската гара в Бургас

В Бургас стартира информационна кампания за въвеждане на еврото

В Бургас премиерът Росен Желязков, министърът на финансите Теменужка Петкова, управителят на БНБ Димитър Радев и други министри, ръководители и експерти на институции, както и лидери на синдикати ще дадат старт на Национална информационна кампания за въвеждане на еврото. В срещата ще участват още представители на Комисията за защита на потребителите,..

публикувано на 02.09.25 в 07:42

Митнически служители задържаха 30 000 "маркови"дъвки от Китай

Митнически служители от Териториална дирекция Митница Бургас задържаха 30 000 дъвки от Китай с обозначения на защитена марка. Артикулите са иззети за нарушени права върху интелектуалната собственост. Те  са открити при проверка на морски контейнер със захарни изделия, внос за България. След извършен анализ на риска, контейнерът е бил селектиран  за..

публикувано на 01.09.25 в 13:28

Цените по морето падат – от 30 до 50% през септември

От първи септември цените на олинклузив пакетите в курортния комплекс Слънчев бряг са драстично намалени от 30 до 50%.  Това каза председателят на Асоциацията на туристическия бизнес в България Елена Андонова.  Междувременно се задават поредните протести на хотелиерите, ако държавата продължи да забавя изплащането на средствата за издръжката на..

публикувано на 01.09.25 в 12:30

Автобусните превозвачи отчитат увеличение на пътниците към морето

Автобусните превозвачи отчитат 10 процента увеличение на броя на пътниците, които са използвали автобуси, за да стигнат до морето за лятната си ваканция.  Досега предпочитанията на хората бяха курортите по южното ни Черноморие, казва Теодора Велева, маркетинг директор в голяма транспортна фирма. През това лято обаче има изравняване на пътуващите на..

публикувано на 31.08.25 в 12:15
Кметът на община Приморско Иван гайков

Кметът на Приморско: Това е един от най-силните туристически сезони за последните десетилетия

Лято 2025 е един от най-силните туристически сезони за последните десетилетия, заяви в предаването "Чуй лятото" кметът на Приморско Иван Гайков: "И за нас е изключително радващ факта, че българското Черноморие все повече се припознава от нашите сънародници. Освен българи, ни гостуват чехи, словаци, поляци, на немския пазар сме добре..

обновено на 30.08.25 в 14:00

Област Сливен е на 20-о място в страната по брутна месечна заплата

В област Сливен средната брутна месечна работна заплата през второто тримесечие на 2025 г. е 1919 лв., при 2572 лв. средна за страната, съобщават от Териториално статистическо бюро Югоизток на НСИ.  През второто тримесечие на тази година средната месечна работна заплата за област Сливен се увеличава спрямо първото тримесечие на годната с 9.3%...

публикувано на 29.08.25 в 10:00