Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бургас премина в жълтата Covid зона, отварят нови легла за болни

Свикват областния кризисен щаб в понеделник

Снимката е илюстративна
Снимка: архив



Бургаска област се подготвя за ръст на случаите на коронавирус. От три дни областта премина от зелената в жълтата зона на увеличен риск. Лечебните заведения поетапно отварят отново Covid легла. 

Случаите в Бургас нарастват, макар и не стремглаво, посочва директорът на регионалната здравна инспекция д-р Георги Паздеров.

„Тенденцията е трайна. Първият рубеж, заложен в плана на министъра, е 100 на 100 000 на 14 дена. Ние сега сме 23-24 на 100 000 души". 

Въпреки това лечебната мрежа в Бургас и областта се подготвя да посрещне ново увеличение на болните. В Бургас са разкрити 34 Covid легла и още четири интензивни.

„Предстои днес едно Инфекциозно отделение с 8 легла в Айтос да отвори. А в понеделник ще отворят и в другите големи многопрофилни болници поетапно, в зависимост от броя на болните“.

Другата седмица се очакват резултатите от пробите на заразените филипински моряци в Бургас, както и на регистрирани с Covid чужденци. От по-предната седмица потвърдените случаи са три, каза д-р Паздеров. Официално установените случаи на Делта варианта в областта са 7.

В понеделник предстои заседание на областния кризисен щаб, на който ще се обсъди готовността на лечебната мрежа в региона. Вече са предупредени областният управител, кметовете на общини и управителите на здравните заведения в областта.  Ще се обсъжда редът, по който ще се отварят Covid леглата, в зависимост от броя на болните и как лечебните заведения ще посрещнат нов ръст на болните. 

Здравният министър очаква доклад от заседанието до 29 юли. Свикването на кризисните щабове в Бургас и страната са разпоредени именно от него. 

Междувременно стана ясно, че в края на юли предстои изтичане на срока на годност на част от пристигналите в Бургас ваксини срещу коронавирус. Ще се стигне ли до бракуване, обяснява директорът на РЗИ д-р Георги Паздеров:

„Изтичащ срок на годност имаме на едни ваксини, които ние ще утилизираме така или иначе, те са до края на юли. Следващите по-завишени количества са към края на август и имаме план как да се утилизират, а не да ги бракуваме. Утилизацията е оползотворяване, защото терминът се използва и за отпадъци".

РЗИ-ата в страната си разменят ваксини с цел да се използват преди да им изтече срока на годност. „Така правим вътрешно преразпределение, в края на месеца ще стане ясно колко ваксини няма да могат да бъдат ползвани“, посочи д-р Паздеров  

Повече чуйте в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промени в Закона за лекарствата са публикувани за обществено обсъждане

Аптеките да имат достъп до данни за налични количества лекарства в складовете на едро чрез електронната система СЕСПА. Това предвиждат законодателни промени, публикувани за обществено обсъждане. Предлага се да бъде видима информацията за всички медикаменти, отпускани с рецепта. Според законопроекта, когато предписан от лекар медикамент не е наличен..

публикувано на 31.10.24 в 08:06

Министерският съвет отпусна 336 000 лв за кръвния център в Бургас

Министерският съвет отпусна допълнителни разходи в размер на 336 000 лв., във връзка със създаването на Районен център по трансфузионна хематология -Бургас (РЦТХ-Бургас). С одобрените допълнителни средства ще се осигурят разходите за персонал и издръжката на Центъра до края на 2024 г. Предвидено е центърът да започне да осъществява основната..

публикувано на 30.10.24 в 15:03

И при новородени се среща заболяването катаракта

Най-честото очно заболяване е катаракта или т.нар. „перде“. Самото наименование произлиза от старогръцки и означава пръски на водопад. Най-често се среща при възрастни хора - тогава се нарича старческо перде. Това е помътняване на лещата като може да засегне дори и новородени. Лечението е оперативно и е добре да се направи в по-ранен..

публикувано на 30.10.24 в 08:30
д-р Светослав Гогов, Силвия Илиева и съпругът й Александър.

Бивш ученик на Немската гимназия спаси неин преподавател, приет в УМБАЛ - Бургас

В Немската гимназия в Бургас очакват завръщането на Силвия Илиева, учител  по немски език в занималня, която едва не загуби живота си това лято. За щастие е спасена, при това – от бивш ученик. А случаят й е един от най-тежките, според Отделението по кардиология на УМБАЛ Бургас, съобщават оттам. „Изпитвах силна умора и задух. Не можех да ходя,..

публикувано на 29.10.24 в 09:42
Снимката е илюстративна

Безплатни прегледи за пет хронични незаразни заболявания започват в Бургас

Безплатни скринингови прегледи за ранно откриване на пет хронични незаразни заболявания започват от днес в Бургас. Те се организират от Регионалната здравна инспекция в изпълнение на националната програма за превенция на тези болести.  Скрининговите прегледи и изследвания са за ранно откриване на диабет тип 2, белодробни, сърдечно-съдови..

публикувано на 28.10.24 в 11:20

85 бургазлийки преминаха през безплатните прегледи за рак на маточната шийка

Медицинският център на УМБАЛ Бургас – „Св. Николай Чудотворец“ регистрира голям интерес към безплатните профилактични прегледи за рак на маточната шийка. За двете седмици от старта на кампанията през АГ-кабинета на центъра минаха 85 жени, а графикът на гинеколозите продължава да се запълва. Скрининговата програма е на Министерството на..

публикувано на 28.10.24 в 09:43

Констатираха огнище на инфлуенца в птицевъден обект в село Болярско

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира огнище на инфлуенца А (грип) в птицевъден обект в с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В обекта се отглеждат над 350 000 птици. Около засегнатия животновъден обект е определена 3-километрова предпазна зона, в която попада с. Болярско, общ. Тунджа, обл. Ямбол. В 10-километровата..

публикувано на 25.10.24 в 12:49