Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екообразованието в контекста на Зелената сделка

ТЕЦ "Марица изток 2"
Снимка: Живко Иванов

На 14 юли Европейската комисия прие набор от предложения, в областта на климата, енергетиката, транспорта и данъчното облагане да бъдат пригодени към целта за намаляване на нетните емисии на парникови газове с най-малко 55 % до 2030 г. Освен чисто екологичните плюсове за континента Европейският зелен пакт ще осигури обучения за придобиване на уменията, необходими за прехода. Интересът на младите хора към климатичните промени е от голямо значение за да се случат зелените политики.

Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Петър Витанов посочи че предстои цялостна трансфотмация на икономиката „Ние досега използвахме линейния модел –добива се нещо, използваш го и хвърляш, а сега той ще бъде заменен от кръговия модел - добиваш нещо, използваш и рециклираш. Управляваш малкия отпадък, който остава. Това цели намаляване на енергията, която се използва, увеличаване на жизнения цикъл и намаляване на въглеродните емисии в атмосферата. ЕС въведе климатичния закон и съвсем наскоро предложи законодателни промени в няколко области“, посочи евродепутатът.

За да се случат всички тези промени в бъдеще е важна ролята на младите хора. „Те са много чувствителни по въпросите какъв въздух дишат, каква храна ядат и каква вода пият, затова смятам че именно младите са носители на промените. Подобен род образование е от полза, за да се осъзнаят големите цели, защото ако добиваме енергия по същия начин може би бихме живеели по-богато, но със сигурност децата на нашите деца биха търпяли щети. Образованието е важно, за да се осмислят големите цели за отцеляването на планетата“, допълни още Витанов.

Повишаване на екологичното образование сред младите хора е една от целите на Българска фондация Биоразнообразие. От години те работят по различни проекти, които целят именно това. Последният такъв е международен и се нарича gameon и цели да въвлече младите именно в проблемите на климата. Радостина Ценова от фондацията допълни, че от години финансират студентски дипломни работи и докторски дисертации на екологична тематика. "Целта е в последствие направените изследвания и трудове да могат да се използват в практиката“, каза Ценова.

В пространството наречено Симбиотично по-малките деца биват привлечени от интересна експозиция, която разказва за биологичното разнообразие на Атанасовско езеро и как да го опазим. Според Ценова интересът на младите към климатичните промени трябва да се провокира по различни начини.


#РестартирайЕвропа


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затварят част от платното по бул. "Стефан Стамболов" в събота

Частично се затваря платното за движение на превозни средства и част от тротоара на бул. "Стефан Стамболов" в събота, 5 юли от 6 до 10 часа.  Ограничението е в района на Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника. Причината за въвеждане на ограничението е извършване на товаро-разтоварни дейности.

публикувано на 04.07.25 в 17:00

Нови 100 електрически колела стават част от велосистемата в Бургас

Към системата за споделено ползване на електрически велосипеди в Бургас се добавят нови 100 колелета, съобщи кметът Димитър Николов чрез публикация в социалните мрежи. Така общинският велопарк ще разполага с общо 225 електрически велосипеда. Новите колела в момента се сглобяват и поетапно се включват към електронната платформа за наемане. След това..

публикувано на 04.07.25 в 16:00

Над четири хиляди малки шаранчета ще бъдат пуснати в Мандренското езеро

За поредна година, по инициативата на СНЦ „Приятели на морето – Бургас”, ще се проведе акция за зарибяване на езерото Мандра край Бургас.  На 9 юли над четири хиляди малки шаранчета ще бъдат пуснати във водите на водоема.  Инициативата ще се осъществи за поредна година с участието на доброволци от сдружението и под контрола на Изпълнителната..

публикувано на 04.07.25 в 15:10

До 10 дни приключват ремонтите в центъра на Поморие

До 10 дни трябва да приключат ремонтните дейности в централна градска част в Поморие, съобщи кметът Иван Алексиев. Те са във връзка с ВиК реконструкцията, включваща подмяна на канализацията и водопровода, и изграждане на нова дъждовна канализация.  Има известно забавяне на проекта, но в момента се извършва асфалтиране на последното каре улици,..

обновено на 04.07.25 в 13:18

Забраниха движението на тротинетки и велосипеди по тротоарите в Поморие

Община Поморие въвежда по-строги мерки за контрол върху движението на електрически превозни средства и велосипеди по пешеходните зони в центъра на града. Въпреки забрана, действаща от 2023 г., тротоарите продължават да се използват от водачи на електрически тротинетки, скутери и велосипеди, включително от малолетни и непълнолетни. Кметът Иван..

публикувано на 03.07.25 в 18:00

Въвеждат частично бедствено положение заради поредната водна криза в Стралджа

Пред поредната водна криза са изправени хиляди жители на община Стралджа. Очаква се да бъде обявено частично бедствено положение. Липса на достатъчно водни количества и амортизирана до крайност водопроводна мрежа се причина за пресъхналите чешми в общината. Днес 13 от 22 -те населени места водоподаването е нарушено, уточни зам.-кметът на общината..

публикувано на 03.07.25 в 13:30
Снимката е илюстративна, архив.

С въвеждането на буферната зона е напълно възможно да изчезнат миризмите на нефт към града

Напълно възможно е с въвеждането на 35-километровата буферна зона, да се избегнат неприятните миризми на нефтени продукти към града. Това каза директорът на „Морска администрация„ Бургас кап. Живко Петров. Според него, тъй като рафинерията не работи с руски нефт, заради санкциите свързани с войната в Украйна, танкерите превозват различни..

публикувано на 03.07.25 в 12:29