Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България ускори ваксинацията с близо 14% за 10 дни

България ускори ваксинацията с 13.7% за 10 дни и вече броят на хората у нас със завършен цикъл на ваксинация към 5 август е 1 020 327. Това показва анализ на Българска болнична асоциация на база на данните в Единния информационен портал.

За сравнение между 15 и 25 юли броят на хората със завършен ваксинационен цикъл в България е нараснал с 3.9%, а между 5 и 15 юли – с 5%.

Най-новите данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията показват, че делът на напълно ваксинираните в България нараства към 5 август до 17.3% спрямо 16.7% към 25 юли. Междувременно за същия период делът на ваксинираните в Полша и Лихтенщайн се запазва без промяна – съответно 54.7% и 53.6%.

България обаче остава в дъното на класацията по процент на ваксинирани в рамките на единния пазар на Европейския съюз и към 5 август. Преди нас, но с голяма разлика, се подреждат Румъния – с 32% и Норвегия – с 39.2%.

Най-голям е делът на напълно ваксинираните в Малта – 87.6%, следвана от Исландия с 86.5% и Белгия със 74%.

„Новата вълна, за която упорито се говори, най-вероятно ще усетим септември – октомври, затова и в момента не е късно да се ваксинира човек“, заяви д-р Боян Христовски, кардиолог и специалист по вътрешни болести в МБАЛ "Света София", през 2020 г. оглавява COVID отделението на болницата.

Той съветва хората да отиват за ваксина здрави, за да може да се създаде необходимия имунитет.

„При наличието на автоимунни заболявания, продължителни заболявания е необходима консултация със съответните специалисти и да се прецени дали и кога да се поставя ваксина“, обяснява още д-р Христовски. Според него ако условията позволяват, този път е добре да се вземат управленски решения, които да осигурят „чисти“ болници, защото това е важно най-вече за пациентите, за да са спокойни, да се чувстват защитени и да може да лекуват другите си заболявания.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

БЛС: Държавата трябва да контролира кой извършва медицински процедури

Във връзка нарастващите случаи на пациенти с усложнения след постaвяне на бутолинов токсин, от БЛС пишат до медиите, ботулиновият токсин е лекарствен продукт, който се използва по лекарско предписание и се поставя от лекар в регистрирано лечебно заведение. Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс Апелираме преди да..

публикувано на 03.02.25 в 16:20

УМБАЛ Бургас изгради собствена фотоволтаична система

УМБАЛ Бургас приключи изпълнението на два проекта за ремонтни дейности, които подобряват условията за пациентите и персонала. Болницата вече черпи енергия от слънцето и спестява от разходите за топло- и електроенергия. Това е възможно чрез изпълнение на проект за енергийна ефективност, финансиран от Министерството на здравеопазването. Общата стойност..

публикувано на 03.02.25 в 15:40
снимката е илюстративна

Увеличава се броят на жените, пострадали след поставяне на ботокс

Увеличава се броят на жените, пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. По думите на заместник-председателя на Асоциацията на пациентите на естетическа медицина Нели Георгиева - жените със симптоми вече са 15 или 16.  Поне 11 жени са с усложнения след инжектиране с ботокс Увеличават се хоспитализираните жени с проблеми след инжектиране..

публикувано на 03.02.25 в 14:40

Пикът на грипа в Бургаско вече е отминал

Спад на заболяемостта от грип и остри респираторни инфекции в Бургаска област за последната седмица отчитат от Регионалната здравна инспекция.  Според д-р Мирослава Киселкова - директор Дирекция "Надзор на заразните заболявания" в РЗИ пикът на грипа в региона вече е минал и няма нужда от допълнителни мерки. „326 са регистрираните случаи..

публикувано на 03.02.25 в 12:00

Грипна епидемия от днес в област Сливен

В Сливенска област от днес до 11 февруари включително е обявена грипна епидемия. Най-засегнатите от вируса са децата до 14 годишна възраст. Учениците в три от общините на Сливенска област Нова Загора, Котел и Твърдица от днес преминават в електронно обучение.  Само в община Сливен учениците са във ваканция до 5-ти включително, след като кметът..

обновено на 03.02.25 в 08:28

Грипната епидемия в Сливен не оказва натиск на здравната система

В болниците в Сливенска област има достатъчно легла и няма натиск върху здравната система, коментира за БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Контрол на заразните заболявания“ към РЗИ Сливен във връзка с обявената грипна епидемия в областта от 3 до 11 февруари. До края на тази седмица се очаква нарастване на  епидемичните нива и за това мерките..

публикувано на 31.01.25 в 10:30

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари

Област Сливен е в грипна епидемия от 3 до 11 февруари. Това обяви за БНР д-р Николина Иванова, директор на РЗИ – Сливен след съгласуване с главния държавен здравен инспектор. От понеделник учениците от общините Нова Загора, Котел и Твърдица минават в електронно обучение, а тези в община Сливен излизат във двудневна ваканция.  Заболяемостта е..

публикувано на 31.01.25 в 07:40