Морска трева и водорасли затлачиха пристанището в „Сарафово“. Собственици на плавателни съдове се оплакват, че не могат да ги ползват.
При наше посещение в сряда констатирахме големи количества от морската трева и водорасли, натрупани около плавателни съдове, но и в средата на акваторията на пристанището. Други бяха извадени на сушата. Водолаз косеше морската трева под водата. Няколко рибари също недоволстваха от ситуацията и казват, че така е от години, но проблемът се задълбочава. Отказват да застанат пред микрофон, но, според тях, трябва или да се удълбочи пристанището, или да се направят канали, които да осигурят по-добра циркулация на водата.
Според Спас Узунов, от Българската фондация „Биоразнообразие“, това е проблем, който е можел да бъде решен още при проектирането на пристанището.:
„Пристанищата и изграждането на такива крайбрежни съоръжения са сложна техническа дейност, която, естествено, се нуждае от предварително проектиране. И то – проектиране по отношение на въздействието върху околната среда. В този случай – върху морската среда. Ако такива пристанища не са проектирани добре и не е направен предварителен добър анализ за тяхното въздействие, може да се очакват такива последствия, каквито, в момента, наблюдаваме в „Сарафово“. Променят се различни параметри на морската среда, като, на първо място, това са морските течения, крайбрежните, които са много важни, за да поддържат този кръговрат на водата в крайбрежната зона“, коментира Узунов.
Това може да доведе до драстични промени и до въздействие върху течението, посочи екологът.
„Това въздействие води до застояване на водата в тази част, възпрепятства естествената циркулация. Естествено, това пък води и до развитие на микроскопични водорасли, едноклетъчни, синьо – зелени водорасли, които пък вече влошават и самото качество на водата. Намаляват съдържанието на кислород, повишават температурата. Морската трева е един много важен елемент в крайбрежните части, защото тя има огромна фукнция по регулиране, по пречистване на водите в крайбрежието. Но, когато се променят водните течения и се предизвика този силен цъфтеж на микроводорасли, това вече е основа за развитие на останалите видове водорасли в такива мащаби, каквито наблюдаваме в момента", посочи той.
Може да се направят отвори с стените или буните, за да се подобри циркулацията, но това е изключително скъп процес, каза Спас Узунов. Той призова общинските и държавните служби да започнат да търсят решение на проблема, преди да се задълбочи. Той наблюдава подобен процес в Черноморец, казва, че това може да се случи и в „Крайморие“
От Община Бургас коментираха, че стопаните на пристанището (Общинското предприятие „Спортни имоти“) са категорични, че циркулация има. Водолази косят периодично тези водорасли от дъното и ги изваждат от водата, твърдят оттам. Ще се следи ситуацията с тях и ако се наложи, ще бъдат взети друг вид мерки за отстраняването им по-нататък, коментират от Община Бургас. Началникът на дирекция „Околна среда“ е в годишен отпуск и по-подобен коментар ще потърсим след приключването му.
А слушатели на БНР-Бургас сигнализираха, че в момента тече усилено почистване на водите в пристанището.
Интервю със Спас Узунов можете да чуете в прикачения файл.133 кардинали гласуват при този конклав в Сикстинската капела. 89 от тях трябва да се обединят около избера на новия папа-тема, която вълнува не само римокатолическия свят. Досега видяхме черен дим, което означава, че няма мнозинство от 2/3 за този, които е най-достоен да заеме светия престол, предаде в ефира на БНР-Бургас специалният пратеник..
43 мерки ще бъдат предприети на национално ниво с конкретни ангажименти, срокове и отговорни ведомства по всяка от тях в работна програма за безопасност на движението по пътищата, одобрена от Минитерския съвет днес. Сред дейностите са осъществяване на съвместни специализирани проверки на пътя и засилване контрола върху претоварването на..
Община Созопол участва в международен проект за опазване на околната среда чрез разделно сметосъбиране. Тя ще проведе информационна кампания сред подрастващите. Чрез дейностите стара сграда в Черноморец ще се превърне в Общински център за обучение по рециклиране и ефективно управление на битови отпадъци. Основната идея на проекта е да се..
До края на годината трябва да бъде построена сградата на пожарната в Камено. Първата й копка бе направена днес. Там освен пожарникарите, ще се помещава и местният доброволчески екип, обясни директорът на регионалната противопожарна служба старши комисар Николай Николаев. Двама души и един автомобил на този етап дават дежурства в Камено. Районът..
Броят на населените места в България към 31 декември 2024 г. е 5256 - 257 града и 4999 села, съобщи Националният статистически институт. Към края на миналата година населените места без нито един жител са 199. С население над 100 000 души са шест града в страната, в които живее 35,5 на сто от населението на страната. Най-големите по територия..
Зачестили сигнали за рояци еднодневки в населените места от община Бургас . Основно насекомите са в райони около езерото Вая. Дезинфекционна станция Бургас вече започна обработка срещу еднодневките в няколко квартала, информират от общината. На 7 май е извършена дезинсекция в „Горно Езерово“. Днес екипите ще обработват със студен аерозол..
Няма сигнали за паднали дървета и наводнени приземни етаж, които да са постъпвали на дежурния телефон на Областна администрация, казаха оттам. Няма информация за щети и пострадали хора след падналата градушка в Бургас след 16:30 часа вчера. На дежурния телефон, който е в Община Бургас граждани са сигнализирали за паднали дървета, които вече са нарязани..
Силна градушка се изсипа над Бургас. За минути улиците побеляха и направиха непроходими основните улици. Снимки в социалните мрежи показват цели бели полета..
В Малко Търново назрява недоволство от спирането на важни за региона проекти. Стопиран е ремонтът на пътя Босна – Визица – Граматиково - М...
Няма сигнали за паднали дървета и наводнени приземни етаж, които да са постъпвали на дежурния телефон на Областна администрация, казаха оттам. Няма..