Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Болярово на война с институциите (ОБНОВЕНА)

| обновено на 11.08.21 в 15:30



Рекордните 26 заявления за достъп до обществена информация до различни министерства и техни подведомства изпрати ръководството на община Болярово, за да получи документи за планирани от Министерството на енергетиката процедури за разрешения за проучвания и добив на всякакви руди на територията на общината. До тази стъпка се стигна, след като администрацията научи от публикувано съобщение в „Държавен вестник“ на 20 юли, че от Министерството на енергетиката откриват производство по предоставяне на разрешение за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми, в площ "Мамарчево", разположена на територията на двете ямболски общини Елхово и Болярово, обясни за БНР Бургас заместник-кметът на община Болярово Нина Терзиева.

Съгласно Закона за подземните богатства, подобни процедури би следвало да се съгласуват и с общините, чиито територии са засегнати. Това, обаче, не е направено до момента, посочи тя:

"В бр.60 на "Държавен вестник" видяхме съобщение за започване на процедура за  разрешение за търсене и проучване на метални полезни изкопаеми, в площ "Мамарчево". Самото село Мамарчево  е дало името и на тази площ, която ще се проучва, но нямахме никаква информация за това, което ще се проучва. Това наложи да изпратив до 26 институции писма, по закона за достъп до обществена информация.  Нашата комуникация зацикли отдавна с държавните институции. Имахме през годините подобен процес в миналото, сега виждане и още резултати от това управление. 
Първо се започна с площ „Иглика“, сега видяхме и какво се случва с площта "Мамарчево", но в отговор от една от институциите до нас се оказва, че има и още една площ  „Крайново“.Така изведнъж научихме, че за една трета от територията на община Болярово се водят разговори за нейното бъдеще, без да бъдем информирани по какъвто и да е начин. Така се стигна до този парадокс, да комуникираме с държавата чрез ЍЗакона за достъп до обществена информация. А иначе в периода 21 август - 21 октомври миналата година именно това находище "Иглика" стана причина жителите на община Болярово се вдигнаха на протест,  1690 души се подписаха с искането Общинският съвет в Болярово, както и областният управител на Ямбол да не одобряват никакви документи, които са свързани с разрешение и с устройствени планове, включващи добив на полезни изкопаеми на нашата територия, когато Министерството на енергетиката е дало разрешение за проучване на злато в площ „Иглика“, която засяга селата Воден, Горска поляна, Иглика, Крайново, Малко Шарково, Ситово и Шарково и част от селата на община Елхово.


Новата площ „Мамарчево“ е с размер 77,6 кв. км. и се намира в землищата на с. Славейково, с. Маломирово, с. Лалково, община Елхово и с. Мамарчево, с. Малко Шарково, с. Шарково, гр. Болярово, с. Златиница и с. Ситово, община Болярово, област Ямбол /б.а. пак Шарково, Малко Шарково и Ситово, които влизат и в площ „Иглика“/. Заявлението за тях е подадено от българска фирма, но собственост на канадската Velocity Minerals Ltd, която официално вече притежава и разрешението за площ „Иглика“, става ясно от получените до момента отговори по заявленията. А междувременно от тях става ясно, че е започнало и съгласуване, пак по заявление на тази канадска компания, и за площ „Крайново“. Не са приключени и други производства – за площ „Драка“, площи „Факия“ и площ „Денница“, които също засягат територии на община Болярово.


Оказва се, че мнението на хората, на жителите, които ще бъдат пряко засегнати при всяка една подобна инициатива няма никакво значение, за която и да структура, институция, представител на нашата държава. 

Парадоксът е, че една бедна, гранична община, която няма достъп до европейско финансиране, защото водещ принцип е брой население, изведнъж се оказа апетитна зона, по скоро за разрушаване, за опустошаване и ограбване. 

Решението на Общински съвет-Болярово по искане на жителите на общината, че няма да се издават устройствени планове за подобни кариери, е в сила. Община Болярово изпрати и искания за прекратяване на подобни разрешения и процедури до министерствата и преди месеци, но държавните органи така и не се съобразяват с мнението на гражданите.

Ще бъдат използвани всички законови процедури да не се допусне разкопаването на общината с цел опазването на здравето на хората, околната среда и културните ценности" е категорична Нина Терзиева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Футболното игрище в Ахтопол е обновено след ремонт

Футболното игрище в Ахтопол е обновено след ремонт, съобщават от общината в Царево. "Реконструкцията на съоръжението завърши в срок и то вече може да бъде използвано от всички жители и гости", каза днес при инспекцията му кметът на община Царево Марин Киров. Предстои основен ремонт на закрития физкултурен салон и на отоплителната система в..

публикувано на 14.05.25 в 17:22
Общински съвет Созопол

Тихомир Янакиев: Приоритет за община Созопол са социалните дейности и инфраструктурните проекти (СНИМКИ И ВИДЕО)

Приоритетните области за община Созопол и тази година са социалните дейности и инфраструктурните проекти, по които продължава да се работи и в момента. Казусът с изграждането на автогарата в морската община вече се е прехвърлил и в съда. Общината съди Министерството на културата за пропуснати ползи, след като през пролетта на миналата година при..

публикувано на 14.05.25 в 15:52

Осветиха знамето на първия гвардейски студентски отряд

21 студенти-гвардейци от Бургаския държавен университет "Проф.д-р Асен Златаров"  дефилираха днес със знамето на отряда им. То  беше осветено от Сливенския митрополит Арсений  на площад"Св. Кирил и Методий" в Бургас. Това е първото подобно звено в българско висше учебно заведение . Инициативата е под патронажа на президента Румен Радев. Той..

публикувано на 14.05.25 в 15:39

НС задължи няколко ведомства да изготвят в 6-месечен срок Пътна карта за промени в пенсионната система

Със 131 гласа "за", 55 "против" и 15 "въздържали се" депутатите задължиха в 6-месечен срок министрите на финансите и на труда и социалната политика, Националният осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Националната агенция за приходите да изготвят Пътна карта за промени в съществуващата пенсионна система. Депутатите обсъждат Пътна карта..

публикувано на 14.05.25 в 15:02

Осъвременят с 8.6% от 1 юли пенсиите, отпуснати до края на 2024 година

Надзорният съвет на Националният осигурителен институт реши пенсиите, отпуснати до края на миналата година, да се осъвременят с 8.6 процента от първи юли, по така нареченото Швейцарско правило.  630 лева и 50 стотинки ще достигне минималната пенсия за стаж и възраст. Надзорниците приеха и проект за нов размер на социалната пенсия за старост, която също..

публикувано на 14.05.25 в 12:30

Историята на БНР в изложба на „Тройката“ по повод 90-годишнината на медията

Изложбата „90 години БНР-радиото на поколения българи“ акостира в Бургас. Поводът е юбилеят на обществената медия, който през 2025 година се отбелязва с редица събития. Пътуващата експозиция е подредена на площад „Тройката“ пред Дома на НХК и заради рождения ден на БНР-Бургас-регионалната медия отбелязва 13 години от създаването си в края на месеца...

публикувано на 14.05.25 в 11:30

Земеделците искат промени в Пътния закон

Асоциацията на земеделските производители в България настоява за промяна в Закона за движението по пътищата и иска спешна среща с министъра на регионалното развитие. Причина за недоволството на бранша са санкциите, които се налагат на фермери заради движението на селскостопанска техника по пътищата.  Проблемът е свързан с движението на селскостопанска..

публикувано на 14.05.25 в 10:20