Мащабна конференция и нова комуникационна стратегия ще очертаят параметрите на бъдещето на Европа и участието на гражданите в него. Комуникационните дейности, както и платформа, която ще е сърцевината на конференцията ще продължат и през есента с различни събития в страната ни. Всъщност конференцията за бъдещето на Европа е уникален по мащабите си проект, който дава възможност на всеки европейски гражданин да сподели идеите си и да подпомогне този процес. Как да се чуе гласът на гражданите е целта на този проект.
Според бургаски журналисти между европейските граждани и администрацията на ЕС има сериозни комуникационни проблеми. Жени Петкова от информационния сайт gramofona.com е на мнение, че Брюксел е доказал, че е тромава машина, която не може да реагира бързо и адекватно.
"Взимат се чисто чиновнически решения. В момента аз виждам бъдеще с много протести. Действията по време на пандемията доказаха, че Европа трудно успява да се справи и да наложи работещи мерки.
За да се доближат до хората, трябва да забравят за чиновническото високомерие и да говорят на нормален, разбираем език. Не само да говорят, но и да чуват обратната страна. Ние сме една общност, но всички имаме своите традиции, своите странности и Брюксел трябва да се съобразява с всичко, за да има работещ модел."
Главният редактор на вестник „Черноморски фар“ Силвия Шатърова смята, че през последните години евроскептицизмът се е засилил.
"Заради тромави, неадекватни решения на големите политици в Брюксел, особено по отношение на пандемията, ваксините. Твърде много отблъсна хората от идеята. Когато се зададат избори за Европейски парламент, хората мислят, че това са много далечни за тях избори. Едни хора в Брюксел, взимат големи заплати. Това е мнението за евродепутатите и за еврочиновниците."
Трябва да има по-активен диалог с европейските граждани чрез легитимни институции, заяви и председателят на Алианса на либералите и демократите в Европа Илхан Кючюк.
"Не всички опити да привлечем гражданското общество за по-активни политики, не намират съществена подкрепа в целия политически дебат. Смисълът на тази конференция е да очертае параметрите на един бъдещ европейски съюз. Мненията ще идват от гражданите. Те ще имат ключовата роля."
Според него, конференцията за бъдещето на Европа е възможност за всеки да се включи в изграждането на бъдещия ЕС.
#РестартирайЕвропаДържавата има много имоти с отпаднала необходимост, а относно продажбата им стигнаха и до нас много противоречиви твърдения, това коментира пред БНР Бургас областният управител Владимир Крумов. След София-град бургаска област е с най-много такива имоти в публикувания на сайта на МРРБ списък от 4 400 имота. Областният управител поясни:..
Увеличение на цените на шофьорските курсове е възможно след нововъведените изисквания към автошколите в страната, коментира за БНР Бургас председателят на Регионалния съюз на автоинструкторите в Бургас – Дойчо Пеев. Изискват се нови GPS приложения за проследяване на целия процес, камери във и извън автомобилите, а за курсистите се предоставят..
По повод 188 години от рождението на Васил Левски беше спазена традицията за почистване на паметника му в Морската градина в Бургас. Инициативата се провежда ежегодно на днешната дата, както и на 19 февруари – деня на обесването на Апостола. Паметникът и прилежащата територия бяха измити в ранните часове с вода с подходяща температура и специален..
Днес, 18 юли, се навършват 188 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. По този повод се състоя ритуал по отдаване на военни почести и полагане на венци и цветя пред паметника на Васил Левски в Морската градина. Поклонението пред паметника започна в 11.00 часа с рецитал в изпълнение на млади актьори от Театрален колеж „Любен..
Властите в Бургас ще осигурят фургон за възрастен мъж, чиито дом изгоря при пожара във вилната зона „Острицата 2 “ в началото на седмицата. В момента той живее на палатка. И с днешна дата продължава разчистването на местността от живущи и доброволци. Основно има нужда от дрехи и обувки. Около 30 къщи, по-голямата част необитаеми,..
Копие на прочутото Панагюрско златно съкровище е изложено в Общинския исторически музей в Царево. То пристига от Националния исторически музей и ще остане в града до края на месец август. Съкровището ще се съхранява в трезор под постоянна охрана. Посетителите ще могат да го разгледат всеки ден от 9:00 до 18:00 часа. Панагюрското съкровище е..
Крайбрежна алея ще свърже Приморско със залива Маслен нос и тракийското светилище Бегликташ. Идеята е част от усилията за развитие на района като предпочитана туристическа дестинация, съобщи кметът на общината Иван Гайков. По думите му вече е завършен и проектът за укрепване на брега в северната част на Китен. Районът е оформен като живописно място..
Разрешението за отсичане на 72 дървета по бургаските улици „Оборище“, „Асен Златаров“ и “Кирил и Методий“ е потвърдено от Върховния административен съд..
С празнична литургия и курбан бургаското село Маринка отбелязва своя празник. За повода от кметството са подготвили двудневна празнична програма,..
Оранжев и жълт код за дъжд и гръмотевици издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 19 области. За четирите най-югоизточни..