Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Назад към историята:

Сем. Спасови представят живота в Древен Рим чрез занаяти и възстановки

Димитър е майстор по кожарство, а Анна е керамик




Анна и Димитър Спасови са от Свищов и са създатели на клуба за исторически възстановки „Дукс Антика“. Те са посветили живота си на мисията да представят миналото по нетрадиционен и интересен начин чрез различни демонстрации на бита и занаятите по българските земи от римско време.

Те са реконструктори, организатори и участници в много исторически възстановки и фестивали в България и чужбина.

Димитър Спасов е завършил финанси в Стопанската академия, но решава че увлечението му към историята е това с което иска да се занимава и може да стане негова професия. Преди повече от 10 години той създава клуба за исторически възстановки и събира съмишленици от цялата страна. Майстор е по кожарство.

„От 2008 година започнахме да се занимаваме с това, първоначално, за да популяризираме местни обекти край Свищов, след това ни влезе в кръвта и го заживяхме пълноценно, така че се чувствам „в кожата си“ когато правим нещо такова. Групата ни се състои от 20 души, познаваме се от години!“


Анна Спасова е майстор на керамични съдове. По професия е художник-керамик, завържила е керамичното училище в Троян. Тя пресъздава с удоволствие древните съдове и разказва за занаята си в миналото.

„Стар съд без декорация ме впечатлява повече от колкото нов модерен съд! Аз виждам историята в нещата. Не отричам новостите, но представете си какво е да държиш в ръцете си съд на 2 хилядолетия!“


Демонстрации на облекло, снаряжение, занаяти и бит от времето на ранен и по – късен Рим с с това се занимава семейството на Анна и Димитър Спасови от Свищов. Тяхната максима е , че човек е щастлив, когато прави това, което обича! 

повече може да чуете в звуковите файлове:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Арменски специалитети в етнокухнята на бургаския музей

Пред многобройна публика в двора на Етнографския музей днес бе направена демонстрация на арменска кухня. Събитието е част от инициативата Етнокухня на регионалния музей и е свързано с проекта „Старият Бургас през погледа на д-р Мелконян“. В него Църковното настоятелство към Арменската апостолическа православна църква „Сурп Хач“ е партньор на..

обновено на 25.06.24 в 15:43

Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас

Голям Еньовденски венец от 77 билки и половина, сплете Етнографският музей в Бургас, спазвайки традицията. Деца и възрастни минаха през него три пъти за здраве.  Вярва се, че на този ден от годината слънцето свети и топли по един особен начин, а магическата сила на билките е най-силна рано сутрин.  Затова и преди първите лъчи на..

публикувано на 24.06.24 в 15:31
Ченгене скеле

От Ченгене скеле: Политиците или рибарите лъжат повече?

В южните части на Бургаския залив има местност, където морето се врязва между тръстиките край малка рекичка. Това е "Циганският залив". Името е старо и носи спомена за годините, когато на това място са се разтоварвали кораби с въглища. Това място сега е рибарското селище Ченгене скеле. То води началото си от седемдесетте години на ХХ век,..

публикувано на 24.06.24 в 12:02

Студентите от специалност „Моден дизайн“ показаха креативност и артистичност

Артистични и провокативни облекла представиха студенти от специалност „Моден дизайн“ към бургаския филиал на художествената академия. Проектът „Мода без граници“ показа нетрадиционния подход на младите хора към модата и наученото в академията – преплитане на материи, асиметрични форми и специални техники. За годишното модно ревю разказва един от..

публикувано на 24.06.24 в 11:27

Палеофест ще се проведе в Бургас следващия уикенд

От 28 до 30 юни Бургас става център на палеонтологията в България. Националният природонаучен музей при БАН, Регионалният исторически музей в Бургас и Община Бургас са организаторите на първия по рода си научен фестивал – ПАЛЕОФЕСТ.  Това събитие ще запознае широката публика с чудесата на палеонтологичната наука и най-новите открития със световно..

публикувано на 23.06.24 в 12:37

Велизара Карайотова, която не си поставя граници в модата

15-годишната Велизара Карайотова от Бургас спечели първо място на състезанието „Ревю в кутия“. В проекта на Асоциацията на българските модни дизайнери се включиха 150 ученици и студенти от цялата страна. Велизара е най-малката участничка в конкурса. Именно поради тази причина, наградата която спечели - участие в курс по моден дизайн в..

обновено на 23.06.24 в 11:08
архив

Канят на Яньовден в странджанското село Стоилово

По стара традиция и тази година ще бъде отбелязан Еньовден в Странджа. В региона празникът се нарича Яньовден. Програмата ще е в два дни - 23 и 24 юни и ще се проведе в местността „Чадъра“ над село Стоилово, съобщи Мария Патронова, ръководител на дирекция „Култура, образование и спорт":  "Програмата ще започне в неделя, 23 юни от..

обновено на 23.06.24 в 06:56