Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма фрапиращи нарушения в „Буджака“

Оградата в имота на Иво Прокопиев
Снимка: БНР-Бургас

Няма фрапиращи нарушения на незаконно строителство в местността „Буджака“. Това стана ясно по време на първото заседание на нарочната парламентарна комисия.

Близо 400 постройки има в местността, които са в частни имоти, коментираха отговорните институции. 14 са нарушенията през годините, обяви по време на заседанието главният архитект на Созопол Радост Георгиева. Те са само за огради, категорична бе тя. Живко Табаков от „Изправи се БГ! Ние идваме“, посочи, че основният ефект от тази комисия е лоша реклама за туризма:

„Доколкото разбирам, в целия регион, всичките инвестиции, които са направени, на практика няма сгради, които сгради да не са въведени в експлоатация или са от пета категория, които ще бъдат въведени в експлоатация. По отношение на нарушението, защото комисията, наистина, колкото и да искаме да го оспорим, беше създадена около ситуацията с г-н Прокопиев, аз виждам, че има едно разрешение за изграждане на ограда с параметри 60 см., която, в крайна сметка, е завишила своите параметри и тя трябва да бъде отстранена, ако се изкаже така българският съд“, коментира Табаков.

Заповедта за премахването на оградата на имота на Прокопиев се обжалва в съда. (подробности вижте тук) И кметът на Созопол Тихомир Янакиев посочи, че няма фрапиращи нарушения и добави:

„Аз искрено се надявам, че този административен капацитет, който в момента е ангажиран във Ваше лице, в лицето на ДНСК и при нас, не е заради една ограда, която трябвало да бъде 60 см., пък тя е станала 2 метра. Така или иначе, тази ограда ще бъде премахната, ще бъде съборена“, посочи Янакиев.

Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ акцентира на това как се строи там:

„Вие казвате колко е трудно да се строи там, защото било с най-много рестрикции. Интересно как тази нечовешка трудност, която съществува, е преодоляна от едни от най-богатите хора в страната, които имат къщи точно на брега. Нямат на 300 м. навътре, а са им точно на брега. Не е само г-н Прокопиев.Там има и други известни богати българи, които са преодолели всички ограничения на общината за сложно строителство и са си построили къщи“, коментира депутатът.  

Комисията ще продължи да заседава, като бяха изискани още документи от екоминистерството и общината




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Юбилейна изложба „ПолуАбстрактно – сънувани пространства“ на Добрин Вътев

Бургаският художник и председател на Дружеството на художниците в Бургас, Добрин Вътев, отбелязва своя 50-годишен юбилей с изключителна изложба в галерия „Неси“. Под мотото „ПолуАбстрактно – сънувани пространства“, Вътев представя 15 нови творби, създадени специално за този проект. Изложбата ще бъде открита на 26 август от 16:00 до 19:00 ч. с вернисаж,..

публикувано на 22.08.25 в 15:30

С голям благотворителен концерт събраха сумата за лечението на 17-годишната Тани от Бургас

Събрана е сумата за поредната операция на 17-годишната Тани от Бургас. Това стана ясно след големия благотворителен концерт, който се проведе снощи в Летния театър. Новината съобщи на своята фейсбук страница организаторът му Георги Димитров от ТФ "Петлите".  "Приятели, искам да ви благодаря от сърце! Заедно, само за 20 дни, направихме поредното..

публикувано на 22.08.25 в 12:13

Извънредно заседание на Комисията по околната среда и водите в Народното събрание

Създават Национален борд по водите за справяне с кризата с безводието

До две седмици ще бъде създаден Национален борд по водите, който ще координира действията на институциите за преодоляване на водната криза. Това е една от спешните мерки, които народните представители от Парламентарната комисия по околната среда и водите, прие на днешното си извънредно заседание. С 12 гласа "за", един "против" и трима..

публикувано на 22.08.25 в 08:30
УМБАЛ Бургас

Д-р Светослав Тодоров: Остава тежко състоянието на блъснатите майка и син от АТВ в Слънчев бряг (ОБНОВЕНА)

Критично остава и днес състоянието на пострадалите 35-годишна жена от Пловдив и 4-годишното ѝ момченце. Те са в отделението по анестезиология и интензивно лечение, с опасност за живота. Борбата на лекарите за техните здраве и живот продължава. Това съобщи за общественото радио заместник-директорът на УМБАЛ - Бургас д-р Светослав Тодоров.  Изписан е..

обновено на 21.08.25 в 17:34
Лияна Панделиева

Лияна Панделиева: Асоциации и клубове да контролират сигурността при рискови туристически атракции

Стига институционално следене, това е български безумен патент. Всяка институция, натоварена със следене на нещо, обримчва с толкова много безумни изисквания на дейността, че я прави неизпълнима и в същото време простите протоколи не се изпълняват, следят се само на хартия, защото е невъзможно да се следи, препоръча журналистът Лияна..

публикувано на 21.08.25 в 17:30

10-годишният Никола от Бургас се нуждае от 87 000 долара за операция в САЩ

10-годишният Никола Димов от Бургас се нуждае от нова операция в САЩ, за да продължи да се движи свободно. Той е роден с дефицит на бедрена кост тип А1 по класификацията на Пейли – състояние, при което едното краче е по-късо от другото. През 2018 и 2020 година в болница „St. Mary“ във Флорида бяха извършени две операции по удължаване на крака,..

публикувано на 21.08.25 в 15:30

Предстои 11-то издание на Скейт фестивала в Бургас

Предстои 11-то издание на Скейт фестивала в Бургас. В събота в района на Съдебната палата ще има състезателна част, а след това ще бъде открита изложба с тематични фотографии в Конгресния център. Един от организаторите Ивайло Найденов, управител на Скейтборд клуб Бургас, каза че тази година форма е по-различен. " Състезанията няма да само на..

публикувано на 21.08.25 в 12:20