Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Приморско няма да има фондация за опазване на черната мида

| обновено на 07.09.21 в 09:10

В Приморско няма да се учреди  фондация, чрез която да се реализира иновативен метод  за възстановяване и развитие на черната мида. Експерименталният опит може да се осъществи чрез местната рибарска група. Това е решението на провелото се днес обществено обсъждане. До него се стигна след бурни спорове  и разискване на предложението на общината. Срещата  се проведе след като на общинска сесия през зимата, идеята на  кмета Димитър Германов не беше одобрена и беше предложено да се проведе обсъждане, на което да присъстват и учени, които застават зад инициативата.

Днес в залата на читалище“ Самообразование“ присъстваха д-р Димитър Беров,  океанолог към Българска академия на науките, д-р Йордан Господинов, генерален секретар на Консултативния съвет за Черно море, Крикор Сренц, председател на водолазен клуб „Нептун“ Пловдив и доц. Д-р Любомир Кендеров- хидробиолог, преподавател в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.

Иновативният метод е в екологосъобразна технология за улов и изкуствено засаждане (по водолазен способ) на маломерни екземпляри от черна мида върху потенциално подходящи и близки до естествени местообитания подводни скални масиви и плитки крайбрежни рифове, с цел разширяване ареала на вида в акваторията на Приморско.


Основният мотив за реализирането на инициативата е ,че черната мисда е на изчезване. Една от причините е увеличения брой на рапаните. Кметът Германов отбеляза:

На места я няма сто процента, на други 80%, на трети на 70%.Методът би могъл да даде възможност да се разсели мидата по места ,където отстъства.Това са дървени рамки , с различни параметри.Отгоре ще се сложи юта,зебло, те ще се сложат на места, където все още има черна мида.

Ако методът сработи, той може да се прилага и на други места по Черноморието.Средствата ,които ще са необходими, са съвсем малко, а водолази  ще участват безвъзмездно.

Според  Димитър Германов,идеята за създаването на общинска фондация е администрацията да контролира процеса. За мен е важно да се реализира опитът, защото черната мида изчезва, подчерта кметът:

Необходимо е ,обаче, за  да се осъществи инициативата да има юридечиско лице, което да получи разрешението от институциите.


ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


Не сме против идеята, а против създаването на фондация , обясниха на срещата местните рибари. Те бяха категорични :

Не желаем поредния експеримент, експериментални полета да има някъде другаде.Може да го реализират някъде другаде, ако има резултат, да го направи и ние.

Причината за изчезването на черната мида е химията, която е във водата.Спрете да изхвърляте химиите през реката!

Знаем, че всичко е с комерсиална цел. Убедени сме. Предните проекти ги видяхме.

Рибарите попитаха дали там, където ще бъдат положени съоръженията ще може да се преминава с лодки и кой ще контролира дейността.

Здравко Василев обясни:

Всички сме много резки, защото сме си патили от случилото се в зарива Мирос. Тогава пак беше представено така, едно добро намерение да се постави началото на една нова индустрия тука, която ще се отрази на туризма . Изсипа се бетон по дъното, шамандури, това унищожи целия залив, като възможност за риболов.Експериментът беше обявен за абсолютно провалил се.Едва сега започнаха да се възтановяват рибните пасажи.

Лично аз ще ви предоставя  лодка,ако вие/ Дмитър Германов/ дойдете с нас, да  направим експеримента, след една година - две, като  видим, че експериментът е добър , може да седнем пак и да го обсъдим.Предварително да създаваме фондация, която не знаем откъде ще се финансира, пък откъде ще вземе парите ,изморени сме от това! Изморени сме като хора, които освен, че се опитват да работят в това море, и да го пазим!

Ние сме ви партньори, но не и по този начин!

Фондация нама да бъде предложено да бъде създадена, обобщи Димитър Германов, защото има притеснения по нейните намерения. За мен е важен крайният резултат.

Ще се коментира как чрез рибарското сдружение може да бъде изпълнен опита да се спаси черната мида.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мостът в Бургас.

Община Бургас след смъртоносните скокове от моста: Монтирали сме камери, инспектори наглеждат района

"Община Бургас е монтирала камери, а инспектори от дирекция "Управление при кризи, обществен ред и сигурност" винаги са наглеждали Моста и са помагали на МВР, ако се наложи примерно проверка на документи или задържане. Защото общинските инспектори нямат такива правомощия като истинската полиция.  На Моста също така са поставени спасителни пояси",..

публикувано на 28.06.24 в 15:41

Изграждат улично осветление по пътя Сарафово-Бургас, ремонт и на ул. „Уилям Гладстон“

Продължава изграждането на улично осветление на републиканския път I-9 Сарафово-Бургас, в участъка от пътния възел „Тромпета“ на Северния обход до Гробищния парк, съобщават от Общината. От 01 юли в дните от понеделник до четвъртък, ще се въвежда краткотрайна организация на движение за времето от 09:30 до 15:30 часа. Ще се затваря за автомобили лявата..

публикувано на 28.06.24 в 15:38

Оригинални подправки и рисуване с къна на Индийския шопинг фестивал в Бургас

Индийски ароматни свещи, много подправки и рисуване с кана ви очакват на Флората в Бургас Това са само част от стоките, които могат да бъдат намерени на Шопинг фестивала, посветен на далечна Индия. Второто му изданието в морския град  бе открито днес и ще продължи две седмици, до 14 юли. Българска търговско-промишлена палата е партньор на..

публикувано на 28.06.24 в 14:09
Доц. Светла Далакчиева пред изложбата в музея, която посетителите ще могат да разгледат от днес.

Савани с жирафи, слонове и маймуни: Палеофест в Бургас показва Балканите преди милиони години

"Ще разкажем на какво са приличали Балканите преди няколко милиона години. По това време по нашите земи е имало савани, тук са се разхождали жирафи, слонове, носорози, хищни котки, антилопи, хиени, маймуни." Това разказа по повод откриващия се днес "Палеофест Бургас"  главният уредник на Природонаучния музей в града доц. д-р Светла Далакчиева...

публикувано на 28.06.24 в 14:04
снимката е илюстративна

За трудност при изплащане на пенсиите в срок сигнализира омбудсманът на Бургас

За трудност при изплащане на пенсиите в срок съобщава общественият посредник на Бургас Тодор Стамболиев. Той е получил  жалба, че в първия ден за получаване на пенсиите, 07.06.2024 год. от пощенски клон на ул. “Ст. Стамболов“ № 43,  още в 13.45   часа плащането на пенсиите е прекратено, поради липса на средства. В първият ден, по график  в..

публикувано на 28.06.24 в 12:54
снимката е илюстративна

Стартира нова програма за саниране за 12 общини

Всички сгради в Сливен с енергийни обследвания и технически паспорти могат да кандидатстват по нова процедура за саниране, обявиха от община Сливен. Програмата е свързана със засегнатите от трансформацията в Маришкия басейн, а средствата за саниране на многофамилните жилища се очакват от Плана за справедлив преход. Общо 12 общини са предвидени за..

публикувано на 28.06.24 в 12:17

Затварят улици в района на капаните на Северния плаж заради триатлон

За четвърта година Бургас посреща стотици състезатели по триатлон, които ще се борят за призовите места в първото за сезона състезание от календара на Българска асоциация по триатлон. То ще се проведе на 29 и 30 юни . Арена на събитията ще бъдат Северен плаж, алеята към квартал „Сарафово“ и улица „Поморийска“. За безопасно протичане на..

публикувано на 28.06.24 в 12:08