Твърдите пластмасови отпадъци са една от най-големи опасности за природата.Наличието им в океани и морета застрашава цели екосистеми и животински видове. Затова и усилията на цялата европейска общност вече няколко години са насочени в тяхното излизане от употреба. Регулацията чрез стратегията на Европейската комисия вече е факт. Продължават дейностите в отделните страни и чрез реализацията на различни проекти се влияе върху общественото отношение към проблема.
Една от оперативните проглами, които осигуряват финасиране, е "Черноморски басейн 2014-2020“. Тя е за трансгранично сътрудничество.Финансовите средства се осигуряват от Европейския инструмент за съседство, Европейски фонд за регионално развитие и Инструмента за предприсъединителна помощ. Общият бюджет на програмата е в размер на над 53 млн. 942 000 евро. По нейния приоротет „Повишаване на осведомеността и съвместни действия за намаляване на морските отпадъци“ "Виа Понтика" съвместно с Община Бургас реализира проекта „Иновативни техники и методи за намаляване на морските отпадъци в крайбрежните райони на Черно море“. Той приключи преди дни, като водещ партньор бе българската фондация, а чуждестрантите партньори бяха Университет „Овидиус“ в Констанца и Държавен университет на Тбилиси.Бъджетът на проекта бе над 580 000 евро, като безвъзмездната помощ по програмата бе в размер на над 533 000 евро.
Една от целите на проекта бе да се подобри екологичното състояние на Черно море и да се проследят основните замърсяващи потоци, да се извърши почистване на отпадъци в избрани застрашени райони. Направено е изследване на теченията във водоема и свързаните с тях потоци от отпадъци. Данните са отразени върху интерактивна карта, която може да бъде ползвана от всеки желаещ, заяви Ина Агафонова от организацията:
Ние сме създали една база данни, която има за цел да повиши осведомеността на широката публика.Информацията е много полезна и за учените, които могат да я ползват в понататъшни изследвания.4 университета работиха по проекта, много сериозни научни резултати постигнаха. Имат намерение да публикуват в реномирани издания.От българска страна се включиха Техническия университет в София и Военноморското училище във Варна.
Община Бургас беше отговорна за подготвяне на изследване, свързано с потоците от морски отпадъци, да се установят кои са най-замърсените места, обясни юрисконсултът и тематичен експерт по проекта Веселина Димитрова:
Проектът разработи и мерки, които се предложиха и започнахме вече с тяхното прилагане. Те са свързани с ангажиране на хората и собствениците на заведения да не се използват пластмаси.
#РестартирайЕвропа
ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:
Протестен поход за запазване целостта на Природният парк "Сините камъни" се проведе днес в Сливен. Походът започна с изкачване до скалата "Халката" и завърши пред сградата на Община Сливен. Организират поход за запазване на Природен парк „Сините камъни" Протестиращите за втори път тази седмица настояха да бъде спряна процедурата по изваждането..
Временна забрана за движение и паркиране ще има на площад "Св. св. Кирил и Методий" в Поморие от 13 часа на 30 декември до 13 часа на 1 януари 2025 година . Причината е Коледно-новогодишната програма на общината. Автобусите на обществения транспорт, изпълняващи маршрутни разписания по автобусна линия Поморие - градско - линия № 1, Поморие -..
Традиционен коледарски конкурс се проведе днес в залата на НЧ „Просвета“ – 1927 в Камено. В конкурса участваха 20 представителни коледарски групи от Област Бургас. Общо над 200 участници се изявиха в конкурса. Конкурсът се провежда повече от 15 години, а организатори са Община Камено и НЧ „Просвета -1927“ – гр. Камено. Неговата цел е да..
Няма да има повишение на местните данъци и такси в община Айтос, съобщават от администрацията. Вероятно ще бъде въведен принципът "замърсителят плаща" през 2026 година. През 2025 година общината ще поеме сметопочистването. Основната цел е да се подобри качеството на услугата. Със собствени средства са закупени 1000 контейнера тип „Бобър“, както и..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни“ ще се състои в сливенската планина, а след това ще има протест пред сградата на общината в града. Протестът, който се организира в социалните мрежи, е във връзка с предложението на Областна управа и Министерството на околната среда и водите за намаляване на територията на парка с 12 декара около..
Ученици от професионалната гимназия по строителство и архитектура „Кольо Фичето“ в Ямбол организираха благотворителен базар за подкрепа лечението на деца от града. Събрани са над 1700 лева. В продължение на няколко дни по време на междучасията ученици предлагат на връстниците и учителите си саморъчо изработени сувенири и коледна украса. Организатор..
Има снеговалеж в планинската част на община Сливен. Пътищата се обработват. Около 15 см е снежната покривка в района на Чуката, съобщават от общината. Засега обстановката е спокойна. Не така стоят нещата в други краища на страната. В Смолянско има затворени птища заради обилния снеговалеж там Временно движението при км 57 на АМ "Тракия" в посока..
Поход за запазване на Природен парк „Сините камъни“ ще се състои в сливенската планина, а след това ще има протест пред сградата на общината в града...
Ученици от професионалната гимназия по строителство и архитектура „Кольо Фичето“ в Ямбол организираха благотворителен базар за подкрепа лечението на..
Заради неблагоприятната метеорологична прогноза се отменя участието на Жечка Сланинкова в 12.30 часа на откритата сцена на пл."Тройката". Любимата фолклорна..