Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учениците от I -ви до IV-ти клас няма да са с маски в час

Учениците до IV клас включително няма да носят маски по време на учебен час. Предпазните средства  няма да са задължителни също за децата от предучилищните групи в училищата. Класните стаи обаче ще трябва да се проветряват поне два пъти по време на часа за най-малко една минута.
Задължителни през целия ден и навсякъде в сградата остават маските за всички останали ученици, както и за тези от началните класове в междучасията и в общите пространства на училището.
Промените са записани в актуализираните Насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата, публикувани днес. Министерството на образованието и науката  облекчи някои от противоепидемичните мерки и въведе нови след консултации с медицински специалисти от Министерството на здравеопазването, с детски психолози и психиатри.
Маските няма да бъдат задължителни за учителите по време на учебен час при физическа дистанция от поне 1,5 м между тях и местата на учениците. Това правило ще важи също в часовете по физическо възпитание и спорт на закрито, ако в конкретния час помещението се използва само от една паралелка при дистанция от поне 1,5 м между учениците и при редовно проветряване.
При желание на родителите и  учениците защитни маски за лице могат да се носят по време на целия престой в училище.
При наличие на единични случаи на заболели или карантинирани ученици, учители или други служители директорът на училището издава заповед за преминаване към електронно обучение на отделен ученик или паралелка. При отсъстващи 10% от учениците поради симптоми на COVID-19 и/или при брой заболели учители, който прави присъствения учебен процес невъзможен, директорът предлага на министъра на образованието и науката преминаване към ротационно или цялостно обучение от разстояние в електронна среда. Това става след решение или на педагогическия съвет, или на Регионалната здравна инспекция, или на областния кризисен щаб.
При изготвяне на предложението за ротация се спазва принципът в електронно обучение  да бъдат не повече от 50% от учениците.
При ротация първи преминава към онлайн обучение випускът с най-много заболели или контактни ученици. В общия случай занятия от дистанция се въвеждат най-напред за учениците в гимназиален етап с изключение на XII клас. При продължаващо влошаване на епидемичната ситуация се включват учениците от XII клас, както и от прогимназиалния етап с изключение на VII клас. Учениците от VII клас и от начален етап (I-IV клас) преминават в ОРЕС само в краен случай.
При тъмночервения сценарий – с поне 500 заболели на 100 000 души, всички училища в съответната област преминават изцяло в обучение от разстояние в електронна среда само след заповед на министъра на здравеопазването, която изисква затваряне на училищата. В случай че такава заповед няма, важат мерките, разписани за отделните училища при единични случаи или при поне 10% заболели ученици и/или учители.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Студентите са доволни от намаляването на таксите

Обрат с таксите за платено обучение на студентите. След като бяха вдигнати заради влезли в сила  законови изменения, последваха протести на учащи в цялата страна. Причината за проблема се оказа начинът, по който се изчисляват таксите. Наложи се промяна на промяната. Тя вече е факт.  Вчера се състоя заседание на образователната комисия в Парламента и..

обновено на 17.07.25 в 16:43

Екип на училището в Равда с приз от конкурса "Нестандартен учител"

Екипът на ОУ „Св. св. Кирил и Методий  в Равда спечели първа награда в националния конкурс „Нестандартен учител“.  Отличените учители Елица Якимова –по Информационни и компютърни технологии и  Весела Великова – по Английски  език са създали уеббазирано приложение „Научи, играй и познай“.  Разработката на педагозите съчетава образование и..

публикувано на 17.07.25 в 16:37

Четирима са кандидатите за ректор на БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“

Четирима са кандидатите за ректор на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Това са професор д-р Ирена Марковска, професор д-р Румяна Янкова-Аврамова, професор д-р Севдалина Турманова, и професор Сотир Сотиров. Платформите им за управление на университета са качени на страницата на висшето училище. Продължават и срещите..

публикувано на 17.07.25 в 13:02

Първо място за бургаска ученичка в международен арт конкурс в Беларус

Дима Макрева – възпитаничка на Центъра за подкрепа за личностно развитие – Бургас, с ръководител Севина Трайкова, спечели първо място в Международния арт конкурс „В моята родина“, проведен в Беларус. Надпреварата се състоя за 20-и пореден път и събра над 6500 творби от 17 държави. Сред участниците бяха млади художници от Беларус, България, Китай,..

публикувано на 15.07.25 в 15:30
проф. д.п.н. Галя Христозова, БСУ

Проф. Галя Христозова: БСУ разработи дигитални и методически материали по български език за деца в чужбина

До март догодина ще продължи проектът „Дигитална трансформация в обучението по БЕЛ (УчаБЕЛ-4.0)“ за училища в чужбина. Водеща организация е Бургаският свободен университет (БСУ). Продължителността му е 30 месеца, на стойност 250 000 евро. До момента са представени дигитални материали за обучението на деца от 1 до 4 четвърти клас в българските..

публикувано на 14.07.25 в 09:30

Забрана на мобилните телефони в училищата

В училищата се въвежда забрана за използване на мобилни телефони, предвиждат одобрените промени в Закона за предучилищното и училищното образование.  Изключения ще бъдат допускани само за строго образователни или медицински цели, както и при форсмажорни обстоятелства. В мотивите се посочва, че използването на електронни устройства затруднява..

публикувано на 09.07.25 в 14:57

Ученици от Айтос изследваха историята по Южното Черноморие

Ученици от СУ "Христо Ботев" в Айтос посетиха музеи по Южното Черноморие в рамките на проекта "Моят роден край в семейните спомени". Целта на опознавателното пътуване бе да запознае младежите с културно-историческото наследство на региона. Инициативата се реализира съвместно между учебното заведение и Регионалния исторически музей в Бургас. В музей..

публикувано на 08.07.25 в 13:00