Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да спре изхвърлянето на автомобилни гуми в природата?

| обновено на 13.09.21 в 12:15
излезли от употреба автомобилни гуми
Снимка: Свобода Атанасова

Центровете за смяна на автомобилни гуми са длъжни по закон и наредба да приемат излезлите от употреба гуми безвъзмездно, да ги съхраняват, а след това да ги предадат на определени дружества и да си платят за това. Не са редки и случаите, когато има констатирани незаконно изхвърлени гуми на обособени места. Сигнал за съдействие по подобен казус е  изпратен и до омбудсмана на Бургас Тодор Стамболиев. По думите му, всеки вносител на гуми има право да извози обратно същото количество отпадък, но не повече от това.  От автоцентър в Бургас имат предложение към общината, за да няма безразборно изхвърлени гуми на необособени места в цялата област, добре е общината да помисли за такава площадка. 

Ето и двете предложения на омбудсмана и на собственик на автоцентър за гуми:

Нито един от центровете за смяна на гуми не може да се справи сам с този отпадък. Причината е, че при тях отиват за смяна на гуми и шофьори, които си ги купуват през интернет.  Освен това от центровете не могат да платят огромните суми между 2 и 5 хиляди собствени средства за извозване от оторизирана фирма, която извършва тази услуга, коментира за БНР Бургас казуса омбудсманът Тодор Стамболиев:




"Всеки от нас е бил свидете на подобни глетки на безразборно изхвърлени автомобилни гуми по дъната на реките, по дерето, в горите, по полетата, къде ли не и това ме провокира да проверя каква е нормативната уредба. Установих, че тези центрове са длъжни да приемат всички износени автомобилни гуми и да ги превозят като отпадък за  своя сметка, чрез вносителите на нови гуми.  Според обществения посредник в Бургас 90% от гумите, които се сменят в тези центрове са купени в интернет. В тези случаи собствениците на тези центрове за смяна на гуми са длъжни да ги приемат да платят за този наш отпадък, за който не ни се взима такса.  Затова и на една част от некоректните фирми е по-лесно да намерят по-евтин начин да се отърват от отпадъка в природата.  Стамболиев даде пример и за начина, по който се събират строителните отпадъци в Бургас. По идентичен начин може да се направи и за вече ненужните автомобилни гуми като отпадък, който замърсява околната среда. Тук идва ролята на общината или държавата, които трябва да им помогнат, защото помощта към тях е всъщност пряко свързана с грижата за околната среда, с качеството на въздуха, водата, почвата, които всички ние  и всяко живо същество ползваме като природен ресурс и източник за живот.

Според Даниел Гилберт от автоцентър за смяна на автомобилни гуми:



"Това ще е добре, ако някоя фирма има задължение да подпомогне дейността ни, като идва и събира през определен период старите гуми. В Германия например, се взимат по 10 или 12 евро на г,ума, когато трябва де изхвърлят,  добре е да има някаква площадка, която да бъде обособена от общината и да се извозват гумите там.  В автоцентъра при мен има фирми, с които работим за извозването им, но като им се обадим те не идват. После сами си ги извозваме, като това е за наша сметка. 
Зимата има по 30-40 души, които идват на ден за да сменят гуми, но има и възрастни хора, които идват и питат дали могат да си изхвърлят някакви стари гуми, защото не може в контейнерите. Нямам такса за събиране на такива гуми, затова както съм ги приемал до момента,  така и в бъдеще ще продължавам да помагам.
В моя автоцентър има и видеонаблюдение, където контролирам дали има хора, които злоупотребяват с моята площадка. Имам и книга, в която вписвам всичко, което се случва с гумите. Проверяват ме от РЗИ, като преди 25-то число на всеки месец трябва да е попълнено всичко.. Трябва да има и информация за номера на буса, с който се изхвърлят и къде гумите.
То и не е измислено както трябва, защото се оказва, че държавата само може да налага санкции при нарушения, но няма никаква помощ,  затова и има толкова много изхвърлени гуми нявсякъде", добави Даниел Гилберт. 


От общината отказаха коментар по темата, под предтекст, че когато има подобен проблем с гумите, сезират  други институции.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Архив

Община Нова Загора: Пазете се от измамници при ремонта на покриви

Община Нова Загора апелира гражданите, чиито имоти са пострадали от градушката миналата седмица да бъдат особено внимателни при наемането на майстори и фирми за ремонт на покриви.  През последните няколко дни в града са се появили групи предлагащи тази услуга, а стълбовете са облепени с обяви за извършване на покривни ремонти. Не се изключва хората..

публикувано на 18.06.24 в 14:32

До следващото лято пропадналата алеята между Бургас и Сарафово трябва да бъде укрепена

Общинският съвет трябва да даде разрешение на Община Бургас да поиска да придобие държавни имоти, на които се намира част от велоалеята между Бургас и Сарафово. Участъкът пропадна заради свлачище. След положително становище на съветниците, ще бъде изпратено писмо до областния управител, а той от своя страна ще напише доклад до Министерски съвет. Той..

публикувано на 18.06.24 в 11:35

Спират водата в част от Слънчев бряг днес

Поради подвързване на нов водопровод в к.к. „Слънчев Бряг“- Запад,  днес ще бъде спряна водата в района от река Хаджийска до кръстовището на супермаркета в района.  Това съобщават от  ВиК – Бургас. Водата ще бъда спряна до приключване на ремонтните дейности.

публикувано на 18.06.24 в 10:26

Зърнопроизводителите в Бургаско очакват добра реколта

С очаквания за добри добиви на ечемик и пшеница започна жътвената кампания в Бургаско. Реколтата се прибира вече навсякъде в областта с 407 високотехнологични комбайна. В региона предстои да бъдат ожънати 712 000 декара пшеница, като при тях има намаление с около 28 000 декара. Увеличени са площите с ечемик с 40 000 декара и  те са..

публикувано на 18.06.24 в 08:40
Татяна Николова - директор на Бюрото по труда - Бургас

В Бургас обучават 170 безработни по осем професии

170 безработни от Бургас и региона могат да се включат в безплатни обучения по осем професии. Курсовете са 300 учебни часа, изплащат се и дневни стипендии от 15 лева.  Обучения са по професиите „“Електромонтьор“, „Заварчик“, „Сътрудник малък и среден бизнес”, „Търговски представител“, „Снабдител“, „Барман сервитьор“, „Работник в..

публикувано на 18.06.24 в 08:25

Временно ще бъде прекъснат ефирният сигнал на радиото за Бургас и Царево

Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни днес за района на Бургас.  Причината е ремонт на предавателя при Медни рид на честота 92,5 MHz.  Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно в споменатия район днес от 10:00 до 19:00 часа.  Заради ремонт на предавателя в Бродилово, прекъсване на сигнала на БНР..

публикувано на 18.06.24 в 08:00

Тракийският университет и Царево изграждат експериментален център за аквакултури

Тракийският университет в Стара Загора и община Царево ще реализират проект за изграждане на експериментален център за аквакултури в Черно море. Този проект е пилотен и е част от по-мащабна инициатива за изграждане на Център за аквакултури. На първо време се предвижда проектиране и изграждане на Център за култивиране и наблюдение на бяла мида и..

публикувано на 17.06.24 в 17:18