Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да спре изхвърлянето на автомобилни гуми в природата?

| обновено на 13.09.21 в 12:15
излезли от употреба автомобилни гуми
Снимка: Свобода Атанасова

Центровете за смяна на автомобилни гуми са длъжни по закон и наредба да приемат излезлите от употреба гуми безвъзмездно, да ги съхраняват, а след това да ги предадат на определени дружества и да си платят за това. Не са редки и случаите, когато има констатирани незаконно изхвърлени гуми на обособени места. Сигнал за съдействие по подобен казус е  изпратен и до омбудсмана на Бургас Тодор Стамболиев. По думите му, всеки вносител на гуми има право да извози обратно същото количество отпадък, но не повече от това.  От автоцентър в Бургас имат предложение към общината, за да няма безразборно изхвърлени гуми на необособени места в цялата област, добре е общината да помисли за такава площадка. 

Ето и двете предложения на омбудсмана и на собственик на автоцентър за гуми:

Нито един от центровете за смяна на гуми не може да се справи сам с този отпадък. Причината е, че при тях отиват за смяна на гуми и шофьори, които си ги купуват през интернет.  Освен това от центровете не могат да платят огромните суми между 2 и 5 хиляди собствени средства за извозване от оторизирана фирма, която извършва тази услуга, коментира за БНР Бургас казуса омбудсманът Тодор Стамболиев:




"Всеки от нас е бил свидете на подобни глетки на безразборно изхвърлени автомобилни гуми по дъната на реките, по дерето, в горите, по полетата, къде ли не и това ме провокира да проверя каква е нормативната уредба. Установих, че тези центрове са длъжни да приемат всички износени автомобилни гуми и да ги превозят като отпадък за  своя сметка, чрез вносителите на нови гуми.  Според обществения посредник в Бургас 90% от гумите, които се сменят в тези центрове са купени в интернет. В тези случаи собствениците на тези центрове за смяна на гуми са длъжни да ги приемат да платят за този наш отпадък, за който не ни се взима такса.  Затова и на една част от некоректните фирми е по-лесно да намерят по-евтин начин да се отърват от отпадъка в природата.  Стамболиев даде пример и за начина, по който се събират строителните отпадъци в Бургас. По идентичен начин може да се направи и за вече ненужните автомобилни гуми като отпадък, който замърсява околната среда. Тук идва ролята на общината или държавата, които трябва да им помогнат, защото помощта към тях е всъщност пряко свързана с грижата за околната среда, с качеството на въздуха, водата, почвата, които всички ние  и всяко живо същество ползваме като природен ресурс и източник за живот.

Според Даниел Гилберт от автоцентър за смяна на автомобилни гуми:



"Това ще е добре, ако някоя фирма има задължение да подпомогне дейността ни, като идва и събира през определен период старите гуми. В Германия например, се взимат по 10 или 12 евро на г,ума, когато трябва де изхвърлят,  добре е да има някаква площадка, която да бъде обособена от общината и да се извозват гумите там.  В автоцентъра при мен има фирми, с които работим за извозването им, но като им се обадим те не идват. После сами си ги извозваме, като това е за наша сметка. 
Зимата има по 30-40 души, които идват на ден за да сменят гуми, но има и възрастни хора, които идват и питат дали могат да си изхвърлят някакви стари гуми, защото не може в контейнерите. Нямам такса за събиране на такива гуми, затова както съм ги приемал до момента,  така и в бъдеще ще продължавам да помагам.
В моя автоцентър има и видеонаблюдение, където контролирам дали има хора, които злоупотребяват с моята площадка. Имам и книга, в която вписвам всичко, което се случва с гумите. Проверяват ме от РЗИ, като преди 25-то число на всеки месец трябва да е попълнено всичко.. Трябва да има и информация за номера на буса, с който се изхвърлят и къде гумите.
То и не е измислено както трябва, защото се оказва, че държавата само може да налага санкции при нарушения, но няма никаква помощ,  затова и има толкова много изхвърлени гуми нявсякъде", добави Даниел Гилберт. 


От общината отказаха коментар по темата, под предтекст, че когато има подобен проблем с гумите, сезират  други институции.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици на НУМСИ „Проф. Панчо Владигеров“ с два концерта в Бургас

Национално училище за музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ ще представи учениците стипендианти на Министерство на културата за учебната 2024/2025 година. Едногодишните стипендии се присъждат на даровити деца за спечелени призови места на национални и международни конкурси. Жителите и гостите на Бургас ще имат възможност да се..

публикувано на 17.02.25 в 20:00

Затварят пътя Слънчев бряг - Обзор до сутринта

Движението за всички превозни средства се ограничава до сутринта по пътя Слънчев бряг - Обзор, съобщават от Областната администрация. Настилката се обработва и почиства.  Там има силен снеговалеж и силен вятър, уточняват от АПИ.  Издърпват се закъсалите товарни автомобили. Обходният път е през Айтоски проход.

обновено на 17.02.25 в 19:09

Общински съветници дариха носии на пенсионерски клуб „Любен Каравелов“

Три народни носии получи певческата група към пенсионерски клуб „Любен Каравелов“ в Бургас. Жестът бе направен от общинските съветници от групата на ГЕРБ – Ясен Проданов, адв. Елена Кокаларова и д-р Диян Господинов. Идеята за дарението се е зародила по време на посещение на двама от тях в пенсионерския клуб. „На тържеството по случай Бабинден се..

публикувано на 17.02.25 в 18:00
Снимката е илюстративна, архив.

И пътищата в област Сливен са проходими при зимни условия

Планинските пътища в Сливенско са проходими при зимни условия, съобщават от Областно пътно управление. Няма затворени участъци от републиканската пътна мрежа. Затворен за зимата е общинския път Сливен – Селището – връх Българка. Общо 15 снегопочистващи машини работят на терен в областта. Навсякъде пътищата се опесъчават и обработват. Преминаването..

публикувано на 17.02.25 в 17:35
Снимката е илюстративна, архив.

Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска област са проходими

Безпроблемно, към момента, се извършва движението на територията на Ямболска област, няма населени места без ток и вода. Очаква се ситуацията да се усложни в късните вечерни часове и през нощта.  Всички пътища от републиканската мрежа в Ямболска област са проходими при зимни условия. Никъде няма натрупана значителна снежна покривка, но заради..

публикувано на 17.02.25 в 17:31

Летище София вече носи името на Васил Левски

Със свой указ президентът Румен Радев даде на Летище София името на Апостола на свободата Васил Левски, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.  Така официалното наименование на аеропорта става Летище "Васил Левски" - София. В края на миналата година от транспортното министерство съобщиха, че редица проучвания показват, че преименуването на..

публикувано на 17.02.25 в 17:01
архив

Областният управител на Бургас подкрепи проекта за новата автогара на Созопол

Областният управител проф. Мария Нейкова изпрати искане до Министерство на регионалното развитие поземлен имот държавна собственост да бъде предоставен безвъзмездно на Община Созопол. Той е необходим за изграждане на техническа инфраструктура към проекта за нова автогара. Касае се за 1090 кв.м. с предназначение „за местен път“.  Имотът е необходим..

публикувано на 17.02.25 в 17:00