Текстът и музиката на химна на Независимостта е написан за един час от композитора Георги Шагунов. В архива в Бургас се пази партитурата на музикалното произведение. Има свидетелства, че на 22 септември 1908 г. музикантите на 24 Черноморски полк са изсвирили и двата химна „Шуми Марица“ и новият - на Независимостта, разказа директорът на Регионалния държавен архив в града Данка Георгиева
На заглавния лист на партитурата той пише: За спомен на Независимостта. Посочил е още, че командирът на полка го повикал и му известява съдържанието на телеграмата за обявяването на Независимостта във В. Търново. Приканва го за след час да събере музикантите на 24 полк, за да изсвирят химна „Шуми Марица“
За този един час маестро Шагунов толкова въодушевен написва химна – той е автор и на музиката, и на текста. Музиката на 24 Черноморски полк е дефилирала по главните улици и са се свирили и двата химна.
Има данни, че Бургас е отбелязвал празникът на Независимостта изключително тържествено и през следващите години. През 1909 година Общинския съвет се събира и взима решение да се увеличи фонда за отбелязване на празника, както го нарича кмета тогава „Велик, общонароден, български празник“
Тогава се издава заповед от 19 септември да бъдат празнично украсени със знамена къщите и учрежденията и изрично се упоменава знамената да не са по-къси от метър и половина. Разпорежда се още да бъдат осветени много добре дюкяните и къщите на по-главните улици в Бургас и на този ден всички магазини да бъдат затворени.
Няколко години по-късно започва да се прави молебен на площада пред църквата „Св. Св Кирил и Методий“. Запазени са част от телеграмите.
"След първата световна война се чества и в шествието на престола на цар Борис III, после се включва и бойния празник на Българската армия. На 2 октомври по нов стил се провежда заря с церемония, после парад на войскови части и други родолюбоиви организации, така че в годините празникът е отбелязван изключително тържествено в Бургас", казва още Данка Георгиева.
Повече чуйте в звуковия файл:Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди незабавна проверка по случая със смъртта на 11-месечното бебе от Поморие. Момченцето е прието по спешност в реанимацията на Областната болница в Бургас на 19-и юли. По непотвърдена информация то е било с повишена температура и тежка отпадналост. 3 дни лекарите са се борили за живота му. От..
Правителството одобри допълнителни трансфери по бюджетите на общини за тази година. Сред тях са Созопол, Сливен и Ямбол. Средствата са за финансово подпомагане на дейности по ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Съгласно Закона за военните паметници (ЗВП) военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците,..
Потребителите се заблуждават от начина на представяне на цените в лева и в евро и на условията за продажбата на стоките в магазини, които вече въведоха доброволно двойното обозначаване, коментира основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова . „Хората не могат да се ориентират дали цената е в лева или в евро, особено, когато..
Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6 хил. дка край село Дюлево. Проектът предвижда соларните панели да бъдат поставени върху общински земеделски земи и пасища в непосредствена близост до къщите в селото. На 16-и юни жителите на селото..
Фотоволтаични панели ще бъдат поставени на 26 сгради на социални услуги в Бургас. Очаква се м ярката да намали разходите на ток с минимум 30%. Това ще стане по проект, с който общината ще кандидатства за повишаване на енергийната ефективност с финансиране от Националния план за възстановяване и устойчивост. Фотоволтаичните системи ще са с мощност..
Правителството ще заседава днес и ще одобри разпореждането, с което се създава държавното търговско дружество "Магазин за хората" ЕАД , натоварено със задачата да осъществява социално ориентирана търговия. "Магазин за хората" ще е под шапката на земеделското министерство, а в търговските обекти стоките и продуктите от първа необходимост, произведени в..
През юли се навършват 180 години от рождението на мъжа, дал началото на фармацевтичното дело в Бургас. Първият аптекар в града е Петър Калканджиев. Освен с фармация, той се е занимавал и с благотворителност. За първи път идеята в Бургас да има улица, именувана на Петър Калканджиев се появява през 2020 година. Има задействана процедура, която..
Комисията по околна среда към Общинския съвет в Бургас днес разгледа казуса с изсичането на дървета по улица „Асен Златаров“. Питането относно..
Самозапалил се автомобил на Автомагистрала „Тракия“ при километър 268 стана причина за голям пожар в землището на сливенското село Скобелево. Огънят е..
Общинският съвет в Средец отмени решение на съветниците в общината от 2023-та година за изграждането на огромен фотоволтаичен парк на площ от 6..