Старият град на Созопол да е само пешеходен и по – зелен. Това предлагат млади специалисти, които са част от Клуба към Съюза на българските архитекти. В продължение на седмица те са проучвали тази част на морския град и днес представиха своите идеи за промяна на градската среда на среща – презентация, която се проведе в читалище „Отец Паисий“.
Младите архитекти препоръчват създаването на пешеходни маршрути, изчистване на визуалната среда в Стария град, развитие на площадните пространства, по – добро експониране на археологията и др.
Арх. Таня Кренчева посочи, че е необходимо разгръщане на потенциала на градската градина:
„Тя е прекрасна и е следва да се урегулира с места за поставяне на преместваемите обекти, така че те да не пречат на гледката към морето, която винаги се търси от посетителите. Необходимо е и създаването на една по устойчива алея за реакриация, която дава и подхода към крепостната стена.“
Обследване на римните/ тесни междусградни пространства / е направила арх. Таня Митакева. Част от тях са в много добро състояние, други са частично ограничени от собственците на къщи, а трети са напълно затворени.
„Те са истинско богатство, което може да бъде разработено като туристическа забележителност. Те преминават напречно през града, осигуряват прекрасни визуални гледки към морето, обособяват неочаквани пространства. Ние предлагаме да бъдат обособени два туристически маршрута, западен и източен, които да представят на посетителите града точно като се използват тези римни.“
Направено беше предложение да бъде отворен изгледа от църквата „Св. Св. Кирил и Методий“ през разкопките към морето. Да се помисли за изчистване на визуалното замърсяване на улица“Аполония“. Да се въведат ясни правила за търговска дейност, да се осигури пешеходен достъп и облагородяване на интересни пространства и др.
Кметът Тихомир Янакиев, благодари за направените предложения и добрите идеи за развитието на Стария град. Той посочи, че не трябва да се забравя, че града е жив и неперкъснато се развива.
„Необходимо е хората да бъдат убедени в ползите, които ще последват от тези промени. Трябва да се направи нормативната база, в която да се регулират тези нови изисквания към търговците и собствениците на имоти. Не трябва да се забравя, че тук има и къщи с различна собственост, има частни, но и държавни, църковни и смесени, което също създава трудности.“
Според Янакиев, ако Старият град стане пешеходен, това ще има много ползи, ще доведе до още по – голямо визуално отваряне на градската среда към морето, ще доведе и повече туристи, които ще идват да се запознаят с древната история на Созопол.
От днес започва изплащането на пенсиите, което ще завърши на 20-то число този месец, припомнят от Националния осигурителен институт. Периодът се отнася за хората, които получават пенсиите си чрез пощенските станции. За тези, които са избрали банков превод, парите ще бъдат преведени също днес. Обезщетенията за безработица ще се платят на 15 януари.
Ремонти на улици, пътища, училища, канализация и повече културни събития. Това може да се очаква в Созопол и общината през тази година. Спортни мероприятия очакват созополчани още през пролетта. Освен вече завършения ремонт нат.нар. "Магарешки площад" в Созопол, през 2024 година се подготвяха множество проекти, които да стартират още в..
Кампания за набиране средства за възстановяването на читалище „Джон Атанасов“ в ямболското село Бояджик започва община Тунджа. На 19 декември миналата година, при неизяснени засега обстоятелства, изгоря целият покрив на сградата. Щети са нанесени и по втория етаж на сградата заради пожарогасителните дейности и обилните валежи в края на миналата година...
Във връзка с подмяна на водопроводната и канализационната мрежа по ул. „Св. Патриарх Евтимий“, от 10.00 часа днес за период от 3 месеца, се въвеждат временни организации на движението. Затваря се за движение на автомобили кръстовището на ул. „Княз Борис I“ с ул. „Св. Патриарх Евтимий“, както и участъка от ул. „Васил Левски“ до ул. „Георги С...
На 7 януари БПЦ отбелязва деня на Св. Йоан Кръстител, който е най-почитаният от християнската църква светец след майката на Исус Дева Мария. Той предрича идването на Исус Христос като пратеник на Бога и му дава Свето кръщение в река Йордан. Българската народна традиция свързва обредите и обичаите на Ивановден с пречистващата сила на водата, осветена..
Мигрантите, починали в края на миналата година в района, обслужван от Гранично полицейско управление – Средец, са починали от преумора и измръзване. Това заяви в Пловдив вътрешният министър Атанас Илков. Той уточни, че има данни за три починали лица, но не може да се каже на сто процента дали са малолетни и непълнолетни, защото са без документи:..
В редица населени места в Бургаска област днес отдадоха почит на един от най-великите български поети и революционери - Христо Ботев по повод 177 години от рождението му. В Царево бяха поднесени цветя пред паметната му плоча. На церемонията присъстваха кметът Марин Киров, заместникът му Георги Стоянов, представители на общинската..
18-годишният ученик от Природо-математическата гимназия Калин Узунов спаси Светия кръст в Бургас. Той е състезател по водна топка. Стотици жители..
Стотици смелчаци се хвърлиха в морските води по Южното Черноморие за спасяването на Светия кръст на Богоявление. Големият християски празник бе почетен с..
Православната църква почита днес Богоявление - Йордановден, който е един от най-големите християнски празници. Днес се освещават бойните знамена, а..