Старият град на Созопол да е само пешеходен и по – зелен. Това предлагат млади специалисти, които са част от Клуба към Съюза на българските архитекти. В продължение на седмица те са проучвали тази част на морския град и днес представиха своите идеи за промяна на градската среда на среща – презентация, която се проведе в читалище „Отец Паисий“.
Младите архитекти препоръчват създаването на пешеходни маршрути, изчистване на визуалната среда в Стария град, развитие на площадните пространства, по – добро експониране на археологията и др.
Арх. Таня Кренчева посочи, че е необходимо разгръщане на потенциала на градската градина:
„Тя е прекрасна и е следва да се урегулира с места за поставяне на преместваемите обекти, така че те да не пречат на гледката към морето, която винаги се търси от посетителите. Необходимо е и създаването на една по устойчива алея за реакриация, която дава и подхода към крепостната стена.“
Обследване на римните/ тесни междусградни пространства / е направила арх. Таня Митакева. Част от тях са в много добро състояние, други са частично ограничени от собственците на къщи, а трети са напълно затворени.
„Те са истинско богатство, което може да бъде разработено като туристическа забележителност. Те преминават напречно през града, осигуряват прекрасни визуални гледки към морето, обособяват неочаквани пространства. Ние предлагаме да бъдат обособени два туристически маршрута, западен и източен, които да представят на посетителите града точно като се използват тези римни.“
Направено беше предложение да бъде отворен изгледа от църквата „Св. Св. Кирил и Методий“ през разкопките към морето. Да се помисли за изчистване на визуалното замърсяване на улица“Аполония“. Да се въведат ясни правила за търговска дейност, да се осигури пешеходен достъп и облагородяване на интересни пространства и др.
Кметът Тихомир Янакиев, благодари за направените предложения и добрите идеи за развитието на Стария град. Той посочи, че не трябва да се забравя, че града е жив и неперкъснато се развива.
„Необходимо е хората да бъдат убедени в ползите, които ще последват от тези промени. Трябва да се направи нормативната база, в която да се регулират тези нови изисквания към търговците и собствениците на имоти. Не трябва да се забравя, че тук има и къщи с различна собственост, има частни, но и държавни, църковни и смесени, което също създава трудности.“
Според Янакиев, ако Старият град стане пешеходен, това ще има много ползи, ще доведе до още по – голямо визуално отваряне на градската среда към морето, ще доведе и повече туристи, които ще идват да се запознаят с древната история на Созопол.
Кметовете на Болярово, Елхово и Тополовград се включиха в кръгла маса в Одрин с фокус върху демографските процеси в пограничните райони и отражението им върху националната сигурност и социално-икономическите въпроси. Участниците поставиха акцент върху миграционните потоци и промените в населението и тяхното въздействие върху стабилността в..
Инициативата на Министерството на външните работи за улично изкуство „България – по-красива в НАТО“ е част от Националната програма за отбелязване на 20-ата годишнина от членството на страната ни Алианса. Бургас стана третият град от общо петте, които са част от проекта. На крайбрежната алея бе открити арт графит изобразяващ бял гълъб като символ..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на евтаназия. Областният управител Чавдар Божурски разпореди около огнището на заразата да бъде създадена три километрова защитна зона и десет километрова надзорна зона, в която влизат осем населени..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен съд. За тогава е насрочено заседание по искането на областния управител Мария Нейкова за спиране решението на общинския съвет в Поморие за провеждане на референдума. Оспорват провеждането на..
Бургас ще е домакин на кулинарния фестивал „Вкусните гозби на Странджа”. Той ще се проведе на 7 декември, събота, от 12:00 часа в Етнографския музей в Бургас. Кулинарен фестивал "Вкусните гозби на Странджа" в Бургас се организира от Кулинарните фестивали на България и Регионален исторически музей - Бургас. На фестивала хората ще имат възможност да..
Стрийт-арт проект, посветен на 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО, ще се открие днес в Бургас. Инициативата е на Министерството на външните работи в партньорство с Община Бургас. Събитието е от 14:00 ч. пред стенописа, който се намира на „Стената“ в Морската градина. През 2004 г. страната ни официално се присъедини към..
Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните при Община Бургас ще представи спектакъла "ТИ МОЖЕШ!". Спектакълът е на театрална трупа театър "Арлекин" – Хасково и ще се играе днес на сцената на Младежки международен център пред младежка аудитория от СУ "Константин Петканов“ и СУ "Петко Росен“. Той е..
Огнище на шарка по дребните преживни животни е открито в сливенското село Жельо войвода. Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на..
Площад „Св.св. Кирил и Методий” в Поморие ще бъде затворен за движение на превозни средства от 29 ноември /петък/ до 2 декември. През това време той..
Жители на Каблешково ще защитят правото си на референдум срещу изграждането на каменна кариера с мирен протест на 5 декември пред Бургаския административен..