Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как COVID-19 промени сватбите и свързания с тях бизнес?

Деяна и Тодор случват мечтаната сватба, но много двойки отменят тържествата

| обновено на 01.10.21 в 17:59
3
Щастливата сватба на Деяна и Тодор е на плажа и се случва по план, но много двойки отлагат партитата
Снимка: Фото Павлина Иванова/личен архив




Загуби за хиляди левове търпят заетите в организациите на сватбени тържества. Младоженците отменят дати или пренасочват сватбите за следващ сезон. Причината са ограниченията на COVID мерките, според които партитата на закрито трябва да са с до 30 души гости, а на открито не повече от 60.

Деяна Камилкова и Тодор Стаматов от Бургас сключват брак на кораб, минават и задължителното подписване. Остава им най-хубавото-тържеството за семейството и приятелите, но дълго не успяват да го организират. Най-накрая определят датата 4 септември. Оказва се, ден след обявяването на новите рестриктивни мерки и три дни преди да влязат в сила. Младоженката споделя:

„Мерките се меняха дори ежеседмично през тези две години. Отлагахме, чудихме се, но тази година бяхме твърдо решили, че каквото и да се случва, тържество ще има. Започна подготовката. Всичко вървеше добре до началото на лятото, когато с идването на туристите започнаха да растат бройките на заразените. С наближаването на датата бройките се вдигаха.“

Деяна разказва, че при огромната организация и гости от чужбина, ако мерките бяха влезли в сила по-рано, двойката е нямало да има избор и възможност да отменя сватбата дори и с риск от глоба.

Партито за 80 души е на плажа, има изнесен ритуал, шаферките са в лилаво, а родителите на младоженците-щастливи. Историята на Деяна и Тодор има добър край-сватбата им се случва по желания от тях начин и месец след нея нито един от гостите не се разболява от COVID-19.

Много планирани сватби обаче бяха отложени. Собственикът на парти агенция Христина Секлемова има две отменени през септември тържества:

„Беше изненадващо. Много рядко вече има сватби по 60 души, повечето са от 80 нагоре. И заведенията с работно време до 23 часа! По това време още не сме изнесли сватбената торта. Такова събитие се организира година преди това, платено е капаро за ресторант, но имаше младоженци, които наистина се уплашиха.“

Секлемова е възмутена, че никой не се е допитал кой е най-работещият варианат, така че да не бъде засегнат интересите и на клиентите, и на бизнеса.  

Фиксираното ограничение в бройката на гостите е най-недомисленото в заповедта според дългогодишния DJ Иван Тодоров, който участва активно и в протестите на ресторантьорския бранш:

„Има големи ресторанти с по 150-200 места. Трябваше да кажат 50% заетост и една стандартна сватба щеше да се случва без проблем. Заповедта постави младоженците в неудобната ситуация да избират кои гости са им по-близки.“

Тодоров е баща на три деца и признава, че се оглежда за втори бизнес, с който да попълни липсващите доходи от диджейската професия.

Оцеляването и галопиращата инфлация минават през увеличение на цените за догодина, категорични са заетите в сватбения бизнес. 


Повече чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ремонтират част от Подбалканския път край Айтос, движението ще е в една лента

От 7 май до 11 май движението в близо 13-километров участък от 472-и до 485-и км на път I-6 София – Бургас, в област Бургас, ще се осъществява поетапно в една лента, съобщиха от пресцентъра на Агенция  "Пътна инфраструктура". Промяната в организацията на движение е за ремонтни дейности по асфалтовата настилка. От 7 май ще се ограничи преминаването по..

обновено на 07.05.25 в 09:27
Снимката е илюстративна

Предупреждение: Жълт код за интензивни валежи и градушки днес

За днес в цялата страна е в сила жълт код за интензивни валежи и гръмотевични бури. Повишава се рискът от дребна до средна по размер градушка и от локални наводнения. Над Черноморието облачността ще е значителна, след обяд купесто-дъждовна. На много места ще има краткотрайни валежи от дъжд и гръмотевици. Ще духа слаб до умерен югоизточен..

публикувано на 07.05.25 в 08:50

Започва ремонт на пътя от Ямбол към ТЕЦ „Марица изток“

От днес, 7 май, на територията на  Ямболска област  започва ремонт на пътното трасе  към ТЕЦ „Марица изток“.  По него всекидневно преминават стотици работещи от града и региона, за основен ремонт на участъка настояваха от години и жителите на повече от 10  села.  Ремонтни дейности са предвидени в участък с дължина 34 км между селата Роза, Ботево,..

публикувано на 07.05.25 в 07:41

Камено отбелязва своя градски празник днес (ОБНОВЕНА)

Камено отбелязва своя градски празник с пищни тържества, които започнаха още от вчера.  В навечерието на 6 май в Камено ще има празничен концерт Най-старият средновековен документ, в който под името Каикли се крие сегашното му наименование, датира от 1498 г. Отец Серафим: Днес на всеки час ще има камбанен звън за празника на..

публикувано на 06.05.25 в 15:11

Отец Серафим: Днес на всеки час ще има камбанен звън за празника на Камено

В Камено църквата „Свети великомъченик Георги Победоносец“ има храмов празник. Има и славна история, защото е на повече от 150 години. Опожарявана е по времето на османското владичество, но е възстановена през 1893 година, отново със средства от дарения на местното население.  Няма много информация за историята на храма. Има само данни в..

публикувано на 06.05.25 в 14:26

Ямбол отбеляза Гергьовден с военен парад и литийно шествие

Ямбол отбеляза  празника на храбростта с военен парад, литийно шествие по централните улици и демонстрации по стрелба. На Гергьовден в Ямбол имен ден имат близо  4000 души.  Традиционното литийно шествие с икона с вградена частица от мощите на Свети Георги, носена от военнослужещи и свещеници, премина по централните ямболски улици. „Пожелаваме..

публикувано на 06.05.25 в 12:10

Авиомузеят посреща и днес безплатно посетители

По случай днешния 6 май - Денят на храбростта и празник на Българската армия, Авиомузеят в Бургас ще бъде отворен за посетители. Безплатното посещение дава възможност да бъдат разгледани 10-те самолетни експоната.  Авиомузеят ще посреща гости през целия ден, за времето от 09:00 до 17:00 часа. 

публикувано на 06.05.25 в 09:30