Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Чухов гостува с юбилейна стихосбирка в Ямбол

"Запокитеност" събира пет от книгите на поета

| обновено на 06.10.21 в 13:45



Поетът Петър Чухов представя юбилейната си стихосбирка „Запокитеност“ в Ямбол. Събитието е от 18 часа в синия салон на читалище „Съгласие“. Преди дни Чухов гостува и в Бургас.

„Запокитеност“ обединява пет от поетичните книги на Петър Чухов, излезли между 1995 и 2000-та година-„Градината на слабата реалност“, която е с награда за дебют от конкурса „Южна пролет“, „Когато се завръщат еднорозите“, „Руни“, „Провинции“ и „Мулето на Педро“. Поводът е житейският юбилей на автора, който отбелязва 60-тата си годишнина:

„Беше ми важно да издам тази книга заедно с една нова. Самият аз исках да видя разликата как съм се отнасял към писането през 90-те и 40 години по-късно. Разликата, която аз усещам, приписвам на заниманията си с хайку-една дисциплинираща форма, която изисква отказ от авторското его до голяма степен, отказ от метафори, от сравнения-този арсенал на западно-европейската култура. Това, казано на прост език, ме отказа до голяма степен да се правя на интересен.“

В Бургас за книгата говори поетесата и председател на Бургаската писателска общност Роза Боянова.  

Петър Чухов е автор на 12 стихосбирки и три книги с проза. Творбите му са преведи на 20 езика. Носител на много литературни награди. Пише музика и текстове, свирил е в рок-групи  ато "Субдибула", "Тутакси", "Стенли".

„Запокитеност“ излиза със съдействието на Националния фонд „Култура“.

Повече чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Танцова формация „Петлите“ представя нов спектакъл в Бургас

Танцова формация „Петлите“ ще представи своя нов спектакъл на 20 ноември от 19:00 часа в залата на Културен дом НХК – Бургас. Представлението е посветено на България и нейната непреходна красота, изразена чрез танц, музика и сценични картини, вдъхновени от планините, традициите и обичаите на страната. Спектакълът ще покаже величието на българския дух..

публикувано на 31.10.25 в 17:00

Второто издание на подкаста "100лица на културата" на БНР Бургас е посветено на Ваньо Вълчев

Второто издание на подкаста „100лица на културата“ на БНР Бургас е факт. То е посветено на едно от знаковите лица в културния живот на Бургас - поета, писател и общественик Ваньо Вълчев.  БНР Бургас стартира нов подкаст „100лица на културата“ Поводът бе представянето на новата му книга „Помниш ли Венеция“. Премиерата, която се състоя в..

публикувано на 31.10.25 в 16:52

Недялко Йорданов: "Моноспектакълът ми "Момчето, което говори с морето" ще е изповед-споделяне с бургазлии!"

Недялко Йорданов ще представи тази вечер, 31 октомври авторския си моноспектакъл „Момчето, което говори с морето“ в Бургас. Един от най – обичаните поети на България ще застане пред своята публика с предпоследната си изповед – спектакъл от стихове и песни, писани през целия му живот. „Искам да направя нещо, което не съм правил до..

публикувано на 31.10.25 в 11:30

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят „Да послушаме кино“

Хилда Казасян и Плевенската филхармония канят на концерт – спектакъл „Да послушаме кино“ в клуб „Модерен театър“ тази вечер, 31 октомври. Магията на българската филмова музика ще оживее в Бургас и ще разказва истории. В програмата са подбрани най-любимите и познати мелодии от български игрални филми за всички времена като „Любимец..

публикувано на 31.10.25 в 09:00

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерството на културата

Режисьорът Камен Калев отказа награда на Министерство на културата - "Златен век", която се връчва в навечерието на Деня на народните будители - 1 ноември, съобщава БГНЕС.  В декларация режисьорът на филмите "Източни пиеси", "Островът", "С лице надолу", "Февруари", заявява: "Отказът ми от наградата е форма на протест срещу настоящото политическо..

публикувано на 30.10.25 в 17:00

Четирима бургазлии сред носителите на наградите "Златен век" на Министерството на културата

Творци от Бургас бяха отличени с престижните награди "Златен век" на Министерството на културата за принос в развитието и популяризирането на българската култура и изкуство. Сред тях са директорът на Държавния куклен театър в Бургас Христина Арсенова, актьорът Руси Чанев, режисьорът Камен Калев и хореографът Вероника Братанова-Димитрова. Христина..

публикувано на 30.10.25 в 16:45
FB: Професионален фолклорен ансамбъл Странджа

Бургас ще е домакин на празници на професионалното фолклорно изкуство

Бургас ще приеме „Празниците на българското професионално фолклорно музикално и танцово изкуство“ през март 2026 година. Събитието ще събере над 1100 танцьори, певци и музиканти от цялата страна. По време на подготвителна среща в морския град беше уточнена програмата и форматът на концертите. В рамките на девет вечери – от 20 до 29 март – на сцената..

публикувано на 29.10.25 в 11:00