Казусът с движението на тежкотоварният трафик става вече показателен за размиване на отговорност, която хем е в компетенциите на няколко институции, хем те си я прехвърлят. Кой и как ще следи за камионите, които, след като бяха отбити от Айтос, се насочиха към руенските и поморийските села.
След пренасочването на трафика и ултиматумът, който кметът на Поморие Иван Алексиев постави, че ако не бъдат предприети мерки за контрол, той ще затвори общинските пътища, отговорността започва да се размива. (подробности вижте тук)
БНР-Бургас се обърна към няколко институции, задължени и по закон, да осъщестяват подобни мерки.
От Агенция „Пътна инфраструктура“ коментираха в резюме, че тяхната работа са си я свършили и те отговарят само за републиканските пътища. Транзитният тежкотоварен трафик, който беше ограничен за Айтос, е пренасочен само по такива участъци, отговориха оттам на поставени от нас въпроси. Той трябва да се движи през Ришкия проход и пътищата Карнобат – Айтос; Руен – Просеник – Горица и Оризаре – Каблешково – Бургас. Предвидените участъци, коментират оттам, не включват общинската пътна мрежа, за която кметът на Поморие сигнализира, че по нея се движат камионите. През селата Страцин, Бата, Порой, Горица и Гълъбец.
Не е наш път – не е наш проблем.
Факт, че органите на МВР започнаха да осъществяват контрол поне в руенското село Просеник. Причината е, че основният път минава пред училището и детска площадка, а според местни жители, някои от камионите не спазват ограничението на скоростта. Полицията осъществява засилен контрол в общините Айтос, Руен и Поморие, след забраната за транзитния тежкотоварен трафик в Айтос. Това коментира началникът на „Охранителна полиция и КАТ“ Неделчо Рачев. Стартирахме още преди това да се случи и увеличихме присъствието си в тези участъци, добави той:
„На различни пунктове се поставят камери за скорост, както и допреди седмица, повече от десет дни, на територията общините Руен, Айтос, както и на част от територията на община Поморие, бяха разположени средства за измерване на общата маса на товара на автомобилите, както и се осъществяваше контрол на спазване на забраните по маршрутите за Руен и Айтос. Продължаваме устойчиво с тези мерки, като през следващата седмица ще има също организирани мероприятия за контрол на скорост, контрол на други нарушения, свързани с товарните автомобили и контрол на общата маса на тегло на преминаващите товарни автомобили“, добави той.
Има санкционирани шофьори и за скорост, и за претоварване, поясни Неделчо Рачев, но те са сравнително малко. Местата на следващите проверки ще се сменят, подчерта той и гарантира, че контролът ще бъде устойчив във времето.
Проблемът остава с опасността някои от камионите да са претоварени. От Изпълнителната агенция „Автомобилна администрация“ посочват, че вече са започнали да местят т. нар. кантар на различни точки в региона. С това далеч не се решава проблемът. Защото в бившето ДАИ има цифром и словом 15 кантара в цялата страна и недостатъчно служители. Проверките на пътя траят поне 40 минути, трябва да са при определени атмосферни условия и инспекцията буквално не смогва.
А има ли друг кой да следи?
От Министерството на транспорта насочват към Агенция „Пътна инфраструктура“. В нейните правомощия също влиза измерването на товарните автомобили. Нещо повече – това би трябвало да е част от тол системата. Още през юли 2019 г. е обявено на пресконференция от тогавашния заместник – министър Николай Нанков.
„Подземни кантари в обхвата на тол системата ще изчисляват в реално време теглото на преминаващите по платените пътища тежкотоварни превозни средства. Камери ще отчитат броя на осите, а датчици в пътното платно, чийто монтаж вече започна, ще изчисляват натоварването на ос на автомобилите. При претоварване електронната система автоматично ще ги регистрира като нарушители и те ще бъдат санкционирани от контролните органи“, се казва в част от прессъобщението, публикувано на страницата на АПИ.
Според наши източници, въпросните „подземни кантари“ са монтирани, но дали работят – не е ясно. Възможната причина, която ни изтъкнаха е прозаична – че тогава ще се види колко много са нарушителите.
Дали това е така – БНР-Бургас ще продължи да следи темата и да търси отговори на постоянно увеличаващите се въпроси относно това кой ще гарантира нашата безопасност по пътища и в населени места.
Полицията в Сливен отправи апел към шофьорите да подготвят автомобилите си за предстоящия зимен сезон. Най-важната сред препоръките е смяната на летните гуми със зимни и окомплектоване на автомобилите за зимни условия. От първи ноември започва акция „Зима“ по пътищата на цялата страна. Три кампании се предвиждат, които да информират водачи и..
Кметът на Община Камено, Жельо Вардунски, подписа споразумения за изпълнението на три инфраструктурни проекта, финансирани от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ). Един от проектите включва изграждането на надлез – втори и последен етап от проект за рехабилитация на път III-539 / Русокастро- Ливада -Тръстиково-..
Започване на подписка против създаване на кариера на територията на Каблешково и провеждане на местен референдум в най-кратки срокове. Това решиха местните жители на общо събрание, проведено снощи в читалището. На него присъстваха над 700 души, както и кметовете на община Поморие Иван Алексиев и на Каблешково Ивайло Иванов. Повод за..
Кметът Иван Кичев напусна днес заседанието на Общинският съвет в Средец. Причината бяха изказвания на Ангел Ангелов и Георги Манев преди същинската част на сесията. В тях имаше обвинения към кмета и неговото управление. Ангелов е част от Земеделски съюз "Александър Стамболийски", организацията, която издигна преди година Кичев за кмет. В началото на..
В деня на Черно море представители на Грийнпийс - България внесоха в МОСВ петиция за обявяване на първия изцяло морски резерват. Тя е подписана от 15 хиляди души. Заедно с това екозащитниците „подариха“ и стара шамандура изоставена от ферма за миди в местността Маслен нос, южно от Созопол. Природозащитници искат строго защитени морски зони в..
Общинските съветници на община Болярово единодушно приеха учредяване на Местна инициативна рибарска група, която да подпомага с европейски средства дейността на рибовъдните стопанства на териториите на общините Болярово, Елхово и Тополовград. Те гласува на заседанието си и годишния план за ползване на дървесина от общинските горски..
148 бургаски млади учители и техните ментори ще получат благодарности и признание за успешен старт в кариерата на официална церемония днес. Събитието, което се превърна в традиционно за Община Бургас, е посветено на Деня на народните будители - 1 ноември. Инициативата има за цел да поощри младите педагози, избрали да се посветят на професията, която..
Заради изграждането на нови и реконструкция на стари водопроводи са възможни непредвидени спирания на водата. Работи се в няколко участъка и за отстраняване..
Започване на подписка против създаване на кариера на територията на Каблешково и провеждане на местен референдум в най-кратки срокове. Това решиха..
Стотици бургаски ученици се включиха във факелно шествие по повод Деня на народните будители. То тръгна от площад „Тройката“ и завърши пред..